logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Що таке NIP, навіщо та кому він потрібен?

Що таке NIP, навіщо та кому він потрібен?

Кожен іноземець, який приїхав до Польщі не тільки тимчасово попрацювати, але й у майбутньому осісти в цій країні, повинен на початку наступного року відзвітувати про виплачені податки за попередній. Бо пропрацювавши більше 183 днів у році в Польщі, необхідно надати про це дані в податкову інспекцію. Для цього кожен працюючий білорус чи українець повинен оформити собі NIP.

NIP – це ідентифікаційний номер платника податків у Польщі. Як нам відомо, всім полякам із народження присвоюється ідентифікаційний номер PESEL, який супроводжує їх протягом життя і вноситься до всіх можливих документів, включаючи податкову декларацію. Однак іноземці не мають його разом із візою, і для отримання даного номера потрібні певні зусилля та час. Щоб не потрапити в неприємну ситуацію, пов'язану із заповненням та здачею податкової декларації, вам знадобиться оформити собі NIP.

І PESEL і NIP є ідентифікаційними номерами, але останній включає в себе тільки інформацію про податки та видається працюючим людям, а перший має більш широкий спектр користування, тому він і видається всім громадянам країни. Якщо ви працюєте в Польщі і вже обзавелися PESELем, то NIP можна не оформляти, так як інформацію до податкової декларації будете вносити користуючись першим.

Також номер NIP може вам стати в нагоді при оформленні іпотечного кредиту, адже інформація, яку він буде в собі містити буде дуже корисною для банку. Під час покупки автомобіля і постановки його на облік, якщо авто в Польщі купується «з рук», ви платите податок у скарбницю від повної суми покупки (2%), дана інформація також потрапляє в податкову. Ну і, звичайно, при подачі документів на ПМП, також із вас зажадають дані про сплачені податки, чи немає прострочення і чи повністю внесена сума, а без заповнення ідентифікаційного номера ніхто такої довідки не видасть.

NIP оформляється набагато простіше ніж PESEL і не вимагає ніяких обгрунтувань (ustaw prawnych). Просто приходите в податкову службу (urząd skarbowy) за місцем прописки й заповнюєте заяву. При собі необхідно мати діючий паспорт із візою, а також його ксерокопію, реєстрацію (zameldowanie) і договір на роботу (umowa o pracę або umowa zlecenie). Далі заповнюєте на місці заяву і подаєте службовцю в податкову службу. Далі цю заяву розглядатимуть за часом від п'яти днів до двох тижнів, і за підсумком ви отримуєте довгоочікуваний ідентифікаційний номер платника податків – NIP.

Якщо отримувати PESEL вам поки не потрібно, в даний момент немає часу або не вистачає будь-яких документів, то оформити собі NIP просто необхідно. Все-таки в Польщі дуже уважно й відповідально ставляться до сплати податків, так як розуміють, що на них базується добробут країни. Саме тому ви, як чесний платник податків, зобов'язані заявити про це при першій же необхідності, а інформація в ідентифікаційному номері NIP збережеться про усі заплачені гроші.