logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Вступ до ВНЗ Польщі: правда та вигадка

Вступ до ВНЗ Польщі: правда та вигадка

Для абітурієнтів настала спекотна пора, скоро іспити, вступи та багато інших турбот, пов'язаних з вибором майбутньої професії. Цим користуються різні фірми-посередники, які пропонують різні пакети послуг для вступників. При цьому просять за свої послуги від 500 до 1000 євро залежно від того, що входить в «набір абітурієнта». Платити чи ні — особистий вибір кожного, а тому фірми, щоб знайти якомога більше клієнтів, досить часто або лякають вступників, або трохи прикрашають дійсність. Тому дана стаття буде корисна тим, хто збирається вступати до ВНЗ Польщі, щоб уникнути неприємних ситуацій і необґрунтованих грошових витрат. Ми хочемо розвіяти частину міфів про освіту в Польщі.

Навчання в Польщі — це високоякісна освіта в кращих європейських вузах
Звучить голосно, але не завжди відповідає дійсності. У загальнопольському рейтингу кращими університетами визнано наступну п'ятірку: Ягеллонський, Варшавський, університет ім. Адама Міцкевича в Познані та обидві політехніки — Варшавську й Вроцлавську. А в світових рейтингах польські університети ніколи не піднімаються вище 300 позиції. Якщо вибирати між певним державним ВНЗ і хорошим приватним — краще приватний, а якщо ж вступаєте до якогось маловідомого приватного ВНЗ, що знаходиться десь у кінці всіх рейтингів, будьте готові до рівня українського технікуму за чималі гроші.

Рейтинги польських університетів за різними показниками можете подивитися на освітньому порталі perspektywy.pl.

Вчися та працюй в Польщі
Польське право по відношенню до іноземців змінюється дуже часто. Так само і з правом на працю. Легально працювати без дозволу на роботу під час навчання можуть студенти третього ступеня, тобто аспіранти. Раніше студенти I і II ступенів могли працювати тільки за умови оформлення дозволу на тимчасове проживання або протягом літніх канікул. Тепер цей закон змінили на користь іноземних студентів, але деякі роботодавці не знають нових правил і перестраховуються, просто не беручи на роботу студентів з-за ЄС. Також майте на увазі, що поєднувати роботу й навчання, а також знайти роботу без досвіду та знання мови, буде дуже складно, особливо на першому році навчання.

Сумарні витрати в перший рік навчання складають близько 8000 євро
Цифра вражає, особливо якщо конвертувати її в гривні. Але не варто лякатися та відступати. По-перше, посередник вказує суму вже з урахуванням своїх послуг, тому, якщо подавати документи самостійно, заощадите до тисячі євро. По-друге, агентство, напевно, орієнтувалося на найдорожчі факультети кращих університетів Польщі, причому на англомовні програми. Ціна залежить від навчального закладу, факультету, мови викладання. Крім того, власники Карти поляка мають право на абсолютно безкоштовне навчання, а студентам без цього документа польський уряд виділяє ряд стипендій, а університети — суттєві знижки. Зазвичай, вузи надають гуртожитки. А якщо й ні, то знайти спільну кімнату з кимось, використовуючи соціальні медіа, не є великою проблемою. Як бачимо, сума в 8000 взята по максимуму, але абсолютно реально прожити рік і на значно менші гроші.

Завершення прийому документів — 20 квітня. Місця закінчуються швидко
Це твердження — очевидна спроба агентства-посередника замилити очі абітурієнтам, щоб вони не мали часу подумати про альтернативу. Рекрутація триватиме до початку літа, а другий тур (платне навчання) — навіть до початку осіннього семестру. Місць в державних університетах вистачить усім (особливо тим, хто платить), як, власне, і в приватних навчальних закладах.

Рекрутація відбувається за принципом «хто перший»
Саме так мотивує нас не тягнути ще одна фірма-посередник. Але ви насправді вірите в те, що система освіти в Польщі настільки примітивна й хороші університети беруть всіх без конкурсу та рейтингів? Звичайно, ні. Якщо ж це приватні університети, які працюють за таким принципом, то варто задуматися про якість освіти в подібних закладах. Тим більше, як показує практика, місця там не закінчуються ніколи й відомі випадки, коли студентів було прийнято на навчання після початку навчального року. Тому є час подумати.

Досить базового знання мови
Якщо мова навчання польська, а не англійська, то реальне (!) знання мови на рівні як мінімум В2 — просто необхідне, щоб повноцінно брати участь у навчальному процесі. Підкреслюємо слово «реальне», тому що справа не в сертифікаті, а саме в розумінні та здатності вільно комунікувати. Будьте готові, що говорити, робити презентації і писати доведеться дуже багато. Починайте вчити мову завчасно, а якщо не впевнені в рівні своїх знань — візьміть зайвий рік, навчитеся мови на спеціалізованих підготовчих курсах у Польщі.

Вчитися легко
Легко тому, хто не вчиться. Потрібно буде багато читати польською та англійською, серйозно готуватися до іспитів і писати наукові роботи. Скопіювати реферат з Інтернету не вдасться, адже всі роботи перевіряються на наявність плагіату, а за останній передбачено суворе покарання.

Професори з розумінням ставляться до іноземних студентів
Все залежить від студента й професора. Це не означає, що студент, посилаючись на своє незнання мови чи іншу специфіку навчання в Україні, може отримувати високі бали та нічого при цьому не робити. Якщо професори зазвичай закривають очі на помилки в мові або неправильну стилістику письма, то спекулювати цим ні в якому разі не можна.

Рекрутаційна оплата становить від 40 до 200 євро
Таку інформацію подає одна з фірм посередників. Це не до кінця правда. Рекрутаційна оплата починається від 70 злотих, що за нинішнім курсом — близько 17 євро. Якщо хочете вчитися на творчих факультетах або фізичному вихованні, то заплатите дорожче. Все залежить від університету, наявності Карти Поляка, карти тимчасового або постійного перебування і т.д. Тому радимо бути уважними й особисто перевірити ціну в розділі Opłata rekrutacyjna на сторінці університету.

З викладачами завжди можна домовитися
Цю фразу деякі зчитують занадто «по-українськи» і пропонують викладачам хабарі. Пам'ятайте, що це серйозне порушення закону, яке тягне за собою відповідні наслідки. Протягом останніх років в польських медіа обговорювали кілька таких прецедентів, після чого студентів із гучним скандалом був виключений з ВНЗ прямо посеред навчального року без повернення коштів за навчання.

Не пошкодуйте свого часу та вивчіть всі можливості докладно на сайті обраного Вами Університету, щоб потім не шкодувати про витрачені гроші та втрачені можливості.

Відмінного навчання!