logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Новий проект закону «Про іноземців» у Польщі

Новий проект закону «Про іноземців» у Польщі

Уряд Польщі пропонує прискорити інтеграційний шлях для іммігрантів, які працюють в Польщі та для їх сімей. Новий проект закону «Про Іноземців» в Польщі передбачає, що після 2,5 років офіційної роботи в країні, іммігрант зможе подати документи на отримання дозволу на постійне місце проживання (pobyt stały). Про це пише видання Gazeta Prawna.

Після двох з половиною років роботи на підставі дозволу на проживання і роботи в Польщі іммігрант може подати заяву на отримання дозволу на проживання. Через рік після отримання дозволу до нього зможуть приїхати члени сім'ї, які також отримають право на роботу в Польщі. Подібні рішення передбачені в поправці до Закону про іноземців та проекті нового Закону про ринок праці.

Однак, як пише видання, подібна пропозиція не буде адресована всім іноземцям. Вона торкнеться тільки громадян тих країн, на які сьогодні поширюється спрощена система працевлаштування: Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова, Росія та Україна. У той же час, мова йде не про всі спеціальності, а тільки про ключові, в яких має потребу економіка Польщі. Їх список в даний час розробляє Міністерство сім'ї, праці та соціальної політики.

«Зміни мають на меті спростити процес поселення в Польщі громадян країн ментально близьких, які мають кваліфікацію бажану для польської економіки», — написано в проекті нововведень в закон «Про Іноземців»

На думку опитаних експертів, на практиці нові правила означають, що іммігрант зможе перевезти свою сім'ю через півтора року після приїзду до Польщі (після року роботи за дозволом плюс кілька місяців на вирішення формальностей) і отримати дозвіл на постійне перебування (pobyt stały) — через три роки.

У результаті буде створений спосіб швидкої інтеграції, який дасть іммігрантам доступ до ринку праці Польщі, щось на зразок американської зеленої карти. У разі польської міграційної політики експерти говорять про прорив. "Дуже гарне починання. Це рішення стабілізує міграцію. Сьогодні ці люди перебувають в якійсь невизначеності, вони не знають, яким є їхній статус ", — говорить демограф проф. Мацей Дущік.

У даний час більшість іммігрантів на польському ринку праці працюють на основі заяв про доручення праці іноземцям (oświadczenie o powyżeniu pracy cudzoziemcom). За словами Maciej Duszczyk 20% українців, які перебувають у Польщі, дуже зацікавлені в тому, щоб залишатися тут на постійній основі, а ще 20% розглядають таку можливість.

Якщо врахувати, що кожен рік у Польщі знаходиться від півмільйона до мільйона українців, то потенційно зацікавлених у використанні таких можливостей може налічуватися від 200 тис до 400 тис осіб, які приїжджають з України.

Новий закон повинен застосовуватися в першу чергу до іноземців, які на підставі дозволів на роботу (виданих воєводами на термін до трьох років) вже і так працюють в Польщі. Більшість подібних дозволів, майже 200 тис (більше 80% всіх) видані українцям. Очікувано, що саме на них і буде спрямований новий закон.

Уряд поки не представив список необхідних професій, але можна припустити, що там будуть, в першу чергу, професії, пов'язані з інформаційними технологіями, а також ті, завдяки яким збільшиться виробничий потенціал економіки. За даними на кінець 2017 року, серед більш ніж 3,8 тис. працівників-іноземців в IT Польщі, до 1,5 тис. осіб приїхало з України. Серед робітників і ремісників представники України складають до 85% всіх працевлаштованих іноземців. Як вважають автори, додатковим стимулом для цієї категорії іммігрантів буде можливість знайти роботу в Польщі і для членів їх сімей.

В інтересах польської держави не тільки тимчасова міграція, а й постійне перебування, оскільки вона дозволяє забезпечити іноземцям стабільність не тільки на ринку праці, а й в суспільстві, яке не розглядатиме їх як тимчасове прибуття, — каже демограф проф. Maciej Duszczyk.

Економісти Польщі всіляко підтримують цю ідею й говорять про те, що це дозволить вирішити проблему нестачі робочої сили в Польщі. Однак є у законопроекту і недоліки: нововведення стосуються тільки громадян шести країн. Це означає, на думку економістів, що правила не приваблять нових співробітників на польський ринок, вони будуть «утримувати» тих, хто вже є.

На думку Michal Rot (економіста з PKO BP), великий приплив іноземців в останні роки затримує негативний вплив демографічних тенденцій на ринок. Але тільки через 5 років — після 2020 року проблема стане гострішою, про що свідчать демографічні прогнози.

— Розрив на ринку праці збільшиться, і нам доведеться заповнити його за відносно короткий час. У деяких професіях вже є нестача вільних рук для роботи й у наступні роки це буде більш серйозним, — оцінює Michal Rot.

Економіст Piotr Bielski з BZ WBK вважає, що вигоди, які економіка витягує з імміграції, не можна переоцінити, і Польща потребує реальної імміграційної політики, тому що без припливу зовнішніх працівників Польська влада не буде показувати економічних темпів розвитку.