logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Як живуть українські працівники в Польщі

Як живуть українські працівники в Польщі

У Польщі за приблизними оцінками проживає приблизно 2 млн українців. «Громадяни України — це не просто сильна група на польському ринку праці, а й потужна частина споживачів. Тільки в четвертому кварталі минулого року українці витратили понад 2 100 000 000 злотих, хоча помітним є те, що українці економлять», — сказав Петро Ідзік з компанії «MASMI Poland», яка досліджувала споживчі звички українських заробітчан у Польщі.

«Українці намагаються жити в дешевих районах, спільно орендують житло, купують дешево й масово. З цієї причини вони змінюють свої звички. В Україні дуже популярним місцем покупок є ринки. У Польщі, українці вибирають дисконтні магазини, супермаркети та інші місця, де можна скористатися акціями. За різними даними, від 60 до 80% грошей, які українці заробляють у Польщі, вони передають своїм родичам в Україну. Велика частина українських громадян у Польщі здатна прожити на 200-500 злотих на місяць», — розповів він.

Додамо, що 200-500 злотих — це приблизно 50-120 євро. Українці в Польщі купують і високо цінують польські бренди одягу, які, на їхню думку, дешевші й кращі, ніж в Україні. Характерним для українців є і те, що вони допомагають один одному і часто спілкуються, як в реальному, так і у віртуальному світі.

Петро Ідзік зазначає: «Українці використовують для цього інтернет-платформи, як відомі, так і «свої» соціальні мережі, не надто популярні, але вони типові й поширені в російськомовних країнах. Це, наприклад, мережа «VKontakte», російськомовний аналог «Фейсбуку». Популярні також «Однокласники», відповідність польської соцмережі «Nasza klasa». Що стосується месенджерів, в Західній Європі одним з найпоширеніших є додаток «WhatsApp», в Польщі один з лідерів — це «Messenger», але українці надають перевагу «Viber».

«Що стосується заробітків українців, то їх можна порівнювати зі ставками польських працівників, які займають ті ж посади, що виконують ту ж роботу», — зазначив власник однієї з фірм, яка наймає працівників з-за східного кордону, Анджей Міколаєвській.

«Треба брати до уваги те, що роботодавці пропонують безкоштовне проживання та якісь інші бонуси, які, звичайно, компенсують невеликі заробітки. Коли працівник з України має своє житло, тоді ставка для працівника з Польщі та працівника з України практично однакова. Українці в Польщі дуже швидко інтегруються, швидко вивчають мову, орієнтуються на ринку праці, знають, скільки повинні заробляти на певній посаді, і намагаються досягти цього», - розповів Анджей Міколаєвській.

Гроші, які українці заощадили й передали своїм рідним в Україну, — це чималі суми. У минулому році йшлося про майже 10 млрд злотих.

«Міграція в Польщу підпадає під ряд формальних обмежень, які призводять до того, що відносно невелика частина осіб, які прибувають до Польщі, тут залишається. Якщо ми говоримо, наприклад, про 2 млн українців, які повинні працювати в Польщі, то ситуація виглядає так, що після приблизно 6 місяців 1 800 000 повернуться в Україну, а у нас залишаться максимум 10%».

Новітні дослідження інституту Ranstad підтверджують, що польські працедавці надалі зацікавлені в працівниках з України й планують збільшувати зайнятість. Як пояснює директор інституту Катажина Ґурщінська, найчастіше нові робочі місця планують створити в секторі бізнес-послуг, будівельних компаніях і промисловості.

«Є дуже велика зацікавленість роботодавців створенням нових місць роботи в східних воєводствах Польщі, але й у західній частині країни теж помітна така тенденція. На сході Польщі 44% опитаних підприємців заявили про плани створити нові робочі місця, в західних воєводствах —42%. Дещо гірше формується ситуація в центрі країни, тут 37% опитаних підприємців планують приймати на роботу нових працівників, проте слід пам'ятати, що саме цей регіон, у кожен сезон, і літній, і зимовий, досить інтенсивно наймає іноземців на роботу», - зауважила Катажина Ґурщінська.

Опитування також показало, що у роботодавців виникають проблеми з підбором працівників. Половина компаній, які до цих пір не брали на роботу іноземців, найближчим часом розглядають таку можливість.

Директор інституту Ranstad зазначає: «Проблеми з прийомом працівників роботодавці намагаються вирішити, наймаючи іноземців. І якщо ще два роки тому це була відносно невелика група, то зараз 42% опитаних роботодавців заявляють, що будуть приймати іноземців навіть якщо раніше у них не було такої необхідності. Зате майже 25% роботодавців, які брали участь в опитуванні, стверджують, що вже беруть на роботу іноземних працівників, переважно з України. Для порівняння, два роки тому українців працевлаштовували 15% респондентів, зараз їх — вже 20%».

Другою вагомою національною групою, яка працює в Польщі, є білоруси. Зараз 13% опитаних роботодавців заявили, що у них є працівники з Білорусі.

Польські експерти відзначають, що українці, на жаль, часто стають жертвами нечесних посередників. Наприклад, в 2017 Польща видала 1 700 000 заяв про працевлаштування українців, однак тільки 12 тис. осіб скористалися послугами легальних фірм.

Нелегальні агентства зайнятості, що діють поза законом, беруть гроші від потенційних працівників і не виконують своїх обіцянок про роботу.

Тому, як зазначає голова Польсько-української господарчої палати Яцек Пєхота, вже зовсім скоро в ЗМІ та інтернет-мережах почнеться спеціальна інформаційна кампанія, спрямована на українців, які цікавляться працевлаштуванням у Польщі.