logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Зворотний бік еміграції: чи можна прожити на 200 злотих на місяць?

Зворотний бік еміграції: чи можна прожити на 200 злотих на місяць?

Кожен п’ятий український емігрант заявляє, що може прожити в Польщі на 200 злотих. Трохи менше половини стверджують, що на власні витрати вимагається від 200 до 500 злотих на місяць. Такі дані надає дослідження Barometr Imigracji Zarobkowej – I półrocze 2018 р.

Гроші на телефон для сина

Ірина вже кілька років працює на сільськогосподарському підприємстві у воєводстві Великопольському. Жінка не хоче говорити, скільки точно витрачає на місяць на життя, але зізнається, що намагається якомога більше відкласти для сім’ї. Радіє, що годі й говорити платити за проживання, хоч умови далеко не найкращі.

«Житло нам надають, але це справжні бараки. В одній кімнаті живе по кілька людей. Зате хоча б робота недалеко», – описує Ірина й додає, що завдяки життю в гуртожитку можна разом готувати та економити на продуктах.

Більшу частину грошей жінка відкладає для сім’ї – «Економлю, як можу. Кожні два-три місяці їжджу додому, щоб привезти те, що вийшло зібрати. Проводжу там всього тиждень-два, але завжди намагаюся купити щось для сина. В останній раз я привезла йому телефон».

Що думають поляки про трудову еміграцію?

Анджей, начальник овочевого складу зустрічається з українцями кожного дня і готовий підтвердити факт, що кожен із них цілком здатний прожити на 200 злотих на місяць.

«Я їжджу за товаром під Лодзь. Там власники великих господарств теж наймають українців. Один надає їм житло в перебудованому сараї. Умови виглядають цілком хорошими: якісно зроблені кімнати, є їдальня. Господар оплачує навіть кухаря, який готує обіди. В таких умовах можна без особливих проблем прожити на дві сотні на місяць. На жаль, такі хороші умови, як у цьому господарстві, зустрічаються тільки в одному випадку з десяти». 

На одному будівництві з емігрантами вже деякий час працює пан Лукаш, водопровідник. Чоловік не вірить, що його колеги з роботи здатні прожити на таку маленьку суму.

«З огляду на, що вони працюють фізично з 7 до 17, за ці десять годин мають щось з’їсти. А я бачу, що кожен з них бере їжу з дому – це значить, що мінімум 20 злотих на день їм витратити доводиться. Зрозуміло, житло їм оплачують, але 200 злотих на місяць їм ніяк вистачати не може», – говорить будівельник.

Скептично до наведеними даних відноситься Голова Профспілки українських працівників Юрій Карягин: «Потрібно дуже обережно підходити до подібних даних. Зараз дослідження проводять усі», – коментує професор.

З його спілкування з українськими студентами виходить, що вони витрачають в середньому 500-1000 злотих на місяць. Юрій вважає, що працівники можуть прожити на настільки малу суму тільки, якщо привезуть із собою з дому м’ясо, консервацію, соління й практично не будуть витрачатися на їжу.

Про те, що трудові емігранти в Польщі живуть дуже скромно, знає Мирослава Керик з фонду “Nasz Wybór”. Її організація займається, крім усього іншого, допомогою в інтеграції українських мігрантів у польське суспільство.
«Зрозуміло, що вони не ходять по кафе. Якщо купують щось у магазинах, то намагаються вибирати речі дешевше. Навіть якщо врахувати всі ці факти, 200 злотих це неймовірно мало», – сумнівається Керик.

Президент фонду «Nasz Wbór» звертає увагу, що найбільше економлять працівники, які приїжджають на короткий термін. А таких, якщо судити по «Барометру Міграції», найбільше. Майже половина українців декларує, що в Польщі вони проводять від одного до трьох місяців. Тільки неповні три відсотки заявляють, що знаходяться в цій країні більше року.

«Ті, хто приїжджає на короткий термін, намагаються використовувати цей час по максимуму. Якнайбільше працюють і як можна більше економлять. В такому випадку часу, щоб витрачати гроші якось не знаходиться», – говорить президент фонду.