logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Робота в Польщі з особистого досвіду: «Досвідчений фотограф у Польщі може заробити багато грошей, а недосвідчений – штраф»

Робота в Польщі з особистого досвіду: «Досвідчений фотограф у Польщі може заробити багато грошей, а недосвідчений – штраф»

Як завжди раз на тиждень портал Polsha24 публікує відгуки про роботу в Польщі представників різних професій. На цьому тижні своїм досвідом роботи в Польщі поділилася українка Уляна, яка заробляє на життя досить творчою професією.

- Я фотограф і працюю в цій професії близько десяти років, останні два роки – в Польщі, – починає розмову Уляна. – Свою трудову діяльність починала після закінчення курсів в Україні в якості фотографа для невеликого видання. Потім кілька років знімала українські весілля, ювілеї та інші урочистості. А два роки тому ми з чоловіком переїхали до Польщі.

Чесно кажучи, спочатку через адаптацію та звикання до нового життя мені не хотілося брати в руки камеру. Планувала знайти якусь іншу – не творчу роботу. Але доля розпорядилася по-іншому.

Після декількох безрезультативних місяців пошуку себе в новій галузі, я раптом натрапила на оголошення, що в нашому місті в інтернет-магазин потрібен фотограф. Вимоги до кандидата були такі: вік від 26 до 55 років, володіння польською мовою на мінімальному рівні, досвід роботи й знання англійської мови. Я зателефонувала, домовилася про зустріч з керівництвом та приїхала з невеликим портфоліо на зустріч. Мені пояснили, що в мої обов'язки входитиме зйомка одягу й взуття – товарів магазину, розміщення фотографій на сайті та невеликий їх опис англійською. Знімати потрібно було в студії самого офісу, а ось розміщувати фото в інтернеті можна було й удома. Зарплата – від 12 злотих на годину, плюс всякі премії і бонуси. Мені навіть запропонували житло від фірми, але ми з чоловіком вже знімали хорошу квартиру і я відмовилася. Загалом, мене все влаштовувало, і я вирішила відновити свою діяльність.

Робота взагалі нескладна, але трохи нудна й одноманітна. Зарплату платили вчасно, завжди заохочували якісь творчі ідеї та пропозиції. А одного разу моя колега попросила зробити кілька фото її сім'ї, вона хотіла відправити їх якимсь далеким родичам. Я погодилась. Вона показала знімки подрузі, тій вони сподобались і вона зателефонувала мені зі схожим проханням. Загалом, знайомі, а іноді й незнайомі люди стали звертатися до мене частіше й частіше.

В принципі, суть роботи фотографа однакова в будь-якій країні. Але в Польщі є якісь особливості, про які краще знати заздалегідь. Наприклад, в цій країні законодавчо заборонено знімати людей і публікувати фотографії без їх дозволу. Тому, якщо вам хочеться зробити кадр за участі людини, для початку запитайте у неї, чи можна це зробити. Також раджу поцікавитися, чи можна публікувати цю фотографію в широкому доступі. В іншому випадку можна отримати штраф.

Якщо хочете сфотографувати дитину, то згоду на зйомку й публікацію повинен дати хтось із його родичів, в ідеалі – батьки. Також у Польщі потрібно бути дуже обережним, якщо знімаєте недалеко від промислових і військових об'єктів. Щороку в цій країні за такі фото затримують одного-двох необачних фотографів. Звичайно, після з'ясування обставин їх відпускають, але кому потрібні такі неприємності.

Взагалі, якщо ви тільки переїхали до Польщі, а у вас вже є замовлення на фотозйомку, краще візьміть із собою знайомого поляка. Він краще порозумітися з поліцією, ніж ви, і відразу ж зможе пояснити, хто ви. Якщо місцевого знайомого у вас немає, краще запитайте в найближчого поліцейського, чи дозволена фотозйомка в цьому місці.

Дуже часто у закордонних фотографів бувають неприємності через незнання польської мови. Наприклад, підходите ви до дуже красивого будинку, а там табличка: «Zakaz foto». Багато думаю, що такий напис говорить про надання десь поблизу фото-послуг. Поруч ще й суми можуть бути прописані. Так ось, насправді, цей напис говорить про те, що тут робити фотознімки заборонено. Загалом, в Польщі досвідчений фотограф може добре заробити, а недосвідчений – отримати великий штраф.

А взагалі, моя порада така: якщо ви все-таки примудрилися щось порушити й сфотографувати заборонений об'єкт в Польщі, в першу чергу попросіть пробачення. Поясніть, що ви не знали і ні в якому разі не сперечайтеся й нічого не доводьте. Це може допомогти, навіть якщо ви вже маєте справу з поліцейським. Поляки доброзичливі та лояльні. Якщо пан поліцейський зрозуміє, що ви не зі зла, а від незнання, може бути, обійдеться й без штрафів.

Скільки взагалі заробляє фотограф в Польщі? Можна заробляти 100 у.о., а можна й кілька тисяч. Це залежить від того, що ви знімаєте, яка у вас репутація, чи великий досвід, скільки на місяць ви працюєте. Щоб польському фотографу мати постійний заробіток, краще постаратися знайти всесезонну роботу: в журналі, інтернет-магазині, якій-небудь рекламній фірмі. А вже індивідуальні фотосесії краще проводити в якості підробітку. Хочете, щоб вас помітили – частіше розміщуйте фото в інтернеті, ведіть свій блог, проводьте всілякі розіграші на безкоштовні фотозйомки. Обов'язково заведіть польських друзів-фотографів: чим більше, тим краще. Обмінюйтеся досвідом.

Звичайно, для розвитку й знову ж високого доходу краще вибирати великі міста, типу Варшави, Вроцлава, Гданська, Кракова. Тут більше можливостей, але й конкуренція теж більша. Обов'язково вчіть польську мову, можна й іншу іноземну на додаток, особливо в туристичних містах. Відвідуйте всілякі семінари, тренінги, фотовиставки. Не забувайте, Польща – це Європа, і тут все дуже швидко розвивається та змінюється. Тримайте руку на пульсі, тоді зможете добре заробити. Ну й обов'язково легалізує свою діяльність, щоб не мати проблем із податками та законами.

На завершення – кілька слів про ставлення поляків до фотографів-іноземців. Все дуже індивідуально. Будьте готові до критики. Хтось буде дякувати вам за звичайнісіньке фото, хтось «розносити» за фото-шедевр. І це не від того, що ви з іншої країни, а скоріше від того, що завжди є людський фактор. Мені здається, що в іноземців навіть є пріоритет в якості досвіду роботи в іншій країні. Так що вважайте це козирем, а не недоліком.