logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Навчання в Польщі. Скільки коштує освіта для іноземців?

Навчання в Польщі. Скільки коштує освіта для іноземців?
Ідея освіти в Польщі дуже приваблива для наших абітурієнтів. Вступ до польського вузу дає право на ВНЖ і працевлаштування без дозволу, а також багато інших переваг. Навчання в Польщі коштує набагато дешевше, ніж в інших країнах Шенгену, зате польський диплом котується так само високо. Не слід забувати і про близькість країни до України і деяку схожість менталітету наших західних сусідів.

Переваги навчання в Польщі:
 • Порівняно низька і за європейськими і українськими мірками ціна.
 • Найкраще співвідношення ціни та якості - польські університети ні в чому не поступаються європейським, крім вартості навчання. Крім того, останнім часом вони пропонують знижки студентам з України.
 • Можливість безперешкодно подорожувати по Європі, відвідувати конференції в університетах інших країн завдяки шенгенській візі.
 • Диплом європейського зразка після закінчення навчання.
 • Участь в програмі Еразмус, різних грантах і інші бонуси.
 • Можливість навчатися на бюджеті і отримувати стипендію (за умови проходження досить жорсткого конкурсу нарівні з поляками).
Навчання в Польщі має й інші плюси, безпосередньо не пов'язані з освітнім процесом. До них відноситься географічна, культурна близькість цієї країни, легкість польської мови, яка має багато спільного з українською та досить швидко вивчається при попаданні в мовне середовище. Крім того, статус студента дає право отримати посвідку на проживання і офіційно працевлаштуватися, а також користуватися знижками на проїзд в громадському транспорті та правом знімати койко-місце в гуртожитку на пільгових умовах.

Як розрахувати вартість навчання в Польщі

Щоб проаналізувати, скільки приблизно абітурієнту з України обійдеться навчання на факультеті польського університету, розглянемо основні складові ціни.
 1. Важливий фактор - географічний. У столиці навчання на 1000 з гаком злотих дорожче, ніж в інших великих містах на тому ж факультеті ВНЗ з таким же рівнем акредитації. Для прикладу порівняємо вартість навчання журналістиці на філфаку університету в Варшаві і Вроцлаві. Це понад 7000 злотих і близько 6000 зл. в рік відповідно. Додайте до цієї суми і націнки на житло в столиці, щоб отримати об'єктивний результат.
 2. Вибір мови навчання теж вносить відчутні корективи в бюджет. У Польщі багато університетів перейшли на англійську, що відбилося на вартості навчання. Використовувати цю просту мову міжнародного спілкування для оволодіння польською наукою по кишені не кожному українцеві. Так, за навчання на польській в приватному університеті можна заплатити всього 4500 PLN на рік, тоді як «англомовний» навчальний рік буде коштувати від € 2000. Тому небагатим студентам з України вигідніше буде обрати навчання на польській.
 3. Ціна буде залежати і від кваліфікаційного ступеня випускника. Природно, що магістратура обійдеться недешево, але і можливості працевлаштування з дипломом магістра будуть більші.
 4. Форма навчання (очна / заочна) теж грають свою роль. Стаціонар завжди був дорожчий заочної форми, а й якість підготовки на ньому краще. З іншого боку, заочники можуть легко поєднувати навчання з роботою.
 5. Останній фактор - форма власності вищого навчального закладу. Як не дивно, в державному ВНЗ Польщі вчитися дорожче, ніж в приватному (мінімальна оплата - € 2000 на рік). Це пов'язано з тим, що вартість навчання для іноземців встановлюється законом. Але якщо у Вас є Карта Поляка і достатня підготовка, спробуйте вступити на бюджет. Альтернативою виступають приватні ВНЗ, в яких ціна за навчання стартує від 900 злотих на рік.
 6. Як і в Україні, тут є більш і менш престижні факультети і спеціальності.

Серед другорядних факторів можна виділити популярність, рейтинги і репутацію вузів, а також їх зацікавленість в студентах, рівень конкуренції між університетами. Так, вищезгадані приватні вузи більше дорожать абітурієнтами, ніж державні освітні заклади. Тому вони намагаються знизити вартість навчання і залучити майбутніх студентів різними бонусами і знижками (безкоштовний курс іноземної, знижка на додатковий факультет для вивчення і т.д.).

Роль рейтингу, популярності в формуванні вартості навчання можна розглянути на прикладі одного з найбільш дорогих і престижних факультетів - «Фінанси і бухгалтерський облік». Так, за навчання на одному і тому ж факультеті, але з 1-м місцем у рейтингу, доведеться заплатити 5300 PLN в семестр, а з 7-м місцем у рейтингу - всього 2350 PLN.

Студенти можуть розраховувати на отримання в Польщі різних пільг на підставі малозабезпеченості, інвалідності. Це може бути стипендія, безкоштовний семестр для відмінників-контрактників, відстрочка або знижка на оплату. В останні роки пільги передбачаються студентам із зони АТО і Криму.