logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Відкриття рахунку в банку й отримання платіжної картки в Польщі

Відкриття рахунку в банку й отримання платіжної картки в Польщі

У Польщі карткою можна оплатити майже все, починаючи від проїзду в автобусі й закінчуючи збором за реєстрацію автомобіля в ужонді.

Відкриття рахунку в польському банку

Відкрити рахунок в банку Польщі дуже просто. Для цього навіть не обов'язково мати дозвіл на проживання, досить просто візи, яка дозволяє вам знаходитися в Польщі.

У більшості великих банківських відділень персонал говорить англійською, а в деяких банках є співробітники, які зможуть спілкуватися з Вами українською або російською. Так що навіть якщо ви не знаєте польської мови, то це не повинно викликати проблем.

Документи, необхідні для відкриття рахунку в банку

Щоб відкрити рахунок у польському банку, не потрібно ніяких спеціальних документів. Досить пред'явити паспорт з візою або дозвіл на тимчасове чи постійне проживання (карту побиту, ПМП, Карту Резидента ЄС).

У деяких банках можуть попросити песель (PESEL) і навіть відмовитися відкривати рахунок без нього. Але офіційно в Польщі немає закону, який вимагає наявності песеля в іноземців.

Щоб відкрити рахунок потрібно прийти в будь-яке відділення обраного вами банку й звернутися до персоналу з проханням допомогти у відкритті рахунку.

У банку потрібно буде заповнити анкету з усіма вашими даними й вказати, на яку адресу вислати платіжну карту. Справа в тому, що всі карти випускаються іменними, і не вийде, як в Україні, за 10 хвилин отримати на руки готову для платежів карту. Банк надрукує вашу картку й протягом 7-10 робочих днів надішле на вказану вами адресу. Після цього її потрібно активувати через інтернет або по телефону (всі інструкції по активації карти вам дадуть в банку) і можна використовувати.

Оплати й комісії банків у Польщі

Приємним сюрпризом для користувачів банків є, то що перекази в рамках банку й навіть між різними банками Польщі безкоштовні. В країні існує загальна система переказів ELIXIR, за користування якою плата не стягується, але термін перерахування коштів 2-3 банківських дні. Є ще система ELIXIR Express, яка переведе гроші швидше, але комісія за переказ буде 3-5 польських злотих. При оплаті карткою в магазині ніякі комісії теж не стягуються.

За наявності безкоштовної системи переказів, банк заробляє на тому, що бере плату за обслуговування картки або рахунку. Зазвичай ця сума приблизно 5-7 злотих на місяць. Але при виконанні деяких умов, наприклад оплата картою на 300 злотих в сумі за місяць, або регулярні надходження грошей на рахунок, комісія за користування карткою/рахунком не оплачується. Різні банки пропонують різні умови, як можна уникнути комісій. І якщо ви регулярно користуєтеся карткою, то швидше за все, комісію вам платити не доведеться.

За що можуть брати комісію при користуванні карткою в Польщі

  • Комісія за зняття коштів із карти через банкомати

Банк бере гроші за зняття з карти в банкоматі дуже маленькою суми. Якщо клієнт mBank або Alior Bank зніме з банкомату Euronet 100 або більше злотих, операція буде безкоштовною, але якщо це буде менша сума, він заплатить комісію. Вона становить 3 злотих в разі mBank і 5 злотих в Alior. Плата не дуже висока, але вона може бути дуже дратуючою.

  • Комісія за зняття з ощадного рахунку

Комісія за виплату коштів з ощадного рахунку. Якщо вона нараховується, це зазвичай відбувається тільки після другої і кожної наступної виплати в календарному місяці. Зазвичай вона коливається від 5 до 10 злотих. Це дратує, тому що часто ця сума перевищує кількість відсотків, які ми отримуємо за даний місяць.

Це пов'язано з тим, що в даний час процентні ставки для таких рахунків дуже низькі. Наприклад, при сумі менше 10 000 злотих в Pekao становить всього 0,2% в рік. Якщо середній баланс на рахунку становить 3000 злотих, то через 30 днів ми отримаємо тільки 0,40 злотих. Тим часом, плата за друге виведення з рахунку за місяць в цьому банку складає 8 злотих.

  • Плата за обслуговування картки або рахунку

Банки часто застосовують принцип, згідно з яким ми можемо безкоштовно використовувати свій рахунок або карту, але за певних умов. Зазвичай необхідно зробити певну кількість платежів або забезпечити надходження певної суми. Наприклад, власник рахунку Citigold в Citi Bank може заплатити за його обслуговування до 220 злотих. Так само банк Millenium бере за обслуговування рахунку, якщо в місяць надходить менше, ніж 1000 злотих.

  • Коміссія за операції в іноземній валюті

Вартість конвертації валют в банках дуже висока. Все більше й більше банків впроваджують валютні та мультивалютні картки, які дозволяють знизити ці збори.

Якщо ви перерахуєте гроші з рахунку в злотих на валютний або навпаки, сума буде конвертована по банківській ставці. Проте в ній є прихована комісія близько 3% від суми, що підлягає конвертації. Тому, якщо замість ощадного рахунку ви перерахуєте 10 000 злотих на валютний рахунок, тоді ми втратимо близько 300 злотих за такої операції. Якщо ви захочете перевести гроші на рахунок у злотих, банк знову обміняє валюту й ви втратите ще 300 злотих.

Найбільш популярні банки в Польщі:

- mBank;
- PKO Bank Polski;
- WBK Bank Zachodni;
- Bank Millenium;
- ING Bank Slaski;
- Bank Pekao.