logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Топ 5 міфів про життя в Польщі

Топ 5 міфів про життя в Польщі

Усім нам деколи здається, що десь життя краще. Ми дивимося красиві фото в соціальних мережах, програми по телевізору й слухаємо розповіді друзів про те, як вони відвідали будь-яку країну і як там все гарно. Однак дуже часто люди, які подорожують по іноземним державам, плутають туризм з міграцією. Їм подобаються затишні вулиці, середньовічні замки, маленькі ресторанчики на розі й посмішки перехожих і службовців готелю. Все це чудово, але переїхавши на постійне місце проживання в будь-яку країну, ви одразу зіткнетеся з суворою реальністю і зрозумієте, що все далеко не так райдужно, як здається на перший погляд.

Сьогодні ми поговоримо про 5 міфів про Польщу, придуманих жителями сусідніх країн.

У Польщі зарплати вищі

Це міф. Звичайно, якщо порівняти середню заробітну плату в Польщі і, наприклад, в Білорусі, вона може і буде вище, але ця різниця залишиться лише на папері.

Реально середня зарплата поляка досить низька. Вони платять більшу суму за медичне страхування, комунальні послуги, в Польщі дороге паливо й страховка на автомобіль, плюс, не варто забувати про додаткові послуги і витрати, які час від часу потрібно здійснювати.

Усе це призводить до того, що більшість поляків живуть у кредитах і розстрочках і щиро дивуються величезним візкам в Auchan і безлічі пакетів в ТЦ у приїжджих білорусів, українців і росіян.

У Польщі нижчі ціни на побутову техніку та продукти

Іще один міф, вигаданий туристами з сусідніх країн.

Не варто забувати, що приїжджий українець, білорус і росіянин, купивши телевізор або дорогий годинник, взуття, одяг, може оформити TAX FREE і повернути 23% від вартості товару. Чого абсолютно не може зробити поляк.

Польські громадяни купують побутову техніку, одяг, продукти за реальними цінами, виставленими в магазинах і не повертають ніякого ПДВ.

А що стосується продуктів харчування, то так, в Польщі дійсно дешевше м'ясо, фрукти, кава й молочні продукти. Але, що стосується крупи, горіхів і деяких видів солодощів, то, наприклад, в тій же Білорусі, ціни на такого роду товари набагато нижче й вигідніше.

Польська середня освіта набагато краща

Як правило, такий міф поширюють ті, хто не вчився або не відправляв своїх дітей в початкову і середню школу в Польщі.

У кожній країні своя система освіти, зі своїми примхами і недоліками. Якщо в Білорусі, Росії та Україні ми звикли до того, що в середній школі ми вивчаємо безліч предметів, пов'язаних зі світовою історією, літературою й культурою, нам задають багато домашніх завдань, практично щотижня в школі діти розповідають вірш напам'ять, переказують тексти і навіть навчаються по суботах, то в Польщі все набагато простіше.

Тут, що стосується світової історії і літератури, мало хто з поляків читав Достоєвського або Шекспіра. А вірші напам'ять польські діти перестають розповідати ще в початковій школі. Замість контрольних, де потрібно написати хід рішення задачі з правильною відповіддю й довести теорему, тут давно пишуться тести із зазначеними варіантами відповідей. А про усні опитуваннях в Польщі забули вже дуже давно.

Польський студент = гуртожиток і стипендія

Ще один міф, придуманий тими, хто ніколи не вчився в польському ВНЗ і навіть не планував туди вступати.

Якщо молодим людям з країн Східної Європи, з Картою Поляка вступити до польського ВНЗ не складно, їм також дають соціальну стипендію й надають гуртожиток, то польським студентам та іноземцям без Карти Поляка вступити до ВНЗ та отримати стипендію набагато складніше.

Полякам соціальну стипендію можуть нарахувати лише якщо вони знаходяться в скрутному фінансовому становищі, якщо у них є лише один із батьків або вони з багатодітної сім'ї. При чому всі ці факти необхідно довести за допомогою довідок і документів. І навіть після всього цього не факт, що польський студент з проблемами матеріального характеру отримає соціальну стипендію, а якщо все ж таки вдасться, то вона буде не так вже й висока.

Якщо ж говорити про наукову стипендію, тут величезна конкуренція й досить високі вимоги до середнього бала студента.

Що стосується студентського гуртожитку, мало хто з поляків взагалі хоче там жити. А з огляду на ціни за кімнату в будинках студента, простіше зняти невелику квартиру на пару з другом або подругою, де буде своя кухня, туалет і ванна кімната.

Медичне обслуговування якісніше й краще

Багато іноземних громадян вважають, що в Польщі медичне обслуговування набагато якісніше, а в місцевих поліклініках всі посміхаються, не хамлять і немає страшних черг на прийом до терапевта. Ще один міф.

Як правило, скрізь присутній людський фактор. У Польщі також є лікарі з поганим настроєм, невиспані працівники реєстратури й величезні черги на прийом до лікаря.

Якщо ви застудилися, у вас ГРВІ, ангіна або грип, і ви маєте потребу в медичному обслуговуванні сімейного лікаря, то в Польщі необхідно зателефонувати в поліклініку (przychodnia rodzinna) за місцем проживання й записатися на прийом.

Якщо у вас оплачене медичне страхування, доктор прийме вас в призначений час і абсолютно безкоштовно. Але якщо в цьому місяці ви не сплатили ZUS, то сам прийом і виписка рецепта на необхідні ліки буде коштувати близько 50-60 зл, а то і більше.

Що стосується більш повного обстеження і здачі аналізів, крім того, що такого роду послуги в основному платні, величезні черги тут ніхто не відміняв.

Наприклад, щоб потрапити до ендокринолога або пройти МРТ, необхідно записатися за місяць, а то й за два. І не факт, що лікар, який проводить обстеження, вам сподобається і здасться справжнім фахівцем. Плюс, все це обійдеться в досить-таки чималу суму і це не рахуючи медичної страховки, щомісячна ціна якої становить 400 зл.

Звичайно, в кожній державі є свої проблеми й нюанси. Однак не варто забувати про те, що красиві історії, фотографії та кілька тижнів в іноземній державі не покажуть реальний стан справ у країні, з її перевагами та недоліками. Адже добре там, де нас немає!