logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Податки в Польщі: що важливо знати

Податки в Польщі: що важливо знати

Заплати податки й живи спокійно. Крім душевного спокою, який виникає після сплати всіх зборів, обов'язкові податки дозволяють країні збільшувати темпи економічного розвитку, а також відчувати впевненість і безпеку в завтрашньому дні. Польща, як і будь-яка цивілізована країна, приділяє пильну увагу податковому питання.

Ні для кого не секрет, що податки в вільних і демократичних країнах дозволяють своїй державі розвиватися і рости в багатьох сферах життя. Адже за податки утримується армія і поліція, які стоять на сторожі спокою мирних громадян, також державна освіта й медицина живляться з відрахувань громадян країни, дозволяючи отримати їм блага розвиненої держави абсолютно безкоштовно.

Оплата податків в Польщі є обов'язковою процедурою для кожної працюючої людини. І тому держава повинна мати чітку й зрозумілу систему контролю за усіма зборами, а також прозорий механізм відстеження їх розподілу в бюджеті. Саме тому всі працюючі люди в Польщі повинні не тільки платити податки, але й звітувати за них у деклараціях.

Якщо ви прожили й пропрацювали на території Польщі більше ніж півроку (від 183 днів), то на початку наступного року, до кінця квітня, зобов'язані подати звіт про сплачені податки. Для цього вам потрібно звернутися в бухгалтерію всіх місць, де ви працювали за минулий рік, навіть якщо робота змінювалася щодня. Там вам буде виданий документ під назвою PIT 11. У ньому вказані точний час роботи, зарплата, а також всі прибуткові відрахування в бюджет на даному місці роботи.

На підставі цього паперу ви заповнюєте вже власну декларацію під назвою PIT 37 і подаєте її в податкові органи. Причому вписуються туди дані зі всіх робочих місць. І не важливо за яким договором ви працювали - umowa o pracę, umowa zlecenie або umowa o dzieło. З усіх цих договорів сплачується податок, тому дана інформація має міститися в PIT 37.

Якщо ви пропрацювали менше півроку в Польщі, то подавати PIT 37 не обов'язково. В цьому випадку можна звернутися в бухгалтерію і попросити надати документ під назвою IFT-1. На його підставі можна відзвітувати на батьківщині в податковій інспекції і вимагати частину виплаченого збору назад.

Буває так, що підсумкові фінансові розрахунки не сходяться з сумою сплаченого податку - або не доплатили, або переплатили. Якщо з вас взяли більше ніж потрібно, то протягом 30 днів після подачі декларації податкова поверне залишки грошей або готівкою на руки, або електронним переказом на картку. Якщо ви заплатили збір у меншому обсязі, то до кінця терміну подачі PIT 37 потрібно звернутися в адміністрацію того міста, де проживаєте, або перевести відсутню суму на банківський рахунок Urzędu Skarbowego.

Якщо ж ваш роботодавець відмовляється дати інформацію у вигляді документа PIT 11, то запросто можна звернутися в правоохоронні органи, так як це грубе порушення закону. І швидше за все на роботу взяли вас нелегально і не платили відрахувань до бюджету країни. А відсутність PIT 11 на руках не звільнить вас від подальшого розгляду.

До того ж, якщо ви вирішите осісти в Польщі на ПМП, то слід вчасно подавати декларацію PIT 37 і зберігати кожну з них на протязі 5 років. Тому що в разі перевірки, якщо буде відсутня інформація про податкову звітність, можна потрапити на великий штраф, а також доведеться сплатити одним разом усі податкові витрати за кілька попередніх років.