logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Освіта в Польщі: стипендії у польських ВНЗ

Освіта в Польщі: стипендії у польських ВНЗ
Після того, як ви стали щасливим студентом 1 курсу одного з польських ВНЗ, саме час подумати про стипендії, заповнення анкет і пошук інформації про те, на яку стипендію ви претендуєте і чи є шанс отримати її взагалі.

В університетах Польщі існує 4 основні групи стипендій, на які можна подати заявки й очікувати прийняття рішення стипендіальною комісією вашого навчального закладу. Варто відзначити, що всупереч міфам і думкам іноземців з країн колишнього Радянського Союзу, далеко не всі студенти польських ВНЗ отримують стипендію, хоч і навчаються безкоштовно.

Які види стипендій існують і що необхідно зробити, щоб отримати одну з них?

1. Соціальна стипендія

На отримання такого виду стипендії можуть претендувати студенти:

— які перебувають у важкій матеріальній ситуації;
— мають на утриманні родичів; маленьких дітей;
— студенти, дохід сім'ї яких нижчий за прожитковий мінімум;
— одинокі батьки й матері, а також власники Карти Поляка.

При подачі заяви на отримання соціальної стипендії необхідно буде заповнити анкету із зазначенням причини та підстави для отримання стипендії. Також комісія обов'язково вимагатиме у вас довідку про доходи за останній рік із місця роботи членів вашої сім'ї або особисто вашу; довідку, що підтверджує хворобу людини, що знаходиться на утриманні студента, а також свідоцтво про народження дитини та інші докази вашого несприятливого матеріального стану й важкої життєвої ситуації.

2. Стипендія для студентів з обмеженими можливостями

Польські ВНЗ так само надають стипендію студентам з обмеженими можливостями. Розмір стипендії буде залежати від ступеня інвалідності та хвороби студента. Якщо ж протягом навчального року студент одужає, стипендію зменшують або зовсім позбавляють права на неї. Все, що необхідно зробити для отримання стипендії студентам з обмеженими здібностями, це заповнити анкету й надати довідку, що підтверджує хворобу або інвалідність учня.

3. Ректорська стипендія для кращих студентів

Стипендія такого роду ділиться на свої підгрупи.

Стипендія за високий середній бал

В основному, такі стипендії надають студентам із високим середнім балом за попередній навчальний рік. Примітно, що кожен факультет і навіть спеціальність має свій мінімальний середній бал для кращих студентів, який змінюється щороку, залежно від кількості місць стіпендіатов. Саме тому варто трохи обережніше ставиться до подачі заяви на стипендію такого роду, уважно вивчати мінімальні бали попередніх років, для того, щоб уникнути неприємної ситуації в кінці жовтня.

Наукова стипендія

Виплату такого роду надають студентам, які приймають активну участь у науковому житті, дослідженнях і проектах ВНЗ. При подачі заяви на отримання стипендії, крім анкети, необхідно надати наукові публікації, нагороди й грамоти, отримані на конкурсах і олімпіадах, виписку про участь у конференціях університету, а також на міжнародних дебатах та ін.

Стипендія за творчу діяльність

Участь у концертах, університетських фестивалях і організації заходів ВНЗ так само шанується. Студенти-активісти можуть претендувати на стипендію такого роду при наданні документів про участь в міжнародних і регіональних фестивалях, конкурсах, організації виставок і презентацій власних творінь.

Стипендія за високі спортивні досягнення

Головним словом в описі стипендії цього виду є ВИСОКІ. Саме за особливі спортивні досягнення з отриманням нагород і спорт-титулів можна отримати стипендію цього виду. Разом з анкетою студент надає документи, що підтверджують участь в олімпійських іграх, міжнародних матчах та інших змаганнях, із займанням 1-10 призового місця. За участь в регіональних польських змаганнях, які представляють ВНЗ, регіон або самого себе, стипендію отримують спортсмени, які посіли 1-5 місця.

4. Матеріальна допомога

Матеріальну допомогу від університету можна отримати два рази на рік. Підстави для отримання стипендії такого роду:

— смерть члена сім'ї та близького родича;
— хвороба студента, близького члена його сім'ї, а також дитини;
— пожежа, аварія, потоп та інші неприємні й страшні життєві ситуації.

Комісії потрібно буде надати доказ про нещасний випадок або ж хворобу.

Варто зазначити, що подача документів на отримання стипендії починається в кінці серпня й триває до середини жовтня, про що вас повідомлять, виславши лист на вашу електронну адресу. Після закінчення періоду подачі документів, комісія розглядає заяви й приймає рішення «про надання», або «відмову» в стипендії. Рішення буде вивішено біля деканату з номерами студентських квитків і прийнятим рішенням. Як правило, комісія приймає рішення тільки раз на рік, за винятком матеріальної допомоги у важких життєвих ситуаціях.

Звичайно, в кожному вищому навчальному закладі свої правила й обмеження. Перш ніж вирушити в приймальну комісію для подачі документів, обов'язково загляньте на сайт ВНЗ, де буде розміщена вся інформація про стипендії, кількість стипендіальних місць і необхідні умови для її отримання.