logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Як влаштуватися на роботу в Польщі: покрокова інструкція

Як влаштуватися на роботу в Польщі: покрокова інструкція

Життя в Європі та високі зарплати приваблюють багатьох, але ось зважитися на переїзд в іншу країну не так вже й просто. Практично всіх лякають думки, пов’язані з пошуками роботи, працевлаштуванням і легальним перебуванням у країні. Дійсно, їхати наосліп у чужу країну не варто. Ми розповімо, як знайти підходящу роботу та працевлаштуватися легально. Дотримуйтесь наших порад, і у вас все обов’язково вийде.

Якщо кілька років тому було дуже популярно їздити в Польщу за нелегальними запрошеннями і працювати на чорному ринку, то зараз ситуація дещо змінилася. По-перше, з’явилися нові санкції щодо «липових» запрошень на роботу, по-друге, іноземці почали більше цінувати свою працю.

Працюючи легально, ви володієте багатьма правами, не боїтеся, що вас обдурять або ж не заплатять гроші. До того ж, якщо робота виявилася важкою, вас не влаштовують умови та оплата, можна спокійно змінити роботодавця не виїжджаючи з країни. Офіційно влаштовані іноземці отримують доступ до безкоштовної медицини (за страховками), а сім’ї емігрантів можуть розраховувати на соціальну допомогу, різні знижки та бонусні програми.

Як знайти підходящу роботу

Є маса способів знайти собі роботу по душі. Ті, хто люблять ризик, приїжджають в країну абсолютно не маючи уявлення, де і ким доведеться працювати. Але, такий варіант підходить далеко не всім іноземцям. Більшість вважає за краще приїжджати на конкретну роботу, наперед обговоривши всі деталі та умови. Отже, як же знайти легальну роботу в абсолютно незнайомій для вас країні.

У реальності все набагато простіше. Є декілька найбільш популярних варіантів, як іноземці влаштовуються на роботу:

  • через знайомих (бажано, щоб це були добрі знайомі);
  • через посередницькі фірми;
  • через конкретних людей-посередників;
  • з допомогою сайтів пошуку роботи.

Одразу треба уточнити, що посередники – це не означає шахраї. Є безліч компаній і людей, які чесно та сумлінно виконують свою роботу. Звичайно ж, є вигода з кожної влаштованої людини, але якщо людина погодилася на запропоновану ставку, значить, її все влаштовує. Люди-посередники працюють таким чином: вам пропонується конкретна вакансія за певну суму грошей, або ж ви наперед платите гроші, а вам швидко шукають роботу (відповідно до ваших побажань). Перш ніж погоджуватися, уважно вивчіть відгуки в інтернеті про людину, все добре зважте, тому що занадто великий ризик стати жертвою шахрая.

Фірми посередники пропонують вам роботу, легальне працевлаштування, допомогу в отриманні карти побуту, але годинна ставка буде дещо занижена, ніж пропонує роботодавець. Різниця йде на рахунок фірми.

Це цілком реальні способи знайти хорошу роботу, якщо ви не знаєте мови, боїтеся мати справу безпосередньо з польськими роботодавцями. Даний варіант підходить для новачків. Наша порада: майте справу тільки з перевіреними компаніями, в іншому випадку відновити справедливість буде нереально.

Як влаштуватися на роботу самостійно

Будучи у своїй країні, потрібно визначитися зі сферою діяльності в Європі. Набагато легше шукати, якщо ви знаєте, що конкретно ви шукаєте. Потім обов’язково погортайте в інтернеті корисну інформацію про вибрану сферу діяльності і не полінуйтеся дізнатися, скільки платять за таку роботу (тоді вам буде легше вибрати роботодавця). Нижченаведеною схемою можуть скористатися ті, хто вже приїхав до Польщі і ті, хто тільки збирається відвідати країну.

1) Шукайте вакансії на відомих сайтах пошуку роботи.

Якщо ви читаєте польською, або ж вмієте користуватися перекладачем, то наступні сайти вам у допомогу:

  • olx.pl;
  • gumtree.pl;
  • infoPraca.pl;
  • pracuj.pl;
  • jooble.pl.

2) Складіть резюме грамотно польською та англійською мовами (обов’язково з фотографією).

3) Після того, як ви визначилися з вакансією і роботодавцем, переходимо до документальної частини справи. Найголовніше домовитися про оформлення дуже важливого для вас документа – оswiadczenie. Це ваш пропускний квиток для отримання робочої візи. Даний документ оформляється роботодавцем в ужендi, від вас потрібні тільки особисті дані. Врахуйте, що оswiadczenie має термін дії, дізнайтеся чергу у вашому населеному пункті для подачі документів на візу. Виготовлення даного документа займе від 7 до 14 днів.

4) Відкриваємо робочу візу та приїжджаємо в Польщу. Тепер найголовніше швидко оформитися на роботу. Протягом тижня після вашого приїзду, роботодавець повинен зареєструвати вас як працівника й повідомити уженд, а також в ZUS (податкова інспекція), що ви приступили до виконання обов’язків. Обов’язково повинен бути підписаний договір: або umowa o prace, або umowa zlecenia. Маючи ці документи на руках, ви вважаєтеся легальним працівником. Не турбуйтеся, якщо роботодавець заговорив про випробувальний термін. В такому випадку теж підписується умова із зазначенням на okres próbny.

Для тих, хто вже знаходиться в Польщі, але вирішив змінити роботодавця, потрібно в першу чергу переробити оswiadczenie. Головне, переконайтеся, що попередній документ був анульований (в іншому випадку, ви не зможете отримати нове оswiadczenie на руки).

5) Після того, як ви працювали легально кілька місяців і зрозуміли, що вас все влаштовує в роботі, можете спокійно подаватися на карту побуту.

Удачі вам у пошуку роботи та працевлаштування! Не бійтеся змін і переїзду, адже найкраще ще попереду!