logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Вчимо польську: рівні знання польської мови – на якому ви зараз перебуваєте?

Вчимо польську: рівні знання польської мови – на якому ви зараз перебуваєте?

Напевно в різних оголошеннях ви не раз стикалися з фразою типу «рівень знання мови ...», а далі – латинська буква й цифра. Що вони позначають і як визначити, на якому етапі вивчення польської мови ви перебуваєте зараз? Портал Polsha24 пропонує детально вивчити це питання та дізнатися, якими знаннями й уміннями повинен володіти іноземець, який вивчає польську мову на кожному з цих рівнів.

Отже, за загальноєвропейською системою володіння іноземною мовою знання діляться на 3 категорії (А, В, С), кожна з яких ще підрозділяється на 2 рівні. До кожного рівня виставляються свої вимоги: необхідний словниковий запас, теми, на які людина повинна вміти спілкуватися іноземною мовою, вживання певних граматичних і синтаксичних конструкцій.

Рівень А1 – початковий (początkujący/podstawowy). Перший рівень знання мови найважливіший і найскладніший. Він включає в себе базову граматику та лексику. Наступні рівні володіння мовою припускають лише розширення словникового запасу й освоєння більш складних синтаксичних конструкцій. Тому не варто думати, що рівня А1 можна легко досягти за пару місяців. На цьому рівні ви повинні на слух вміти визначати зміст тексту, без помилок читати невеликі твори, ставити прості запитання й відповідати на них, розповідати простими реченнями про себе, а також писати прості речення та фрази. При цьому вам необхідно знати близько 1000 польських слів для щоденного спілкування.

Рівень А2 – початковий розширений (podstawowy/zaawansowany). На цьому етапі по суті розвивають і розширюють вміння та навички, отримані в ході вивчення польської мови на рівень А1. Так, ви повинні вміти не тільки привітати співрозмовника, але й тут же підтримати розмову на знайому тему. При цьому словниковий запас становить близько 2000 слів. Ви вже повинні правильно вживати відмінки в польській мові, ступені порівняння прикметників, число. Крім того, при побудові складнопідрядних речень додаються нові сполучники та сполучні слова, а також речення з підрядним умови. Іноземці, які володіють польською на рівні А2, знають і можуть розповісти більше інформації про Польщу та її жителів, свою роботу, медицину тощо.

Рівень В1 – середній, граничний (średniozaawansowany, progowy). На цьому рівні ваш польський словниковий запас повинен становити не менше 3000 слів. Багато слів у реченнях ви вживаєте абсолютно без помилок, фактично на автоматі. Крім того, рівень В1 передбачає більш глибокі знання реалій Польщі.

Рівень В2 – загальний, середній (średni ogólny, ponad zaawansowany). Словниковий запас повинен складати близько 5000 польських слів і виразів. Граматичні помилки в мові повинні бути зведені до мінімуму. Крім того, необхідно вміти правильно писати слова під диктовку й розгорнуті, зв'язні тексти на найрізноманітніші теми. При цьому ви повинні вміти передавати одну й ту саму інформацію за допомогою різних конструкцій. Крім того, необхідно вміти вести щоденник польською мовою, написати автобіографію, оголошення, докладний опис місцевості, характеристику людини, виклад, нарис, есе, скласти резюме, план дня або подорожі, рецензію та інші види текстів.

Рівень С1 – високий, майже просунутий (zaawansowany). Ваш словниковий запас повинен збільшитися до 7500-8000 польських слів. У мовленні використовуються слова з експресивним забарвленням, складні іменники й прикметники, поширені речення з різними видами зв'язку. За допомогою цих засобів ви повинні вміти складати тексти в різних стилях (розмовному, офіційно-діловому, художньому і т.д.), грамотно використовувати не тільки синоніми й антоніми, а й польські архаїзми, діалектизми, абревіатури.

Рівень С2 – професійний, володіння польською мовою досконало (profesjonalny). На цьому рівні людина повинна добре вміти використовувати різні мовні засоби, розуміти відтінки значень одного слова й володіти як мінімум 10 000 польських слів. Мова повинна бути прикрашена епітетами, наповнена різноманітними простими й складними синтаксичними конструкціями. Крім того, потрібно вміти використовувати (де це доречно) неологізми та фразеологічні звороти.

До речі, деякі лінгвісти вважають, що досконало можна володіти лише однією мовою. Як правило, вона рідна. Тому досягти рівня С2 не так вже й легко, навіть не дивлячись на те, що польська нам близька. Але це не означає, що неможливо, тим більше, що зараз ви вже можете з легкістю визначити свій рівень володіння польською мовою та зрозуміти, до чого вам прагнути.