logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Що таке PESEL і як його отримати?

Що таке PESEL і як його отримати?

Українцям, які отримали Карту Побиту в Польщі, дозволено привласнювати також персональний номер pesel. Цей 11-значний код є аналогом нашого ІПН та видається всім громадянам, а також іноземцям з ПМП починаючи з 1979 р. Офіційно з 2015 р. PESEL не обов’язковий для іноземців, але на практиці без нього буває проблематично навіть працевлаштуватися.

Для чого потрібен PESEL

PESEL потрібен для ідентифікації людини. Він містить біографічну інформацію, дані про сім’ю, родичів, а якщо мова йде про українця, то також деталі перебування в Польщі.

Перший час після приїзду в Республіку Польща можна обійтися і без № pesel. Але його відсутність значно ускладнить життя іноземцю, адже польський pesel необхідний у всіх сферах соціального життя, починаючи від обслуговування в банку й закінчуючи викликом швидкої.

Ось короткий перелік процедур, для здійснення яких потрібен PESEL:

 • оренда житла,
 • страхування,
 • подача документів для навчання, наприклад, у ВНЗ,
 • надходження на облік з метою влаштування на роботу,
 • оформлення будь офіційній документації.
Окремі агентства з працевлаштування в РП обов’язково попросять у працівника із України № PESEL, інакше вони просто не зможуть внести його на свою базу даних.

Умови отримання № PESEL

Головна умова отримання номера PESEL – наявність прописки, у тому числі тимчасової, що дозволяє жити в країні мінімум 3 місяці. До 2015 р. PESEL видавали також громадянам з правом на медичне та соцстрахування. Процедуру присвоєння коду починали одночасно з оформленням прописки.

Тепер окрім реєстрації в Польщі потрібно довести своє право на отримання номеру. Це можуть бути такі правові підстави:

 • ЧНП, ПМП;
 • договір оренди житла терміном від 3-х місяців;
 • наявність родича з ПМП в Польщі;
 • статус біженця;
 • дозвіл на проживання в Польщі довгострокового резидента ЄС;
 • різні гуманітарні причини, наприклад, потреба в охороні.

Як аргумент для отримання песеля можна заявити про намір відкрити свою фірму. Згідно з польським законодавством, кожному підприємцю присвоюється № PESEL для внесення до реєстру. При цьому отримання песеля нікого не зобов’язує дійсно відкривати фірму.

Детальніше про заяву

Заявку необхідно заповнити на бланку міського, районного органу, відповідального за прописку жителів, або управління гміни. Разом із заявкою надається підтвердження прописки і документ, що засвідчує особу. Щоб подати заяву на номер PESEL іноземцям потрібно особисто звернутися в районне або інше управління, а через 7-10 днів повернутися для його отриманням (послуга безкоштовна).

Згідно із Законом про перепис населення, в заявці потрібно вказати на законодавчий акт, який є підставою для видачі № PESEL.

Як отримати песель в Польщі без прописки?

Можливі ускладнення в отриманні песеля пов’язані з відсутністю прописки. Але навіть у цьому випадку не впадайте у відчай, тому що в польському законодавстві для цього є дві лазівки.

 1. Про одну з них згадувалося вище. Це наявність медичної чи соціальної страховки. Зверніться до місцевого районного управління, щоб проконсультуватися на цей рахунок.
 2. Теоретично ще є можливість отримати PESEL прямо від консула. Відповідно заяву треба писати на ім’я Міністра внутрішніх справ. Але подібних прецедентів, швидше за все, не було.

Якщо отримати заповітний код все-таки не вийде, майте на увазі, що ніхто не в праві у Вас його вимагати з 1 березня 2015 р. Немає жодного законодавчого акту, що зобов’язує українця в обов’язковому порядку мати PESEL. Тому якщо Вам відмовлять в обслуговуванні через відсутність песеля, вимагайте вказати на відповідний закон /нормативний акт (що, звісно, ніхто зробити не зможе). Також замість номера PESEL Ви можете запропонувати співробітникам банку або роботодавцю використовувати Ваші паспортні дані. У цьому випадку можна послатися на Закон про обов’язкове соцстрахування, де українцям та іншим іноземним громадянам дозволяється замість № PESEL пред’являти паспорт (art. 36 ust. 15 pkt 1). Але в житті такі дії можуть допомогти тільки при спілкуванні з державними організаціями, приватні фірми зазвичай все одно вимагають PESEL.

В цілому, отримати PESEL самостійно не так вже й важко, в крайньому випадку за допомогою завжди можна звернутися до посередників або проконсультуватись у районному управлінні свого міста.