logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Що таке тест ринку праці (opinia starosty) у Польщі?

Що таке тест ринку праці (opinia starosty) у Польщі?
При влаштуванні на роботу в Польщі іноземці часто стикаються з необхідністю спочатку пройти тест ринку праці. Що це означає і як залагодити цю формальність – читайте у статті.

Тест ринку праці, званий у побуті «opinia starosty», — це процедура отримання інформації про ситуацію на місцевому ринку праці, підтвердження відсутності можливості працевлаштування на ці посади громадянина Польщі або громадянина ЄС.

Що це означає?

Це означає, що іноземець може отримати дозвіл на роботу у конкретного роботодавця в ситуації, коли виявиться, що серед людей, зареєстрованих на Польській біржі праці немає таких, які можуть задовольнити вимоги роботодавця (виходячи з кваліфікації, навичок, розміру заробітної плати, робочого часу).

Процедура отримання виглядає таким чином:

роботодавець подає відповідну заявку в управлінні праці за місцем знаходження роботодавця (Powiatowy Urząd Pracy). Коди та найменування спеціальностей і професій можна знайти на www.praca.gov.pl.

Далі здійснюється аналіз реєстрів безробітних та шукаючих роботу.
Якщо виявиться, що у реєстрі значиться достатню кількість осіб, що підходять під висунуті роботодавцем вимоги, то організовується набір серед безробітних та шукаючих роботу. Відповідь видається не пізніше 21 дня з дня подачі заявки.

Якщо з аналізу реєстрів безробітних і шукаючих роботу, не виникає можливості організації підбору персоналу, то староста приймає рішення про неможливість надання кандидатів на роботу за затребуваним параметрам (не більш ніж через 14 днів з дня подачі заявки).

Не кожна робота вимагає отримання тесту ринку праці.

Тест не потрібен у таких випадках:

робота, яка повинна виконуватися, знаходиться в списку дефіцитних професій;
роботодавець подає заявку про продовження дозволу на роботу для того самого іноземця на тій же посаді;

громадянин Республіки Вірменії, Республіки Білорусі, Республіки Грузії, Республіки Молдова, Російської Федерації або України, виконує роботу медичного персоналу або надає допомогу на дому на користь фізичних осіб в домашньому господарстві;

це стосується громадянина держави, що межує з Польщею або держави, з якою Польща співпрацює у сфері міграції (тобто громадяни Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови, Росії та України), якими в період, що безпосередньо передує поданню заяви, робота виконувалася протягом не менш 3 місяців у того ж роботодавця на підставі заяви про намір доручити виконання роботи (oświadczenia — запрошення піврічне) – за умови подання підтверджуючих цей факт документів;

іноземець має дозвіл на роботу (zezwolenia na prace) і подається від того ж роботодавця;

іноземець звільнений від обов’язку отримувати дозвіл на роботу;
це стосується інших випадків, наприклад, тренерів, спортсменів, лікарів і т. д.