logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Сезонні роботи в Польщі. Зміни в законодавстві

Сезонні роботи в Польщі. Зміни в законодавстві
У Польщі з 16 травня 2018 починають діяти нові правила для сезонних працівників: ввели новий тип громадянського договору Про допомогу в зборі врожаю (UMOWA O POMOCY PRZY ZBIORACH).

Згідно зі змінами в законодавстві, за даним договором сезонний працівник буде вважатися помічником фермера. Договір передбачає медичне страхування й страхування працівників від нещасних випадків при виконанні робіт. Зміни підписав Президент Польщі 9 травня 2018 року.

Йдеться про поправки в законі про соціальне страхування фермерів та інших актах, прийнятих ще 13 квітня 2018 року. Як стверджує Міністерство сільського господарства, новий тип договору фермери зможуть укладати вже в цьому році.

Дана угода між фермером-роботодавцем і сезонним працівником (помічником фермера) може бути укладена на термін, який не перевищує 180 днів у році.

Договір допомоги в зборі врожаю повинен бути укладений у письмовій формі перед початком безпосереднього виконання робіт. Відповідно до цієї угоди, помічник фермера повинен бути повнолітнім.

Сезонний працівник зможе підписати один або кілька таких договорів у одного фермера або в декількох різних фермерів роботодавців протягом року. Однак в цілому тривалість всіх договорів не може перевищувати в сумі зазначених 180 днів.

Тобто, сезонний працівник може, наприклад, влаштуватися й підписати договір про допомогу в зборі врожаю на 60 днів у господарстві, де вирощують полуницю, а після завершення там всіх робіт підписати з іншим фермером новий договір ще на 60 днів для збору яблук.

Сезонними роботами в Польщі, де потрібно підписувати договори про допомогу в зборі врожаю вважаються роботи:

 • збір фруктів і овочів;
 • видалення непотрібних частин рослин, очищення зібраного врожаю;
 • сортування заготовлених або зібраних фруктів і овочів;
 • інші роботи з підготовки фруктів і овочів для транспортування, зберігання або продажу (складання в ящики, навантаження, упаковки і т.п.);
 • інші роботи, пов'язані з очищенням та поліпшенням якості зібраного врожаю.

Оплата за сезонну роботу в Польщі:

Згідно з польським законодавством, заробітна плата повинна бути не менше, ніж мінімальна ставка в Польщі.

Проте, положення про мінімальну заробітну плату й мінімальну погодинну ставку не поширюється на договір про допомогу в зборі врожаю. Тому розмір винагороди сезонного працівника, фермер зможе встановлювати самостійно, відповідно до того, як він сам оцінює трудовитрати на виконання тієї чи іншої роботи.

Але претендентам варто розуміти, що питання зарплати повинне бути узгоджений до початку виконання робіт, а сума, яку повинен заплатити роботодавець своєму працівникові, має вказуватися в договорі про допомогу в зборі врожаю.

Договір про допомогу в зборі врожаю має ряд істотних переваг для працівників:

 • легальне працевлаштування в Польщі;
 • страхування від нещасного випадку або професійного захворювання;
 • медична страховка;
 • право на оплачувану лікарняну відпустку.

До внесення поправок в закон працівники не були захищені й не мали страховки.

Обов'язки фермера-роботодавця в Польщі

Перше, це підписання договору з працівником. Крім цього, тепер фермер-роботодавець повинен протягом 7 днів повідомити про нового співробітника в ZUS (Управління соціального страхування).

Так само роботодавець, який наймає працівника за договором про допомогу в зборі врожаю буде зобов'язаний платити внески в ZUS для страхування від нещасних випадків і хвороби. На сьогодні сума таких внесків в Польщі становить:

 • 142 злотих — медичне страхування;
 • 42 злотих — страхування від нещасних випадків.

Тобто щомісяця роботодавець повинен виплатити 184 злотих за працівника.

Оподаткування сезонного працівника в Польщі

Закон про податок на доходи фізичних осіб передбачає оподаткування доходу помічника фермера.

Фермер-роботодавець буде зобов'язаний скласти інформацію про суму доходу працівника, з яким підписав угоду про допомогу в зборі врожаю у формі PIT-8С і відправити її працівнику й у податкову організацію до кінця лютого наступного податкового року.