logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Польським фермерам все важче найняти працівника з України

Польським фермерам все важче найняти працівника з України

Фермери з Люблінського воєводства з тривогою чекають збору врожаю в цьому році. Все це через продовження процедур найму іноземців і зростаючу конкуренцію. Більш вигідні умови роботи пропонують роботодавці з центральної і західної Польщі. За оцінками експертів, в цьому році 1/3 українців можуть піти зі сфери сільського господарства та садівництва в інші галузі.

До недавнього часу, щоб найняти іноземця в сільське господарство або туризм, було досить подати просту заяву. Тепер ця процедура змінилася. З 1 січня потрібно отримати сезонний дозвіл на роботу.

Потрібно чекати…

– Раніше посвідчення видавалися негайно. Під час сезону це тривало максимум 1-2 дні, – каже Анджей Тюбулчук, директор Повятового Бюро Праці в Краснику. – Тепер це адміністративна процедура. У нас є 7 днів для перевірки заявки. За цей час перевіряємо працівника в управлінні у справах іноземців. Також перевіряємо, чи не має роботодавець заборгованості по внесках. Потім у нас є ще 7 днів для реєстрації. Але, це ще не кінець. Якщо іноземний працівник отримає роботу, фермер повинен повідомити нас про це. Якщо іноземець не вийде на роботу або звільниться, ми також повинні бути повідомлені про це.

– Я знаю фермера, який подав документи на початку лютого, а вони розглядалися тільки 12 квітня, тому що необхідно було доповнити заявки, – говорить Ула Воробець, адміністратор порталу Pracadlaukrainy.pl. – Відомо, що в сільському господарстві робота не може чекати. Кожен день важливий. Ви не можете відкладати посів або збір врожаю, тому що немає паперу.

… і платити

При подачі заявки роботодавці повинні заплатити 30 злотих за кожного сезонного працівника. – Багато хто з них скаржаться, що заплативши, чекали згоди, а іноземець не вийшов на роботу. Якщо це трапляється кілька разів, то роботодавець несе великі витрати, – визнає Тюбулчук. – Останнім часом це трапляється все частіше, так як багато українців їдуть далі на захід, де зарплати вищі. Наприклад, на околиці Гройца погодинна ставка на кілька злотих вище, ніж у нас.

Скільки фермери з регіону платять українцям?

– Зазвичай 10-12 злотих за годину, – каже Ула Воробец. – Якщо ще є хороші житлові умови, то іноземець залишиться у вас на цілий сезон. Але, останнім часом до нас приїхав роботодавець, який живе біля східного кордону, що пропонує 7-8 злотих. Навіть якщо він знайде іноземця, який погодиться на такі умови, він залишиться у нього на два дні й відправиться туди, де зможе заробляти більше. Ми спробували пояснити це йому, але він сказав, що платить 10 злотих полякам, і він не може дозволити собі платити стільки українцям.

Вони дзвонять і питають

З червня буде застосовуватися спрощена процедура найму сезонних працівників.

– Якщо зміни вступлять в силу, фермер буде платити 174 злотих на місяць за співробітника KRUS. Крім того, ця процедура не буде такою довгою, – каже Тюбулчук.

Дані Міністерства праці показують, що в першому кварталі 2018 року у всій країні було зареєстровано 250 000 заявок про намір найняти на роботу іноземця. У минулому році, в той же час, їх число перевищило 400 000.