logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Як виїхати з дитиною за кордон: роз'яснення від Мін'юсту України

Як виїхати з дитиною за кордон: роз'яснення від Мін'юсту України

Український парламент спростив процедуру вивезення дітей до 16 років за кордон, нові правила відповідають європейській практиці. Норми змінювалися з лютого 2018 року. І 3 липня в Україні прийнятий остаточний варіант правил вивезення неповнолітньої дитини за кордон. Цей закон вже назвали «дитячим безвізом». У зв'язку з цим виникає безліч питань.

Як змінилися норми про виїзд за наявності боргу зі сплати аліментів? Чи можна виїхати за кордон без дозволу другого з батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів? Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, з ким проживає дитина? Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає окремо? Яке покарання за порушення терміну вивезення дитини за кордон?

Міністр Юстиції України Павло Петренко дав деякі роз'яснення за новими правилами вивезення дітей за кордон.

Як змінилися норми про виїзд за наявності боргу зі сплати аліментів?

Уже з лютого батьки, які проживають разом з дитиною, отримали можливість безперешкодно виїжджати за кордон із дитиною, якщо другий із батьків має заборгованість по аліментах 6 і більше місяців.

У новому пакеті ми пішли ще далі.

Безперешкодно поїхати з дитиною в іншу країну можна буде, якщо той із батьків, хто проживає окремо, має заборгованість по аліментах 4 місяці. А для дітей з інвалідністю та важко хворих дітей цей термін скорочено до 3 місяців.

Більш того, ці норми стосуються всіх поїздок, навіть тих, тривалість яких перевищує 1 місяць.

Для виїзду за межі країни треба взяти в місцевому органі державної виконавчої служби Мін'юсту або у приватного виконавця довідку про наявність заборгованості. При перетині кордону пред'явити цю довідку співробітникам прикордонної служби.

Якщо мова йде про виїзд з хворою дитиною, а борг становить рівно 3 місяці — необхідно також пред'явити документи, що підтверджують хворобу дитини.

Можна поїхати без дозволу другого із батьків, коли немає боргу зі сплати аліментів?

Розробляючи другий пакет законів, ми передбачили можливість для батьків і матерів безперешкодно виїхати з дитиною за кордон строком до 1 місяця для відпочинку, лікування, змагань або навчання.

Більш того, ми зрівняли в правах обох батьків. Тобто з дитиною може виїхати як той з батьків, з ким живе малюк, так і той, хто живе окремо. Однак для цього слід виконати певні умови.

Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає з дитиною?

Перш за все хочу відзначити, що вивезти дитину може тільки мати або батько, що не перешкоджає іншому батькові бачитися з малюком і брати участь у вихованні свого сина або дочки.

За виконання першого умови досить проінформувати рекомендованим листом другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини за межі України.

У листі повинно бути вказано ціль поїздки, куди їде дитина, а також на скільки залишає територію України. Єдиний виняток з цього правила — відсутність інформації про місце проживання другого з батьків.

При перетині кордону України прикордоннику необхідно пред'явити рішення суду про визначення місця проживання дитини або відповідний висновок органу опіки та піклування.

Як вивезти дитину за кордон тому з батьків, хто проживає окремо?

Для того, щоб скористатися правом поїздки з малюком за кордон той із батьків, який проживає окремо від дитини, повинен належним чином виконувати батьківські обов'язки та, що найголовніше, не мати заборгованості зі сплати аліментів.

Батько або мати, які проживають окремо, повинні отримати нотаріально засвідчену згода того з батьків, з ким живе дитина, на виїзд дитини за кордон. Для цього слід рекомендованим листом направити відповідне звернення.

Якщо дозвіл не надано протягом 10 днів з моменту, коли ви отримали сповіщення про вручення повідомлення, можете сміливо йти до суду.

В порядку спрощеного позовного провадження (за скороченою процедурою) суддя повинен розглянути вашу заяву й надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

При виїзді з України прикордонникам належить показати згоду другого з батьків на вивіз дитини або відповідне рішення суду.

Хочу підкреслити, що повернутися в Україну потрібно до закінчення терміну, зазначеного в дозволі або в термін, який визначений рішенням суду.

Яке покарання за порушення терміну вивезення дитини за кордон?

Щоб збалансувати права та обов'язки батьків, ми встановили реальні відповідальності для порушників.

За умисне порушення місячного терміну встановлена ​​адміністративна відповідальність — штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, а це від 1700 до 3400 гривень.

Крім цього такі батько чи мати втратять на рік право виїзду за кордон з дитиною.