logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Як прискорити процес видачі Карти побуту й отримати компенсацію за зволікання

Як прискорити процес видачі Карти побуту й отримати компенсацію за зволікання

Часто трапляються ситуації, коли видачу дозволу на тимчасове проживання в Польщі затягують. Іноді іноземцям доводиться чекати на Карту побуту рік і більше. Якщо через це ви втратили можливість працювати й заробляти, то можете розраховувати на відшкодування збитків. Нещодавно в Лодзі суд прийняв ухвалу та зобов’язав воєводу виплатити іноземцю 8 тисяч злотих. Детальніше ситуація описана в цій статті.

Іноземець у формі заяви звернувся до воєводи з вищезазначеним проханням. Однак відповідний орган повідомив, що розгляд справи чоловіка триватиме 4 місяці замість передбаченого місяця. Зацікавлену в одержанні Карти побиту особу не влаштовував такий розвиток подій, оскільки відсутність роботи означає неможливість забезпечувати себе фінансово й загрожує появою боргів. Тому чоловік вирішив скористатися професійними юридичними послугами в місті Лодзь. Він відвідав місцевий Воєводський адміністративний суд.

У поданій скарзі заявник вказав на порушення процедури: для розгляду справи воєвода встановив термін, що складав 4 місяці з дня подання заяви. При цьому не було наведено жодних інших обґрунтувань, окрім власне необхідності розгляду справи. Разом із тим, іноземця навіть не було поінформовано про право прискорення процесу й причини затримки.

Заявник був зацікавлений в одержанні нового дозволу на подальше перебування, оскільки термін дії винесеного раніше схвального вердикту закінчився. Подане прохання він супроводив набором необхідних документів, того самого дня надав дійсне підтвердження подорожі, відбитки своїх пальців. Його повідомили про початок процедури.

Юрист, вповноважений представляти інтереси іноземця, пояснив суду, що він і його підопічний були позбавлені можливості ознайомитися з актами справи впродовж її розгляду. Орган обмежив доступ до цієї інформації: він надавався лише в п’ятницю за умови попередньої реєстрації в онлайн-черзі. Юрист також зазначив, що нагоди ознайомитися з актами не траплялося дуже довго. Це підтверджують дані сторінки уряду. Враховуючи вказану у договорі суму щомісячної заробітної плати (2,100 злотих до проведення вирахувань), зволікання з розглядом справи обумовило втрату іноземцем 8500 злотих. Виходить, що воєвода дає дозвіл на перебування, спираючися на доводи про отримання доходів і в той самий час позбавляє його можливості одержувати зарплату місяцями. На думку юриста, така ситуація є неприйнятною і вимагає відшкодування.

Аргументи заявника було визнано слушними. Вищий адміністративний суд угледів у такій затримці розгляду справи порушення права. Суд зобов’язав воєводу відшкодувати іноземцеві суму, еквівалентну втраченому доходу (8 тис. злотих).

Представники вказаної інстанції постановили: неприпустимо одразу після початку процедури визнавати, що розгляд справи триватиме довше передбаченого адміністративним кодексом терміну. Справа була простою, а зволікання з рішенням обумовлювалося необхідністю позиції прикордонників, поліції. Звідси випливає, що воєвода не продемонстрував належної швидкості й уважності.

Суд підсумував, що надмірне очікування позбавляє сторону можливості легально працювати, і така ситуація не відповідає правовим засадам демократичної держави. Дії представників публічної адміністрації не мають перевірятися: такий стан речей підриває довіру до цих органів.

Вердикт неостаточний, тому допускається його оскарження у найвищій судовій інстанції з розгляду адміністративних справ.