logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Вчимо польську: ТОП художніх книг, які допоможуть у вивченні польської мови

Вчимо польську: ТОП художніх книг, які допоможуть у вивченні польської мови

Сайт Polsha24 пропонує вам спробувати вчити польську мову за книжками. Точніше, найцікавішими творами польської літератури, прочитавши які ви зможете не тільки значно підтягнути свої лінгвістичні навички, а й розширити знання в історії, культурі та інших сферах життя Польщі.

«Галичани» («Galicyanie») Станіслав Олександр Новак - польський роман на історичну тематику. Він охоплює події від 1812 до 1915 рр., Які в основному розгортаються в галицькому селі Заборов неподалік від Жешува. Жителі села є головними героями роману, долі яких визначаються трагічними сторінками історії, адже XIX і початок XX століть рясніє війнами й повстаннями. У різні проміжки часу через село пройшли австрійські, російські, французькі та польські війська. Автор дає можливість читачам поглянути на відомі історичні події очима звичайних селян. По суті «Галичани» - це надзвичайна історія, в якій радість поєднується з сумом, а життя постійно бореться зі смертю. Колоритні герої, опис історичних реалій і, перш за все, жива мова, з притаманними діалектизмами дозволяють повністю зануритися в атмосферу твору.

«Львівська математична школа» («Lwowska szkoła matematyczna») Маріуш Урбанек. Ця книга розповідає про життя та діяльність видатних людей. Стефан Банах, Владислав Орлич, Гуго Штайнгауз, Станіслав Улям, Марк Кац, Герман Ауербах і багато інших вчених створили в міжвоєнні роки у Львові так звану школу математики. Це була група математиків, які збиралися разом в «Шотландському кафе» протягом 1918-1941 рр., де обговорювали різні математичні проблеми й зробили багато відкриттів. Їх наукову діяльність, великі відкриття і бурхливе особисте життя, яке в більшості випадків закінчилося від куль нацистів, описує у своєму романі Маріуш Урбанек.

«Мати йде» («Matka odchodzi») Тадеуш Ружевич - це поетична збірка, опублікована в 1999 році, за яку автор отримав нагороду Nike (престижна польська літературна премія, яка надається за найвизначнішу польську книгу року) в 2000 році. Збірник складається з роздумів і віршів автора про свою матір Стефанію. Ружевич описує її перебування в лікарні (1957) і смерть від раку. Він також включає в себе безліч сімейних фотографій, записи його брата й матері. Це своєрідна книга-пам'ять, яка відображає духовний взаємозв'язок між сином і матір'ю.

«Потоп» («Potop») Генрик Сенкевич - історичний роман-епопея, заснований на реальних подіях, пов'язаних зі шведською навалою на Річ Посполиту, відомих як Шведський потоп. Роман розгортає широку панораму життя Речі Посполитої середини XVII століття. Детально описано хід війни, на першому етапі якої, в результаті численних зрад польських магнатів, шведи практично без зусиль захопили Польщу. Особливу увагу в книзі приділено героїчній обороні Ясногорського монастиря (1655), де зберігається особливо шанована в Польщі Ченстоховська ікона Божої Матері й тієї ролі, яку ця оборона зіграла в підйомі національного духу. Опір, що розпочався, в кінцевому підсумку, призвів до відродження країни і повного вигнання загарбників. На тлі драматичних історичних подій показана доля молодого полковника Анджея Кміціца, який на початку шведського «потопу» приєднався до прошведских сил, будучи введеним в оману; проте потім перейшов на бік патріотів і численними військовими подвигами спокутував провину.

«Мужики» («Chłopi») Владислав Реймонт - роман, за який автор отримав Нобелівську премію в 1924 році. Дія роману відбувається в селі Липці, місцевість якого, однак, не відповідає селу з однойменною назвою в даний час. Дія в романі відбувається протягом 10 місяців: починається в кінці вересня і закінчується в кінці липня. Роман розділений на чотири пори року, в кожній частині містяться описи характерних для даного часу церковних свят, звичаїв та господарських робіт. Розвиток дії протягом одного календарного і літургійного року, а не підкреслення конкретного історичного моменту, в якому вона відбувається, дозволило письменникові досягти ефекту безперервності і позаісторичності подій.

П'єса «Весілля» («Wesele») Станіслав Виспянський - це несподіваний і дивний твір, що не відповідає канонам театру й взагалі будь-якого жанру. Реалістичний сюжет тут поступово замінюється фантасмагорією, а звичайне сільська весілля перетворюється в якусь символічну дію. П'єса розповідає про розлад польського суспільства, представники різних верств якого не розуміють один одного. Драматург намагається пояснити, що поляки не стануть єдиним народом, поки не подолають цих протиріч. Як же ще можна було показати цей розлад, якщо не на прикладі весілля, найбільш міфологізованого народного дійства в польській культурі? «Весілля» стала класикою польської драми. До цій п'єсі вже більше ста років звертаються режисери театру та кіно. До речі, в минулому році поляки обрали цей твір для «Всенародного читання». У голосуванні взяли участь понад 37 тис. поляків, а за переможця, п'єсу «Весілля» Станіслава Виспянського, віддали свої голоси 18 тис. інтернет-користувачів.

«Лялька» («Lalka») Болеслав Прус - найбільший польський роман всіх часів. «Лялька» - це польська Анна Кареніна і Мадам Боварі, хоча польська Анна / Емма - чоловік з різкими манерами і великими червоними руками. Сюжет роману будується навколо історії пристрасної любові честолюбного купця Станіслава Вокульського до красуні-аристократки Ізабели Ленцької. У центрі уваги - неможливість їх відносин і драматична нездоланність станових забобонів. Книгу часто називають прототипом «постколоніального» роману ХХ століття, «в якому персонажі наслідують людей, а ляльководи відсутні». «Лялька» - це портрет польського суспільства XIX століття: польської аристократії, буржуазії, пролетаріату, єврейської і німецької меншин в Польщі.