logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

ТОП-7 фільмів, які допоможуть у вивченні історії Польщі

ТОП-7 фільмів, які допоможуть у вивченні історії Польщі

За всю свою історію існування Польща пережила не мало трагічних падінь, героїчних подвигів і дивовижних порятунків від ворога. Познайомитися з історією Польщі буде корисно не тільки тим, хто збирається здавати іспит на Карту Поляка, а й звичайним туристам, які знають тільки сучасну державу. Зробити екскурсію до польської історії захоплюючою та цікавою допоможуть наочні посібники - найвідоміші історичні фільми - головні флагмани польського кінематографа. Портал Polsha24 пропонує топ найпопулярніших із них.

«Gniazdo» (Гніздо)

Фільм про початок історії Держави Польської, знятий в 1974 році режисером Яном Рибковський.

Події у фільмі відбуваються в 972 році від Різдва Христового. Амбітна політика першого правителя Польщі, короля Мєшка I, призвела до зміцнення суверенітету країни, кульмінацією чого є переможний бій під Цединею. Напередодні бою Мєшко згадує свій довгий шлях до королівської корони. Після смерті Семомисла, він бере у свої руки кермо влади в державі й негайно розправляється зі своїми опонентами. Мешко хрестить Польщу у віру Христову, зміцнює союз з Чехією, одружуючись на чеській княжні Дубравці, укладає союз з імператором Отто I. Війна з маркграфом Годон і племенами венедів досягає свого епогея. Битва під Цединей виграна.

«Ogniem i mieczem» (Вогнем і мечем)

Фільм знятий в 1999 році режисером Єжи Гофманом за мотивами першої частини трилогії Генрика Сенкевича.

Події розвиваються в 1648 році. Козацьке повстання, на чолі з Богданом Хмельницьким, вривається на територію Речі Посполитої, заливаючи країну кров'ю. Молодий королівський посол Ян Ськшетуський відправляється до гетьмана на переговори. Його кохана, Олена Курцовічувна, тим часом ховається від Богуна - знаменитого козацького отамана, який бажає одружитися з нею за будь-яку ціну. Закоханим доводиться пережити жахливі моменти на тлі братовбивчої війни. Фільм знаменитий, перш за все, своїми батальними сценами, чудовим музичним супроводом і, звичайно, акторами - Міхалом Жембровскім, Олександром Домогаровим, Богданом Ступкою, Даніелем Ольбрихським.

«Potop» (Потоп)

Друга частина трилогії Сенкевича, була екранізована в 1974 році режисером Єжи Гофманом.

Події у фільмі відбуваються в 1655 році. Бравий хорунжий Анджей Кміціц приїжджає в садибу Білевичів, щоб виконати волю його покійного покровителя й одружитися на його онучці Олександрі. Вони відразу сподобалися один одному, проте гаряча кров і погана компанія зіграли з офіцером злий жарт: після п'яної гулянки й зіткнення з місцевою шляхтою, незадоволеною буйними прибульцями, він спалює сусідню садибу й захоплює Олександру. Пан Володиєвський (відомий фехтувальник) викликає хорунжого на поєдинок і ранить - цей інцидент перетворюється в початок довгої і відданої дружби. У той же час, коронний гетьман Януш Радзивіл оголошує про припинення боротьби зі шведськими військами.

«Pan Wolodyjowski»

Третя частина трилогії, екранізована раніше за всі інші, розповідає про подальші історичні події.

Після смерті своєї нареченої, знаменитий польський лицар Міхал Володиєвський вирішує присвятити решту життя служінню Богу в одному з монастирів. Однак його планам не судилося здійснитися. Випадкове знайомство з Басею Езерковською повністю змінило його долю. Полковник Володиєвський разом з дружиною відправляється в Кам'янець-Подільський (Україна), де командує загонами оборони, виставленими проти турецького війська. У 1668-1673 роках Річ Посполита, зовсім ослабла після війни з козаками й шведами, трималася з останніх сил у черговій війні з Туреччиною. Хоробрий полковник, ціною власного життя, захищає останній оплот на південно-східному кордоні Польщі.

