logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

ТОП найпопулярніших питань іноземців про Польщу

ТОП найпопулярніших питань іноземців про Польщу

У тих, хто вперше виїжджає за межі своєї країни, завжди повно страхів і сумнівів, особливо, якщо переїзд пов'язаний з працевлаштуванням або тривалим перебуванням у новому місці. Однак найчастіше всі хвилювання пов'язані з незнанням і браком певної інформації. Тому портал Polsha24 вирішив зібрати найбільш поширені питання іноземців, які планують переїзд у Польщу і, звичайно, дати на них відповіді.

Збираюся в червні приїхати в Польщу на заробітки. Скільки треба взяти з собою (і чи потрібно взагалі) грошей, щоб протягнути до зарплати перший місяць? Жити буду у знайомих, за житло платити не потрібно.

Гроші брати з собою потрібно в будь-якому випадку. Звичайно, іноді деякі польські роботодавці можуть запропонувати вам або видати на ваше прохання невеликий аванс, але так буває далеко не завжди. Тому, навіть незважаючи на наявність безкоштовного житла, ви повинні враховувати інші витрати: на їжу, засоби гігієни, покупку ліків, проїзні квитки, телефонні витрати та інше. Яку суму мати при собі - точно відповісти складно. Це залежить від ваших потреб і звичок. Мобільний зв'язок і громадський транспорт – не найдешевші задоволення. На перші кілька тижнів можете взяти з собою рівно стільки грошей, скільки витратили б за цей час на проживання в рідній країні.

Планую найближчим часом їхати працювати й жити в Кракові. Знайшов в інтернеті однокімнатну квартиру, яку господар готовий здати мені на півроку. Однак він запросив аванс аж за три місяці проживання. Чи нормально це і як бути в такій ситуації?

Як правило, при оренді житла в Польщі власник квартири бере аванс, рівний вартості проживання за один місяць. Так господарі страхують себе від можливого псування майна або від того, що ви з'їдете раніше, ніж прописано в договорі й заздалегідь не попередьте. Але іноді власники польських орендних квартир виставляють іноземцям і менш вигідні умови – як варіант, аванс за три місяці проживання або навіть за півроку. Підозрілого в цьому нічого немає, особливо, якщо все це прописано в договорі. Звичайно, за один раз віддати таку суму не просто, зате, якщо претензій до вас не буде, за останніх три місяці вам вже платити буде не потрібно. Якщо ж ви сумніваєтеся, просто відмовтеся від такого варіанту й пошукайте більш підходящий для вас.

Плануємо з сім'єю переїзд в Познань. У яких магазинах краще купувати продукти?

У Познані, як і в інших містах Польщі, працює величезна кількість мережевих супермаркетів, що пропонують покупцям якісні продукти за цілком бюджетним цінами. Найпопулярнішими серед самих поляків вважаються супермаркети Lidl, Bedrionka, Tesco, Carrefour, Auсhan, Netto і інші. У всіх магазинах асортимент товарів постійно оновлюється, діють програми лояльності й проводяться численні акції та розпродажі. Так що з питанням покупки продуктів в Польщі проблем у вас точно не буде.

Мені вислали запрошення на роботу до Вроцлава. Подивився по карті – підприємство знаходиться на околиці міста. Як у великих містах Польщі ходить громадський транспорт? Чи не буде в мене проблем з тим, як дістатися до роботи?

У Вроцлаві (Кракові, Варшаві, Гданську – будь-якому іншому польському місті) транспортна система організована на високому рівні. Громадський транспорт ходить за розкладом. На зупинках є табло, де зазначено, скільки часу чекати потрібний автобус або трамвай. Для зручності пасажирів є спеціальний мобільний додаток, який допомагає побудувати потрібний маршрут. У ньому вказані всі пересадки, а також час очікування транспорту. Якщо ви не зможете скористатися мобільним помічником, вам на допомогу прийдуть місцеві жителі. Квитки продаються на час і на весь транспорт. Тобто, купивши квиток на 70 хвилин, ви спочатку можете їхати на автобусі, потім пересісти на трамвай, а потім знову сісти на автобус. Є проїзні квитки на місяць, які діють за тією ж системою. Тому дістатися з пункту «А» в пункт «Б» у будь-якому польському місті не складе труднощів.

Їду працювати в Польщу на будівництво. Наймач вказав у вакансії, що знання польської мови значення не має. Чи так це насправді чи мені все ж варто зайнятися вивченням польської ще будучи вдома?

У Польщі часто потрібні некваліфіковані робітники на різні підприємства й заводи без знання мови. Але насправді, навіть якщо на роботі вам не потрібно ні з ким розмовляти, після неї ви напевно підете в магазин, а на вихідних захочете посидіти в місцевому кафе. Хімчистка, перукарня, стоматологія, інтернет-магазин, словом, все, з чим ви зіткнетеся за межами роботи, буде польською мовою. Тому ми рекомендуємо при переїзді в Польщу вивчити хоча б кілька фраз. А вже опинившись у самій країні зайнятися вивченням мови більш серйозно. Це допоможе вам швидше адаптуватися та відчувати себе впевненіше в будь-якій ситуації.

На новому підприємстві в Бидгощі у мене буде п'ятиденний робочий тиждень. Де та як краще провести вихідні в місті?

З організацією дозвілля в будь-якому польському місті проблем немає. Все залежить від вашого смаку та гаманця. Музеї, кінотеатри, кафе, ресторани, клуби, стадіони – вибирайте, що душі завгодно. Але навіть якщо грошей не багато, буквально у всіх польських містах є чим себе розважити. Наприклад, можна відправитися на велопрогулянку або прогулятися по парках, піти в торгові центри або на центральну площу. Детальну інформацію про те, що і де відбувається в польських містах, можна знайти на місцевих офіційних сайтах або в групах різних соціальних мереж.

Плануємо з сім'єю переїзд в Білосток. Вибрали це місто, так як воно ближче до дому й тому що в ньому багато білорусів. І все одно хвилюємося, як прийме нас місцеве населення, чи не будуть поляки упереджено до нас ставитися?

Насправді, поляки давно звикли до того, що іноземці – білоруси й українці – їдуть жити й працювати в Польщу. Більшість з них відноситься до цього цілком спокійно. Навряд чи ви зустрінете роздратування або агресію з їхнього боку. Навпаки, місцеві часто охоче допомагають і намагаються зрозуміти, навіть коли ти польською нічого толком сказати не можеш. Головне – це ваша поведінка. Залишайтеся людиною в будь-якій країні, і до вас поставляться по-людськи.

Хочу поїхати на роботу в Польщу. Яке місто краще вибрати для пошуку роботи і, можливо, для життя в подальшому?

Вакансії для іноземців є практично у всіх містах Польщі. Де працювати і де жити, вирішувати тільки вам. Тут знову ж таки все залежить від ваших потреб і вподобань. При виборі місця, де ви будете працювати й жити враховувати потрібно багато чинників: клімат, наявність великих підприємств, кількість населення, інфраструктуру, ціни на житло та інше. Якщо з вищевказаними пунктами поки не визначилися, нехай вирішальним фактором стане ваша майбутня зарплата й умови роботи. А більш конкретно можна вирішити вже на місці. У будь-якому випадку, з часом ви можете змінити місце роботи та переїхати з одного польського міста в інше.