logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Як поїхати в Україну на автомобілі з польськими номерами

Як поїхати в Україну на автомобілі з польськими номерами
Питання про те, як поїхати в Україну з польськими номерами на автомобілі досить актуальне. Багато хто приїжджає до Польщі або на своєму авто і змінюєть номери на польські, як того вимагає польське законодавство, або набуває машину в Польщі. Тому в даній статті докладно розберемо тему консульського обліку та питань, які стосуються правил перетину кордону Польща-Україна на автомобілі з польською реєстрацією.

Згідно з чинним українським законодавством, автомобілі на польських номерах мають право перебувати в Україні без розмитнення:

  • якщо в'їжджати й виїжджати в/з України через пункти пропуску, які знаходяться в одній області 5 днів;
  • якщо в'їжджати й виїжджати через пункти пропуску, які знаходяться в різних областях — 10 днів.

Що робити, якщо ви не можете виїхати вчасно з України на авто з польськими (або іншими європейськими) номерами?

Якщо з якої-небудь причини ви не встигаєте виїхати в покладений термін (5 або 10 днів) з України, то вам доведеться заплатити штраф при перетині кордону.

Консульський облік

Для того, щоб була можливість перебувати в Україні на автомобілі з польськими номерами (або іншими європейськими) законно, необхідно встати на консульський облік.

Важливо: Наявність консульського обліку дає Вам право перебувати в Україні на автомобілі з польськими номерами від 60 до 365 днів на рік без виїзду з України. Ці терміни залежать від виду консульського обліку.

Існує два види консульського обліку:

  • Тимчасовий консульський облік дає право перебування авто з польською реєстрацією на території України до 60 днів на рік (рік рахується з моменту першого в'їзду в Україну а не з 1 січня календарного року). На облік ставиться не автомобіль, а власник (тобто людина) в консульстві. Тому, якщо у вас є два автомобіля, це не означає що можна поїхати на першому в Україні й знаходиться там 60 днів, а потім повторити те ж саме з другим автомобілем. Сумарний період перебування обох авто не повинен перевищувати 60 днів за період року з моменту першого в'їзду.
  • Постійний консульський облік дає право на рік перебування авто в Україні, але спосіб його отримання складний і пов'язаний зі збиранням документів в Україні і з подальшою подачею в Польщі.

Як стати на консульський облік в Польщі

Для того, щоб стати на тимчасовий консульський облік в Польщі, вам потрібно приїхати в українське консульство за місцем проживання. Консульства є у Варшаві, Кракові, Гданську та Любліні.

Для постановки на консульський облік в Польщі потрібно принести з собою в консульство України наступні документи:

  • закордонний паспорт;
  • карту побиту (тимчасовий або сталий побит);
  • одну фотографію 3.5 на 4.5;
  • копію першої сторінки паспорта.

У консульстві потрібно взяти анкету й картку обліку. При заповненні ви вписуєте свої персональні дані.

Після цього співробітник перевіряє правильність заповнення документів. Якщо всі дані збігаються, то вам в закордонний паспорт в розділі "Особливі відмітки" ставлять штамп про те, що ви стоїте на тимчасовому консульському обліку в Польщі. Цей штамп дійсний весь час дії закордонного паспорта.

Прийняття на консульський облік громадянина України, якщо він постійно проживає на території Польщі

Громадяни України, які на законних підставах тимчасово (понад три місяці) перебувають за кордоном, можуть бути прийняті на тимчасовий консульський облік у відповідній закордонній дипломатичній установі України на термін, зазначений у виданому компетентними органами іноземної держави дозволі, яке дає право на проживання в цій іноземній державі (віза, посвідка на проживання і т.д.).

Крім цього підставою для постановки на тимчасовий консульський облік може бути також національна довгострокова віза типу «D», видана дипломатичною установою Республіки Польща, що дає право на проживання терміном більше 3 місяців на працевлаштування, лікування, навчання і т.д. без необхідності отримання окремих дозволів на проживання. У разі постановки на тимчасовий консульський облік на підставі національної довгострокової візи типу «D», необхідно до згаданих документів докласти документ, що засвідчує місцезнаходження громадянина України на території консульського округу відповідної консульської установи України (таким документом може бути, наприклад, нотаріально завірена копія дозволу на проживання (karta pobytu), водійське посвідчення (prawo jazdy), виданого компетентними польськими органами, контракту на оренду житла (umowa najmu, użyczenia), посвідчення брешемо ної реєстрації (meldunek czasowy), видане органом місцевого самоврядування, навчального закладу або підприємства, де працевлаштований громадянин України

Вся процедура займає приблизно 30 хвилин.

Крім особистої подачі документів в консульство, їх можна відправити поштою. Детальніше можна прочитати на офіційному сайті посольства України в Польщі:

http://poland.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/services/accounting/temporary

Там же можна скачати бланк і зразок заявки та облікової карти для постановки на консульський облік.

Як пройти кордон на авто з відміткою про консульський облік

На польській митниці ніяких особливих процедур проходити не потрібно, просто їдете як зазвичай.

На українській митниці:

Слід пам'ятати, що при перетині кордону потрібно їхати на червоний коридор — оскільки ви декларуєте тимчасове ввезення транспортного засобу.

У віконці українського митного контролю вам дадуть бланк декларації із зазначенням дати в'їзду, який потрібно заповнити у двох примірниках. А також на контролі треба надати документи на авто, паспорт з печаткою про тимчасовий облік і копії цих документів.

Потім при виїзді з України у Польщі ви повертаєте на кордоні заповнений бланк про в'їзд в Україну.

Досвідчені водії радять в такому випадку обходити популярні пункти перетину, такі як Рава-Руська або Шегині, там процедура декларації може зайняти годину, а то й більше. Зате в маленьких пунктах, наприклад Грушів або Смільниця, все набагато швидше.