logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Все про карту побиту для іноземців в Польщі

Все про карту побиту для іноземців в Польщі

Карта перебування (побиту) - це документ, який видається іноземцю та підтверджує його особу. На підставі карти іноземець має право перебувати на території Польщі, а також перетинати кордони без необхідності отримання візи.

Карти бувають:

    1) тимчасового перебування (pobyt czasowy);
    2) постійного перебування (stałego pobytu);
    3) дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС;
    4) на прибування з гуманітарних міркувань.


Карта видається на підставі рішення про її видачу (decyzja). Відповідний орган для видачі карти є Воєвода за місцем знаходження або роботи іноземця.

У цій статті ми розглянемо карту побиту, видану на підставі документа про роботу в Польщі.

Карта тимчасового побиту видається на підставі підтвердження документів від роботодавця про те, що у нього працює іноземець упродовж трьох місяців.

Необхідні документи:

  • заява (wniosek),

  • договір з роботодавцем про працевлаштування,

  • підтвердження оплати ZUS (страховки),

  • копія паспорта іноземця,

  • документи, що підтверджують реєстрацію роботодавця,

  • договір оренди квартири в Польщі або інший документ, що підтверджує місце проживання працівника,

  • підтвердження оплати за карту (близько 440 злотих).


Але!!! Важливо пам'ятати про обов'язок заміни карти перебування в певних ситуаціях, таких як, наприклад, зміна роботодавця.

При зміні роботодавця, можна розглянути дві ситуації: перша, коли карта ще не готова і друга, коли карта вже отримана.

У першій ситуації справа йде таким чином, що працівник звільняється від «старого» роботодавця, укладає договір про працю з «новим» роботодавцем, збирає пакет документів, пов'язаний з роботодавцем (трудовий договір, оплата ZUS, реєстраційні документи роботодавця) і приносить його до свого інспектора. При цьому платити знову офіційний платіж не потрібно. Карта видається вже з урахуванням даних нового роботодавця.

Важливо пам'ятати!!! Таку заміну можна зробити тільки один раз за весь період виготовлення карти.

В іншому ж випадку ситуація виглядає таким чином. Працівник звільняється зі «старої» роботи. Повідомляє про це протягом 15 днів Ужонд, який з моменту повідомлення дає працівникові 30 днів на пошук нового місця роботи в Польщі. Картка анулюється. Після підписання договору про працевлаштування з «новим» роботодавцем, працівник проходить весь процес отримання карти знову, в тому числі і оплату, і «роздуті» терміни виготовлення карти.

На практиці дуже часто виникає ситуація коли «старий» роботодавець і працівник розривають договір в добровільному порядку. Працівник іде на нове місце роботи, але при цьому ніхто не повідомляє Ужонд про розірвання договору. Для роботодавця це вигідно з точки зору оподаткування, для працівника - з точки зору економії часу, грошей і сил на заміну карти.

Важливо пам'ятати, що якщо Воєвода, якимось чином, дізнається про такий стан справ, то він може відразу ж прийняти рішення про депортацію і анулювання карти.

Категорiї: документи