logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Як легально працювати в Польщі за безвізом?

Як легально працювати в Польщі за безвізом?

Які документи / дозволи потрібні, щоб українець міг працювати в Польщі в рамках безвізового режиму?

Якщо іноземець в'їхав на територію Республіки Польща в рамках безвізового режиму, для виконання роботи він зобов'язаний мати необхідні документи. Питання виконання роботи на території РП регулює закон від 20 квітня 2004 року «Про сприяння зайнятості та установах ринку праці». Відповідно до положень цього правового акту, іноземний громадянин має право працювати на території Республіки Польща при наявності дозволу на роботу (zezwolenia na pracę).

Крім того, в Польщі діє спрощена система доступу до ринку праці. Згідно з Постановою Міністра праці та соціальної політики від 21 квітня 2015 року, доручити роботу іноземцю на території Республіки Польща, без необхідності отримання дозволу на роботу, допускається в разі громадян Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови, Російської Федерації або України. Якщо вони виконують роботу 6 місяців протягом чергових 12 місяців. Роботодавець повинен в управлінні праці зареєструвати письмову заяву (oświadczenie) про намір надати роботу іноземцю. У цьому документі повинні бути детально прописані умови праці, дата початку роботи, зарплата і т. П.

Роботодавець, який бажає найняти громадянина третьої держави повинен в місцевому воєводському управлінні отримати дозвіл на роботу (за потреби) або письмову заяву про намір доручити виконання роботи, зареєстроване в повітових управлінні праці. Ці документи потім стануть підтвердженням мети і умов запланованого перебування в Польщі.


Коли роботодавець повинен підписати договір з працівником? Що буде, якщо він цього не зробить?

Після приїзду іноземця в Польщі, роботодавець зобов'язаний підписати з ним трудовий договір (umowy o pracę) або цивільно-правовий договір. Протягом 7 днів від дати початку роботи він повинен подати заявку в ZUS для медичного забезпечення і страхування, а також щомісячного відрахування податків.

Неукладення договору означає доручення іноземцеві незаконного виконання роботи. Вищевказане злочин карається штрафом не нижче, ніж 3000 злотих.


Вид трудового договору при роботі в рамках безвіза має значення? Хто може запросити на роботу українця (кадрові агентства, компанії, приватні особи)?

Вид договору повинен бути адаптований до характеру роботи людини. Укладення цивільно-правового договору в умовах, коли повинна бути підписана Умова про праце, є порушенням трудового законодавства і карається штрафом. Доручити іноземцю виконання роботи на території Республіки Польща можуть як юридичні особи, організації, так і фізичні особи.


Скільки часу українець може працювати в Польщі з біометричним паспортом? Потім він повинен буде повернутися в Україну за візою?


Громадянин України має право виконувати роботи на території Республіки Польща в рамках безвізового режиму 90 днів в період 180 днів. Після того, як цей термін закінчиться, він повинен покинути територію Польщі, отримати довгострокову робочу візу або дозвіл на перебування. В цьому місці слід зазначити, що відповідно до закону «Про сприяння зайнятості та установах ринку праці» візи, видані з метою:

* Туристичних - символ "01",

* Надання тимчасової захисту-знак "20",

* Прибуття з гуманітарних міркувань, через інтерес держави або міжнародних зобов'язань - символ "21"

Не дають права іноземцям виконувати роботу на території РП.


Якщо українець хоче залишитися працювати в Польщі на більш тривалий термін, ніж 90 днів? Що йому потрібно зробити?

Громадянин України, який хоче виконати роботу протягом періоду більш тривалого, ніж той, на який має право в рамках безвізового в'їзду (90 днів протягом кожного 180-денного періоду) повинен отримати довгострокову візу, яка дає право на виконання роботи або відповідний дозвіл на проживання .


Чи можна з біометричним паспортом подати заяву на карту побиту в Польщі?

Іноземець, який перебуває на території Республіки Польща в рамках безвізового режиму, має право подати заяву про надання дозволу на проживання.


Чи може працівник з біометричним паспортом змінити роботодавця в Польщі?

Іноземець, який перебуває в Польщі в рамках безвізового режиму, може змінити роботодавця. Зміна роботодавця вимагає отримання нового дозволу на роботу або реєстрації нового заяви про намір доручити виконання роботи.


А що, якщо українець приїхав до Польщі з туристичною метою, але хоче залишитися працювати? Він може це зробити?

Іноземець, який в'їхав на територію Республіки Польща в рамках безвізового режиму в туристичних цілях, може виконувати роботу за умови наявності відповідних документів. Наприклад, дозволу на роботу, заяви про намір доручити виконання роботи.

Одночасно нагадуємо, що віза видана для туристичних цілей, не дає право іноземцеві працювати на території Польщі.


Що загрожує за перевищення термінів перебування щодо безвізового режиму в ЄС?

Якщо іноземець не покинув територію Польщі після закінчення допустимого періоду, він отримає рішення про добровільне повернення. У рішенні йдеться про заборону повторного в'їзду на територію Республіки Польща та інших країн-учасниць Шенгенської угоди. У разі нелегального перебування, заборона в'їзду становить від 6 місяців до 3 років. Крім того, ті, хто знаходиться на території Польщі без правових підстав караються штрафом.


Українець чекає карту побиту в Польщі (в паспорті стоїть відповідна печатка) і хоче поїхати в Україну. Назад до Польщі він може в'їхати з біометричним паспортом. Як будуть рахувати дні перебування в ЄС? Що коли закінчаться 90/180?

Якщо іноземний громадянин перебував у Польщі на підставі візи D і подав заяву на отримання карти побиту, то в разі повторного в'їзду, перебування на підставі візи D не обтяжувати перебування в безвізовому режимі (т. Е. Іноземцю не доведеться віднімати від 90 днів в період 180 днів перебування в Польщі на підставі візи D).

Якщо у іноземців коштує в паспорті штамп про подачі документів на карту побиту, то вони можуть залишитися в РП також після закінчення строків безвізового режиму.