У фільмі дуже правдиво показана оборона Кам'янця-Подільського й битва під Хотином. Акторську майстерність у всій своїй красі показали Тадеуш Ломницький, Даніель Ольбрихський, Барбара Брильська, Мечислав Павліковський та Ян Новицький.

«Пейзаж після битви»

Фільм польського кінорежисера Анджея Вайди за мотивами оповідань Тадеуша Боровського.

Дія фільму відбувається в самому кінці Другої світової війни, на території звільненого американцями концтабору. В очікуванні своєї подальшої долі поляки живуть на території колишньої казарми. Вони знаходяться під наглядом, щоб не зловживати тільки що знайденою волею. Головні герої картини - молодий інтелектуал Тадеуш і його кохана, єврейська дівчина Ніна, яка в кінці безглуздо й трагічно гине. Фільм розповідає не стільки про жахи фашизму, скільки про складнощі адаптації до нормального життя. Людина нерідко залишається людині вовком і після звільнення з неволі, і навіть любов не завжди воскрешає понівечені душі.

Фільм «Пейзаж після битви» був включений до конкурсної програми МКФ в Канні 1970 року. Актор Даніель Ольбрихський фігурував у числі претендентів на приз за кращу чоловічу роль. Майстерність перевтілення актора була така велика, що його друг Кірк Дуглас (член журі фестивалю) не впізнав Даніеля на екрані.

«Катинь»

Художній фільм режисера Анджея Вайди про події, пов'язані з Катинським розстрілом. Вийшов на екрани у вересні 2007 року.

Сюжет фільму розпочинається 17 вересня 1939 й закінчується восени 1945 року. Починається фільм з того, що маси цивільного польського населення - біженців - зустрічаються на мосту. Одна частина населення рухається на схід від німецьких військ, а інша частина рухається на захід від військ РККА, які увійшли на територію Західної Білорусії та Західної України. Головна героїня фільму, Анна, дізнається, де знаходяться офіцери 8-го Краківського полку уланів, де служить її чоловік, і зустрічається з ним. Він відмовляється бігти з нею й повертається до своїх товаришів по службі - офіцерів.

У цей час прибуває представник вермахту, який передає представнику НКВД польських офіцерів, серед яких знаходяться герої фільму. Польських офіцерів співробітники конвойних військ НКВС вантажать в арештантські вагони й відвозять на територію СРСР, в Козельський перевалочний пункт НКВС, де розміщують інтернованих польських військовослужбовців, а потім розстрілюють.

У фільмі фактично чотири головні лінії. Це долі чотирьох польських офіцерів і, в першу чергу, долі їх родичів, які не знають правди, але здогадуються про неї. Це фільм про жінок, які чекають, не вірять у смерть, і не втрачають надії...

«Коперник»

Це, швидше автобіографічний, ніж історичний фільм. Але все ж - його роль в історії Польщі не можна недооцінювати. Фільм 1972 року, поставлений до 500-річчя від дня народження великого польського астронома Миколи Коперника режисерами Евою та Чеславом Петельськими.

Фільм розповідає про роки навчання молодого Миколи в університетах Кракова та Італії, повернення на батьківщину в Польщу і роботі у Фромборку. Заради науки Микола розлучається з коханою дівчиною Анною. Під час війни з хрестоносцями Коперник бере участь у захисті Ольштина. Картина показує, як астроном досліджує зірки й висуває гіпотези, які перевертають світобудову того часу й викликають гнів Святого Костелу. В нужді й самоті закінчує Коперник свою працю і, не дочекавшись її видання, помирає.

Безумовно, це лише мала частина фільмів, які особливо цікаво можуть познайомити вас з історією Польщі. І ще важливий факт: усі ці фільми можна подивитися польською мовою, так що крім уроку з історії одночасно ви отримаєте прекрасний урок із польської мови й обов'язково відчуєте задоволення від хорошого якісного кіно.