logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Польські мережі супермаркетів розв’язали справжню війну за нові кадри

Польські мережі супермаркетів розв’язали справжню війну за нові кадри

Згідно з дослідженням «Барометр професій 2018», зробленим на замовлення Міністерства сім’ї, праці й соціальної політики, «багато фірм матимуть великі проблеми з рекреацією кадрів і будуть змушені боротися за співробітників». Уже зараз ситуація на польському ринку праці нагадує справжнє поле бою, де великі мережі борються за таких цінних співробітників.

Передумов до цього було безліч, зріли вони кілька років, перш ніж у 2017 році вилитися в глобальний дефіцит робочої сили. Співробітник став обмеженим і дуже цінним ресурсом, який необхідно не тільки захопити, але й утримати на своїй стороні.

Перший хід у січні цього року зробила Biedronka, оголосивши про підвищення базової заробітної плати на 200-550 злотих. Розмір підвищення залежав від розташування магазину, посади та стажу працівника. Підвищення зарплат сколихнуло весь ринок, і конкурентам довелося стрімко пристосовуватися, бо з’явився реальний ризик відтоку співробітників.

Удар Lidl не змусив себе чекати: 22 лютого офіційна прес-служба німецької мережі оголосила про планове підвищення заробітних плат на 9,3% порівняно з минулим роком. Так, згідно прес-релізу, рядовий співробітник може розраховувати на 2 800 – 3 550 злотих/місяць вже на самому початку кар’єри. Стартова зарплата менеджерів теж зросла до 4 400 – 5 500 злотих. Крім того, мережа гарантує своїм співробітникам перше планове підвищення зарплат вже після першого року співробітництва.

Трохи в стороні від загального галасу стоять мережі Kaufland і Tesco, які вже підвищували зарплату своїх співробітників у березні та червні 2017 року відповідно. Kaufland запропонував новим співробітникам 2 600 зл/міс, і гарантовану надбавку до 300 злотих після двох років роботи. У Tesco обмежилися надбавкою в 50 злотих і введенням нової системи премій (до 150 злотих). На момент написання статтi зарплата співробітників Tesco зі стажем понад 6 місяців становить 2 350 зл. Без урахування премій.

Порівняно з активною експансією Bedronki і Lidl, ці дії не виглядають настільки значними, однак вже після перших надбавок в Tesco оголошували про заплановані зміни поточних зарплат у березні 2018 року. Щоб не планувала британська мережа до цього, зараз їм доведеться переглянути свою стратегію з урахуванням дій конкурентів. Інакше вони ризикують втратити значну частину ринку праці.

Як це позначиться на українцях, які працюють у сфері торгівлі?

Директор аутсерчингової фірми Work Service Анджей Кубищак вважає українських співробітників частковим вирішенням проблеми дефіциту робочої сили. Згідно з даними TVN24 BiS, тільки в 2017 році на польський ринок праці прибуло більше мільйона працівників з України, однак навіть незважаючи на це, понад 131 тис. вакансій залишаються відкритими. На думку директора Work Service, якби не українці, кількість вакансій могла перетнути позначку в півмільйона.

По всьому виходить, що попит на кадри у сфері торгівлі присутній і за оцінками експертів, він буде лише збільшуватися до кінця цього року.