logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Навчання в Польщі: як проходить захист диплома в польських ВНЗ?

Навчання в Польщі: як проходить захист диплома в польських ВНЗ?

Захист диплома – заключний етап в отриманні вищої освіти. Сьогодні портал Polsha24 розповість про захист дипломної роботи.

У Польщі випускні іспити, а точніше захист у ВНЗ – це свято. Коли всі тяготи написання дипломної роботи, запуск її в систему, перевірка на плагіат – позаду. Коли можна красиво одягнутися в діловий костюм, прийти в університет, взяти свою роботу й упевнено увійти в кабінет, де проходить захист і відповісти на всі питання комісії.

На відміну від Росії, Білорусі та України, сама процедура захисту дипломних робіт в Польщі проходить набагато легше. Екзаменаційна комісія складається з трьох осіб, що працюють в університеті. Це, як правило, науковий керівник, рецензент і викладач, функцією якого є представляти членів комісії по іменах, озвучувати оцінки й вітати вже готових молодих фахівців.

Студенти першого ступеня на захист диплома отримують два теоретичних питання з усього курсу навчання, а також три питання по своїй роботі від членів комісії.

Студенти другого ступеня не тягнуть квитки з теоретичними питаннями, а просто отримують три питання по своїй роботі від членів комісії. Про що їх конкретно запитають, більшість знає заздалегідь. Польські викладачі (наукові керівники), за традицією, не хочуть неприємних ситуацій і незручних пауз, тому найчастіше висилають питання за кілька днів до захисту, щоб студенти змогли спокійно підготуватися до іспиту.

Важливо відзначити те, що в Польщі кожен екзаменатор, який сидить на захисті, вже прочитав або ознайомився з роботою студента. Тому студенти не повинні представляти свою роботу перед тим як отримають питання. У нас же студент для початку повинен представити міні-реферат про що його робота, а вже потім вислухати зауваження комісії і відповісти на питання, які, до речі, спонтанні.

Після того, як польський студент відповість на всі питання, йому пропонують піти на пару хвилин, після закінчення яких молодого фахівця викличуть повторно й оголосять підсумкову оцінку, оцінку яка піде в диплом і середню арифметичну з усього курсу.

У Польщі прийнято дякувати своїм наставникам за роботу й спільну творчість у процесі написання дипломної роботи. Науковому керівнику дарують хороший подарунок. За традицією, це величезна корзина з шоколадом, чаєм, кавою, вином, декоративними квітами, книгою, яка була підписана студентами й букетиком квітів. Якщо викладач чоловік, квіти не дарують. А замість вина – міцний алкоголь або що-небудь, чим захоплюється улюблений наставник.

Для рецензентів та інших членів комісії зазвичай купують квіти. Причому намагаються, щоб це був не просто букет квітів, а щось оригінальне. Наприклад, соняшник або оберемок ромашок з волошками. Букет з кущиків чорниці, малини або ж екзотичні квіти в циліндрі. Одним словом, тут працює виключно фантазія студентів.

Ще одна відмінна риса захисту диплома в Польщі – це приготування студентами частування для комісії і для самих себе. Найчастіше в одному з ресторанчиків замовляють кейтеринг, з красивими солодкими десертами, чаєм, кавою й обідом для комісії. Деякі замість різних пончиків і тістечок надають перевагу великому торту, що безумовно додасть святкової атмосфери й ще раз нагадає, що один з кращих періодів життя позаду. А попереду справжнє доросле життя, з величезною відповідальністю, новими враженнями та досвідом, який з роками стає безцінним.

Ну і, звичайно, ввечері в день захисту багато студентів святкують здобуття наукового ступеня, збираються з рідними та близькими, запрошують друзів або йдуть усі разом кудись на вечерю. Варіант з вечерею в сімейному колі зазвичай виграє. До речі, багато батьків, бабусі й дідусі, а також другі половинки випускників приходять на захист з квітами, подарунками та найкращими побажаннями, демонструючи тим самим свою турботу та любов.

Святкування ж захисту разом з одногрупниками зазвичай трапляється не відразу. Адже в польських ВНЗ немає чогось схожого на випускний. А захист диплома в однієї групи триває кілька днів. Тому всі чекають, коли останній одногрупник залишить кабінет випускний комісії, вибирають відповідний день, замовляють столик у затишному місці й святкують закінчення навчання та початок нової дороги життя.