logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Оренда житла в Польщі: які труднощі можуть на вас чекати?

Оренда житла в Польщі: які труднощі можуть на вас чекати?

Не раз читачі нашого сайту зверталися до нас із бажанням поділитися особистим досвідом переїзду, пошуку роботи або враженнями про життя в тому чи іншому місті Польщі. Цього разу історію про пошук квартири для сім'ї у місті Вроцлав, а також про труднощі, з якими довелося зіткнутися, розповів білорус Микола. Можливо, його досвід виявиться корисним для когось.

– У Польщі я працюю з літа минулого року. Спочатку приїхав один, вирішив – облаштуюся, потім перевезу сім'ю, – починає розповідь Микола. – Сам я проживав у гуртожитку від роботи, за який із зарплати вираховували приблизно 400 злотих. Тому по суті з житловим питанням не особливо стикався.

Час минав, і найперші варіанти для оренди ми почали переглядати в інтернеті разом з дружиною, коли я відправився на новорічні свята додому. Прицінювалися, вивчали зручні для нас райони. Справа в тому, що працюю я за містом, і одним з критеріїв було зручне розташування квартири щодо виїзду з міста, а також можливість добиратися до роботи на громадському транспорті.

Інші вимоги були такі: квартира повинна бути двокімнатною, так як у нас двоє маленьких дітей. Поруч повинні бути дошкільні заклади освіти й школа, бажана наявність дитячого майданчика, невеликого магазину. Також ми шукали квартиру хоча б із мінімальним набором меблів, адже при переїзді на нас і так чекали великі витрати.

Загалом, коли ми вивчали питання сидячи за комп'ютером вдома – варіантів була величезна кількість. Але коли я повернувся в січні до Вроцлава й реально зайнявся пошуком житла, на мене чекало кілька сюрпризів.

1. В основному більшість квартир здається через агентів. Це означає, що крім кауції – застави за один (іноді й більше) місяць проживання ти повинен заплатити ще й агенту – фактично найчастіше за те, що він став нібито сполучною ланкою між тобою та господарем квартири. Спочатку мене це обурило, правда, пізніше я погодився б.

2. Планування квартир. Забиваю в пошук: двокімнатна квартира, площею мінімум 40 метрів квадратних. У підсумку, половина квартир – за фактом однокімнатні. Виявляється, для Польщі це норма: поставили на кухні розкладний диван – все, вже повноцінна кімната, де можна і спати, і їсти. Загалом, такий варіант не поганий, але тільки не для нашої сім'ї, де діти ще дуже маленькі й просто заважають спати один одному.

3. Загальна тривалість оренди. Потрібно бути готовим до того, що вам навряд чи вдасться зняти квартиру на пару місяців, щоб зрозуміти, чи подобається вам район, чи адекватні сусіди, як ходить транспорт та інше. Майже всі поляки пропонують зняти квартиру мінімум на рік, а то й більше. З одного боку – це добре, цілий рік ніякого головного болю. Але в разі, якщо щось піде не так, почнуться зайві клопоти з поверненням кауції. Тому краще відразу шукати найбільш підходящий варіант.

4. Оренда. Це найсерйозніше випробування, яке мені довелося пройти. Після тривалих пошуків квартири (майже півтора місяці), ми натрапили на ідеальний за всіма параметрами варіант. Зателефонував господині. Все відмінно: не бентежить ні наявність дітей, ні те, що ми іноземці. Домовилися подивитися житло. Знову все відмінно. Домовляємося про зустріч і укладання договору на конкретний день. І тут вона раптово передзвонює й каже: укладаємо оказіональну умову. Виявляється, існує і такий вид оренди. Складність у тому, що для нього я повинен надати нотаріально завірену письмову обіцянку від жителя Польщі, що в разі виселення з орендованого житла, він візьме мене до себе. Я розумію: для поляків – це страховка, адже я буду знімати житло з дітьми, а виселити таку сім'ю в разі несплати або інших проблем дуже складно. Але з іншого боку: де мені – іноземцю знайти таку людину в чужій країні? Більш того, такий вид оренди укладається тільки у нотаріуса, за послуги якого теж доведеться платити. В результаті, від «ідеальної» квартири довелося відмовитися.

Звичайно, є й інші нюанси в пошуку житла в Польщі, з якими може зіткнутися іноземець. Наприклад, багато орендарів, та й агенти теж не беруть слухавку в неділю і в будній день у робочий час. Також тут часто буває таке: квартиру вже давно здали, а об'ява все ще «висить» в інтернеті. Або таке: вам пообіцяли показати квартиру після вихідних, а вже в неділю прислали смс, що оголошення не актуальне.

Звичайно, в результаті я знайшов потрібний мені варіант. І договір уклав звичайний, і сім'ю перевіз. Більш того, скажу, що чим менше вимог до житла, тим більше шансів зняти його швидко. А іноді швидко виходить і у тих, у кого критеріїв навпаки багато. Тут як повезе. Але в будь-якому випадку, порада така: не опускати руки, не поспішати, шукати терпляче та вимогливо, і тоді перше житло в новій країні вас не розчарує.