logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Робота в Польщі з особистого досвіду: «В польських пекарнях платять по-різному»

Робота в Польщі з особистого досвіду: «В польських пекарнях платять по-різному»

Сайт Polsha24 продовжує публікувати відгуки іноземців про різні професії в Польщі. На цьому тижні українець Ігор розповів, як знайшов роботу в невеликій пекарні в Польщі та чим здивувала його ця професія.

- На роботу в пекарню в невеликому місті Пшегом близько Вроцлава я приїхав трохи більше півроку тому, – починає розповідь чоловік. – Вакансію знайшов сам, через інтернет. Не став користуватися послугами посередників, так як чув, що іноді беруть гроші за працевлаштування, а нормальну роботу запропонувати не можуть. Вирішив, що якщо щось і не влаштує мене, то принаймні гроші не витрачу даремно.

В оголошенні було зазначено, що в пекарню потрібні робітники. Необхідно працювати на виробничій лінії, займатися упаковкою хлібобулочних виробів, сортуванням і укладанням продукції в короба. Досвід роботи та знання польської не обов'язкові. Оплата від 12 злотих на годину.

Мене все влаштовувало та я подзвонив. Домовилися про дату приїзду. У той же день мене оформили, видали направлення на медкомісію та сказали отримати спецодяг.

Медкомісію оплачував наймач. Житло також запропонували від роботи: безкоштовний гуртожиток для працівників пекарні. У будинку на 12 осіб проживали в основному українці й один хлопець з Білорусі. Житло непогане, все є: три пральних машини на першому поверсі. Там же ванна, велика кухня з посудом. Свої потрібні були тільки тарілки й чашки. З побутової техніки – холодильник, два електрочайника, пилосос, мікрохвильова піч.

На другому поверсі – тільки спальні й другий санвузол. У кімнатах по дві-три людини.

Як тільки пройшов комісію, приступив до роботи. У перший робочий день начальник цеху поцікавився, чи є у мене гроші на проживання або мені потрібен невеликий аванс. Це мене дуже здивувало. Взагалі на пекарні зарплату видають раз на місяць, але якщо треба – можна написати заяву у бухгалтера, і тобі перерахують аванс.

Суть роботи. Робота в пекарні організована в дві основні зміни: з 6 ранку до 6 вечора і навпаки. Але коли ти оформлюєшся, у тебе відразу запитують, по скільки годин збираєшся працювати. Мінімум зміна повинна тривати 8 годин, але можна і 10, і навіть 12. Я відразу сказав, що буду працювати по 12. Сказав, тому що, по-перше, я приїхав заробляти, а по-друге, був упевнений, що робота нескладна .

Але насправді – це не найлегша професія. В основному через те, що всю зміну ти на ногах. У невеликих пекарнях типу тієї, в якій працюю я, офіційних обідів або «перекурів» немає. Невелика перерва, коли можна перекусити, триває 10-15 хвилин. Зазвичай за зміну таких перерв 2. Решту часу – робота. Ще одна особливість дрібної пекарні в тому, що тут немає чіткого розподілу обов'язків. Ти можеш робити абсолютно все: від прибирання в цеху, до випічки хліба або його фасування. Головне – не стояти на місці. У нас у зміні працює по 6-7 осіб, більшість з яких поляки. Так ось скажу відразу, що всі вони працюють як і українці або білоруси. Хіба що працюють в основному по 10 годин.

Умови праці дуже гідні. На пекарні є роздягальня, де у кожного робітника своя шафка. Є душ і невелика пральня. У цехах добре працюють витяжки та кондиціонери.

Що стосується атмосфери в колективі. До приїзду на роботу в Польщу чув, що багато поляків до українців ставляться зневажливо. Мовляв, понаїхали тут. Особисто на своєму підприємстві такого не відчув жодного разу. Більш того, поляки виявилися дуже терплячі й доброзичливі. Я приїхав з мінімальними знаннями мови. І коли мені говорили: йди принеси те або інше, а я не розумів, поляк в буквальному сенсі вів мене за руку та на пальцях все пояснював. На жаль, зневагу або хамство я швидше чув від своїх співгромадян.

Оплата. Все, як і було зазначено в оголошенні. Заробітна плата на нашій пекарні – погодинна, від 12 злотих на годину. Через три місяці роботи, за кожну годину після 8 трохи доплачують. У підсумку, на руки виходить 2900-3100 злотих. Але чув, що в польських пекарнях платять по-різному: в залежності від масштабів підприємства й обсягів, які воно видає. Чим більше пекарня, тим вище рівень доходів. Але з іншого боку, багато хто хоче працювати саме в невеликих пекарнях: вважається, що умови роботи тут кращі й атмосфера більш спокійна та доброзичлива. З цим я згоден.

Поради

Якщо ви їдете працювати в пекарню в Польщу (або будь-яке інше підприємство, де потрібні некваліфіковані робітники), а в оголошенні вказано, що знання мови не потрібне, поспішаю вас засмутити. Насправді краще вивчити хоча б кілька фраз. Без польської в Польщі дуже непросто.

Друге – шукайте роботу в Польщі без будь-яких посередників. Як показав мій досвід – це реально.

Третє – якщо ви не супер затребуваний фахівець, але хочете нормально заробити в Польщі, готуйтеся працювати. Навіть самі поляки, якщо це просто робочі, трудяться по 10 годин.

І четверте – якщо ви іноземець, який приїхав в чужу країну, в першу чергу будьте людиною. Ставтеся до місцевої культури й порядків з повагою. Тільки тоді ви отримаєте повагу від місцевих жителів.