logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Робота в Польщі з особистого досвіду: гід по визначних пам'ятках Кракова або про роботу екскурсоводом у Польщі

Робота в Польщі з особистого досвіду: гід по визначних пам'ятках Кракова або про роботу екскурсоводом у Польщі

Портал Polsha24 продовжує публікувати відгуки іноземців про роботу в Польщі. На цьому тижні своєю історією поділилася білоруска Марина, яка випадково здійснила свою підліткову мрію, влаштувавшись на роботу в Польщі.

– До Польщі я планувала переїхати ще в студентські роки, – починає розповідь співрозмовниця. – Всі мої бабусі й дідусі – поляки і я знала, що без проблем можу отримати Карту Поляка. Але після школи головною була освіта, і я вступила до столичного педагогічного університету на філолога. Крім білоруської мови на моєму відділенні вивчали польську, так що після закінчення університету я з легкістю пройшла співбесіду в Консула Польщі й отримала КП.

Після цього два роки я відпрацьовувала в одній із мінських шкіл і вже тоді стала переглядати вакансії в Польщі. Педагогікою особливого бажання займатися не було, і я шукала щось для душі. На той момент одна моя одногрупниця вже виїхала жити до Кракова, вона й запросила мене до себе в гості.

Я вирішила: поїду й подивлюся, чи сподобається мені взагалі інша країна, а заодно на місці спробую знайти хорошу роботу. За два місяці, поки гостювала у подруги, разів сім я була на різних співбесідах особисто, приблизно стільки ж обговорювала можливі варіанти роботи по телефону. Але все сумнівалася.

Одночасно з пошуками роботи я вирішила ближче познайомитися з самим Краковом: все-таки колишня столиця Польщі, справжнє королівське місто. За два місяці я обійшла в піших прогулянках із польськими гідами й об'їхала на екскурсійних автобусах всі найкрасивіші місця в місті та його околицях.

В одній з таких поїздок і вирішилося моє питання з роботою. За чашкою кави ми розговорилися з дівчиною-екскурсоводом і вона розповіла, що збирається переїжджати за чоловіком в інше місто, а тому її начальник терміново шукає їй заміну. Серед вимог були: знання польської, англійської, російської і бажано німецької мов, вміння спілкуватися з людьми, комунікабельність, стресостійкість, вміння вирішувати конфлікти й самостійно приймати рішення, досвід роботи. У моєму випадку не вистачало тільки досвіду роботи. Але я вмовила гіда влаштувати мені зустріч з керівництвом фірми, так як про роботу екскурсовода я мріяла ще в підліткові роки й вирішила не упускати свій шанс виконати мрію.

На співбесіді мене попередили, що спочатку потрібно пройти підготовчі курси, потім деякий час я буду працювати в якості учня, і тільки потім повинна буду довести свою профпридатність самостійно. Графік роботи – гнучкий, залежить від сезону й напрямку роботи. Тому заробітна плата теж змінюється в залежності від завантаженості.

На курсах з підготовки польських гідів нам розповідали про історію Кракова та інших польських міст, їх пам'ятки, клімат, особливості життя та навіть про менталітет і звички місцевих жителів. Також нас учили, як вести себе з клієнтами, як правильно проводити й організовувати екскурсії, що робити в разі конфліктів та інше. Уже в той момент я зрозуміла, що це дуже непроста й серйозна робота.

А коли самостійно почала працювати й зовсім забула про свої романтичні уявлення про цю професію. Насправді, працювати екскурсоводом – велика праця. Ти відповідаєш за все: транспорт, людей, інтерес до екскурсії і мало не за погоду. При цьому потрібно завжди тримати себе в руках і забувати про власну втому й поганий настрій. Крім того, потрібно знати про місто, де працюєш, все і навіть більше. Адже люди можуть запитати у тебе що завгодно. Перші два роки я працювала на найпростіших екскурсіях. За цей час набралася досвіду, підтягла іноземні мови й додала до них іспанську, вивчила кожен куточок Кракова й більшість куточків всього Малопольського воєводства.

Зараз у мене багато цікавих екскурсійних проектів по всій Польщі, трохи інший рівень і, природно, зарплата. Починала я, до речі, приблизно з 600 у.е., сьогодні з легкістю отримую вдвічі більше. Плюс Кракова в тому, що туристи їдуть сюди круглий рік, а значить завжди є кому показувати місто. Але в цьому й мінус: влітку в мене майже не буває вихідних, не кажучи вже про повноцінну відпустку. Житло я оплачую самостійно, фірма лише компенсує малу частину його вартості. Але незважаючи на це, зараз я займаюся саме тим, що приносить мені задоволення і приносить непоганий дохід.

Про свою професію в Польщі скажу так: вона підійде далеко не кожному. Точніше, не кожен витримає її. Це постійне спілкування з людьми різних менталітетів і характерів, багато фізичних навантажень у вигляді піших екскурсій, плюс – вічний особистісний ріст і тренінги. Більш того, потрібно знати не тільки польську, а й безліч інших іноземних мов. Але з іншого боку, завдяки роботі в мене з'явилося багато знайомих з різних країн, я постійно дізнаюся щось нове про тепер уже свій Краків і при цьому маю можливість подорожувати й відкривати в першу чергу для себе інші польські міста.

Звичайно, про іншу роботу в Польщі я навіть не думаю. Швидше навпаки: мрію з часом відкрити своє власне туристичне агентство.