logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Нові правила працевлаштування позитивно вплинуть на роботу українців у Польщі – експерт

Нові правила працевлаштування позитивно вплинуть на роботу українців у Польщі – експерт

З 2018 року в Польщі діють нові правила роботи для іноземців. Як це позначиться на працівниках і чому незабаром збільшиться потік українських трудових мігрантів в ЄС? Про це розповів президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобійник.

1. З початку 2018 року в Польщі діють нові правила працевлаштування для іноземців. Запроваджені зміни позитивно або негативно вплинуть на роботу українських громадян і легальність їх працевлаштування в РП?

– Введені зміни позитивно вплинуть на роботу українських громадян у Польщі, тому що вони завдають удару, насамперед, по нелегальному працевлаштуванню. Працюючи легально в Польщі, українці захищені від невиплати зарплати, мають соціальне і медичне страхування, можуть нарівні з місцевими громадянами користуватися послугами польських установ, тобто відчувати себе рівноправно поряд з поляками. А офіційна робота приносить дохід до бюджету Польщі у вигляді податків із кожного працівника.

2. Як Ви вважаєте, завдяки введенню безвізу, чи почнуть українці масово залишати країну і вирушати на заробітки до сусідньої Польщі? Чим це небезпечно?

– Сам по собі безвіз не може стати причиною того, що українці будуть масово виїжджати за межі своєї країни у пошуках роботи. Безвіз може полегшити виїзд – це правда. Але у вільному світі людей неможливо закрити в країні або заборонити їм їхати на роботу за кордон. Причинами виїзду є: низький рівень життя в Україні, відсутність виразних перспектив розвитку, необхідність у підтримці власних дітей і батьків.

3. В які країни на заробітки найчастіше відправляються українці? Які тенденції та причини, за якими вони їдуть в інші країни? В більшості це люди якого віку і яких професій?

– Такої статистики не існує. Ми можемо посилатися тільки на соціологічні дослідження. Наприклад, у грудні 2016 року соціологічна група «Рейтинг» провела дослідження, яке показало, що найбільше опитаних виїжджали на роботу в Польщу – 36%, на другому місці Росія (25%), по 5% працювали в Чехії та Німеччині, 3% – в Італії, решта – в інших країнах, в основному Західної Європи. Майже 30% респондентів відмовилися відповідати на це питання і можна припустити, що більшість з них працюють саме в Росії, але розповідати про це вважають неетичним.

Серед тих, хто працював за кордоном, майже половина працювали в сфері будівництва та ремонту (43%), вдвічі менше (23%) на сільськогосподарських роботах, 10% на роботах по дому, по 3% мали досвід роботи в IT, догляді за дітьми, ресторанному бізнесі (кухарі, офіціанти, прибиральники).

72% опитаних українців їдуть працювати за кордон тому, що там високий рівень заробітної плати.

4. Багато з них повертаються в Україну або більшість залишається жити і працювати за кордоном? Чи є статистичні дані?

– Статистичних даних немає, тому ми можемо спиратися лише на соціологічні дослідження. Відповідно до них, абсолютна більшість українських трудових мігрантів їздять на роботу за кордон на термін до 5 місяців. Однак, побувши на батьківщині необхідні 180 днів з вимог шенгенської зони, вони найчастіше повертаються в іноземні держави, не знайшовши гідної роботи вдома.

5. Чи збільшиться найближчим часом відтік українських мігрантів в Польщу та інші країни і чому? Як в Україні можуть утримати робочі кадри?

– Найближчим часом відтік українців за кордон буде наростати. На 2018 рік можна спрогнозувати збільшення потоку українських трудових мігрантів у країни ЄС, які будуть заїжджати по безвiзу, тому що економіка України дуже повільно відновлюється, а жити треба сьогодні і зараз.

6. Заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб вважає, що трудові мігранти негативно впливають на рівень інфляції в Україні. За його словами, щоб утримати працівників, роботодавці змушені підвищувати заробітні плати, що впливає на зростання цін в країні… Як Ви прокоментуєте цю заяву? При цьому, тільки українські заробітчани у Польщі щорічно переказують додому мільярди злотих.

– На це питання відповіли вже кілька відомих українських економістів, які заявили, що те, що трудові мігранти негативно впливають на інфляцію і зростання цін – це абсурд.

7. У Польщі нерідко обманюють українців, які приїжджають на заробітки. Як заздалегідь перевірити фірму або агентство? Які б поради Ви дали заробітчанам перед тим, як вони вирушають на роботу в Польщу?

– Щоб не потрапити на гачок недобросовісних посередникiв, звіряйте дані в ліцензії та договорі, дізнайтеся середню ринкову вартість пошуку роботи і порівняйте зарплату місцевого населення з обіцяної вам. Перш за все, звертайте увагу на:

а) Не збігається адреса та назва компанії, в яку ви звернулися, з адресою та назвою компанії зазначеною в ліцензії на здійснення посередницької діяльності з працевлаштування за кордоном, на яку посилається посередник;

б) Обіцяють зарплату вище, ніж отримують місцеві жителі за аналогічні роботи;

в) Пропонують оформити робочу візу після зустрічі з роботодавцем;

г) Оформляють візу в одну країну, а знаходять роботу в сусідній.

8. Скільки українців зараз нелегально працюють у Польщі і з яких причин? Чи дійсно так вигідніше? Що загрожує нелегальним працівникам?

– Нелегальні працівники не повідомляють про свій статус, тому сказати, скільки українців у Польщі працює нелегально ми не можемо. Але на сьогоднішній день є інформація, що 300 тис українців платять внески у Фонд соціального страхування Польщі (ZUS). Порівняно з попереднім роком кількість українців, які роблять страхові внески, зросла одразу на 78%. Так, за підсумками третього кварталу 2017 внески в систему соціального страхування зробили 307 800 українців, а в аналогічний період 2016 цей показник становив 172 тис осіб. Тобто ми бачимо дуже серйозне зростання кількості тих, хто розуміє переваги офіційного працевлаштування.

9. Чому багатьох українців зараз не пропускають на польському кордоні і вимагають додаткові документи? Які документи повинні мати з собою ті, хто відправляється на роботу з візою і за безвізом?

– Те, що зараз відбувається на польському кордоні, пояснюється посиленням боротьби поляків з нелегальним працевлаштуванням. Звідси й додаткові перевірки. З документів, які потрібно мати з собою, основними є – запрошення від роботодавця, закордонний паспорт, страховка й сума грошей, що дозволяє дістатися до місця роботи.