logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

На роботу потрібні 182 000 співробітників: уся надія на іноземців

На роботу потрібні 182 000 співробітників: уся надія на іноземців

У Великопольському воєводстві вже потрібно 182 000 співробітників. Вся надія на іноземців. Протягом 4 років попит на українців та інших іноземних працівників у цьому воєводстві збільшився до 182 000 осіб.

До недавнього часу роботодавці воєводства, з найнижчим рівнем безробіття справлялися своїми силам, оскільки привертали жителів інших регіонів Польщі. Про це повідомляє сайт www.pulshr.pl

Безробіття вже настільки сильно знизилося, що ресурси співробітників закінчилися. За словами ректора Коледжу банківської справи в Познані, крім іноземців, до роботи залучають і пенсіонерів.

— Довгий час ми не залучали до роботи співробітників-іноземців, тому що до нас із задоволенням приїжджали працівники з інших регіонів, за винятком трьох — Мазовецького, Нижньосілезького і Поморського, — повідомляє інформаційному агентству Newseria Biznes проф. Józef Orczyk, економіст і ректор Коледжу банківської справи в Познані.

— Зараз все закінчилося, тому виникає проблема, як заповнити прогалину, як забезпечити роботодавців співробітниками.

Протягом багатьох років Великопольське воєводство — це регіон з найнижчим рівнем безробіття, а Познань є вершиною в цьому відношенні серед столиць провінцій. У вересні 2018 року, коли в середньому в Польщі безробіття становило 5,7%, у Великопольському воєводстві — всього 3,2%. Рівень зайнятості також збільшується швидше, ніж в інших регіонах — у вересні він збільшився на 5,4%, а в середньому по країні склав 3,2% на щорічній основі. Однак, без робочих рук, цей темп не може бути збережений — згідно з дослідженням "Іноземець на ринку праці в Великопольському регіоні", розробленим WSB у співпраці зі Статистичним управлінням в Познані.

— Протягом 4 років попит на українців та інших іноземних працівників у Великій Польщі збільшився до 182 000 осіб. Ми зробили розрахунки, які ясно показують, що якби у нас не було іноземців, не було б питання про підтримку темпів зростання зайнятості, — повідомляє ректор WSB в Познані.

Як зазначає ректор WSB в Познані, кілька факторів сприяють нестачі кандидатів на роботу. З одного боку, цей вплив демографічних змін у суспільстві — менше людей виходить на ринок праці, ніж залишає його, а зниження пенсійного віку посилює цей процес. Крім того, багато молодих поляків поїхали на Захід. З іншого боку, зростання зайнятості, яке сталося за останні кілька років, і безробіття з початку 2014 року постійно знижується, це означає, що люди, які мають правильну кваліфікацію і хочуть працювати, вже зайняті.

— Роботодавці чекають співробітників з інших країн, а польські співробітники трохи бояться цього. Найгірше тим, хто менш освічений і тим, чия праця менш оплачуєма. Ця категорія поляків розраховувала на те, що під час відсутності співробітників їх зарплати будуть рости. На даний момент прибуття іноземців призводить до того, що зростання заробітних плат є, але не таке як очікують деякі. Цікаво, що молоде покоління дуже критично ставиться до приїзду іноземців, — каже проф. Józef Orczyk.

У Польщі рівень професійної активності все ще перебуває на дуже низькому рівні.

— Професійна активація літніх людей, що пішли на пенсію, низька. Існує дуже високий відсоток людей похилого віку, які можуть працювати неофіційно, але вони офіційно не вказані в статистиці. Як і раніше спостерігається низький або навіть незначно знижений відсоток зайнятості жінок — перераховує проф. Józef Orczyk. — Крім того, спостерігається дуже велике коливання зайнятості молодих людей. Це фактори, які в даний час підсилюють цю природну демографічну ситуацію, це пов'язано і з тим, що з Польщі виїхало 2,5 мільйона осіб.

Міністерство сім'ї, праці та соціальної політики стверджує, що в першій половині 2018 року іноземці в Польщі отримали майже 148 тисяч дозволів на роботу, з яких 16,75 тис. осіб у воєводстві Великопольському, або 11,3%. У цій групі переважна більшість, 13,6 тис. осіб — це громадяни України.

— За нашими оцінками, в даний час ми потребуємо — згідно з декларацією роботодавців — 182 000 працівників. Відомо, що ми не можемо розраховувати на такий великий приплив українців, як і раніше. Однак, згідно з опитуваннями, 62% українських студентів і працівників Польща подобається, — розповідає ректор WSB в Познані. — Польські роботодавці не завжди виконують свої зобов'язання по оплаті праці, але якщо іноземці знаходять свого роботодавця, вони повертаються.

Найбільша група іноземців зайнята у виробництві, в області адміністрування та підтримки, а також в області транспортування і логістики та в будівництві.