logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Робота в Польщі на підставі «дозволу» та без нього

Робота в Польщі на підставі «дозволу» та без нього

Дозвіл на роботу – документ, на підставі якого іноземець може офіційно працювати в Польщі. Згідно із законом такий дозвіл видається іноземцю на підставі заяви конкретного роботодавця.

Існує кілька типів дозволів на роботу в Польщі. Наприклад, на отримання дозволу типу А можуть розраховувати іноземці, які працюють у Польщі на підставі трудового договору з роботодавцем, який проживає у Польщі. Видається цей документ строком до 3 років, але може бути і значно менше. Дозвіл типу В видають іноземцям, які працюють на фірмах і в управліннях, є генеральними партнерами або представниками фірм в Польщі. Дозвіл типу С видається офіційно відрядженим до Польщі іноземцям. Дозвіл типу D можуть отримати іноземці, які виконують роботу в іноземного роботодавця, який і сам переданий до Польщі в тимчасове відрядження. З дозволом типу Е можуть працювати іноземці, оформлені в іноземного роботодавця і відряджені до Польщі на термін до 3 місяців у півріччі і що не підходять ні під один з перерахованих вище типів.

Крім того, з 1 січня 2018 року іноземці можуть отримати дозвіл на сезонну роботу в Польщі (тип S) терміном на 9 місяців. До слова, в даному випадку працювати така людина може тільки у одного конкретного роботодавця.

Однак не завжди і не всім іноземцям потрібен офіційний дозвіл, щоб працювати в Польщі. Без цього документа працевлаштуватися в Польській державі можуть:

- Власники ПМП у Польщі.
- Іноземці, які мають дозвіл на довгострокове перебування резидента ЄС, виданий в Польщі.
- Власники Карти Поляка.
- Студенти стаціонарної форми навчання, які знаходяться в країні по візі.
- Студенти стаціонарної форми навчання, які знаходяться в країні по тимчасовому виду на проживання.
- Іноземці, які мають постійне місце проживання на підставі укладення шлюбу з поляком або з власником ПМП у Польщі.
- Іноземці зі статусом біженця.
- Іноземці, які працюють в Польщі не більше 30 днів в якості художника, вченого або артиста.
- Іноземці, які мають дозвіл на толерантне перебування в Польщі.
- Іноземці, які працюють викладачем іноземної мови в польському навчальному або дошкільному закладі.
- Іноземці, які були визнані жертвою торгівлі людьми.
- Іноземці, які отримали гуманітарну допомогу в Польщі.

Крім того, жителі Вірменії, Білорусі, України, Грузії і Молдови, які приїхали на роботу в Польщу на 6 місяців з 12 також іноді можуть працювати без дозволу.

Дозвіл на роботу не потрібен і тим іноземцям, які постійно проживають за кордоном, а в Польщу делеговані на термін, що не перевищує трьох місяців. При цьому їх робота повинна бути пов'язана з реалізацією проекту, технічним обслуговуванням або ремонтом обладнання іноземця-виробника, навчанням персоналу польського роботодавця і т.д.

Насправді, список категорій іноземних громадян, які можуть працювати в Польщі без, так званого, «zezwolenia», досить широкий. Більш того, він періодично змінюється відповідно до польського законодавства. Але, щоб розуміти, чи потрібний дозвіл на роботу в Польщі конкретно вам, краще звернутися на місцеву біржу праці (Powiatowy Urząd Pracy). Там вам більш точно розкажуть і пояснять, як працювати в іншій країні, не порушуючи закон.