logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Медичне обслуговування в Польщі: основні моменти

Медичне обслуговування в Польщі: основні моменти

У Польщі всім застрахованим польським громадянам, а також іноземцям гарантується безкоштовне державне медобслуговування в лікарнях і поліклініках. Детальніше про те, як можна отримати медичну допомогу – дізнаєтеся в нашій статті.

Фінансування системи охорони здоров’я здійснюється за рахунок платників податків. Податок в обов’язковому порядку сплачують всі офіційно працюючі поляки, а також приїжджі. Він становить 9% від зарплати, якщо мова йде про наймання за трудовим договором. Гроші перераховуються в Національний фонд охорони здоров’я (NFZ), а звідти надходять до бюджетів регіонів і воєводств.

Хто може скористатися страховкою?
Страховкою може скористатися кожна застрахована офіційно працевлаштована людина й члени її сім’ї (всі, хто проживають разом), а також:
- біженці;
- священнослужителі;
- школярі в рамках шкільної опіки.
Особи з цих категорій безкоштовно обслуговуються в будь-якому медзакладі, який уклав контракт з NFZ.

Основні недоліки польської медицини
Головний мінус охорони здоров’я в Польщі – колосальні черги, особливо на планові операції і до вузьких спеціалістів. Так, щоб тільки записати дитину на прийом до безкоштовного стоматолога, можна прочекати до 1,5 місяця. Причому перший візит буде тільки оглядовим або включатиме тільки підготовчі процедури. На очікування повторного прийому піде ще 2 місяці. Величезний недолік державного медобслуговування й у тому, що тривалість візиту до лікаря строго обмежена 30 хвилинами – максимум годиною. Всі ці незручності пов’язані з напливом потребуючих безкоштовного лікування людей і з браком профільних фахівців.
Те ж відноситься й до інших лікарів: окуліста, отоларинголога. Візиту можна чекати по 2 – 3 тижні.
У Польщі гостро стоїть питання нестачі кадрів: фахівці активно переїжджають у західні країни, де вони можуть отримувати більшу зарплату. Так, середній дохід польського лікаря за місяць становить 6000-8000 злотих, а німецький колега перевершує його в цьому плані мінімум в 3 рази.

Приватні клініки та приватне мед. страхування
Якщо немає часу витрачати по півроку на лікування декількох зубів, зверніться в приватну клініку. Тут все зроблять швидко, але дорого: 150 – 300 злотих за один зуб (1000 – 2300 грн.). Аналогічна ситуація з іншими лікарями, а також з приватною страховкою. Остання широко поширена серед поляків.
Стандартна страховка обійдеться приблизно в 400 злотих щомісяця (3000 грн.). Великі компанії оплачують частину витрат цієї статті за своїх співробітників на підставі укладеного договору. Якщо вам пощастило знайти таке місце роботи, страховка буде коштувати 60-100 злотих щомісяця (450-750 грн.). Ця сума визначається умовами поліса.
Якщо на державну страховку розраховувати не доводиться, але й платити за неї 400 злотих не хочеться, можна звернутися в платну клініку, вибрати лікаря, записатися до нього на прийом. Після отримання послуги залишиться тільки оплатити її. Наприклад, консультація у дерматолога буде коштувати близько 100 злотих.

Плюси польської охорони здоров’я
1. Не дивлячись на тривалість безкоштовного лікування, воно все ж дозволяє зберігати здоров’я навіть обмеженим в засобах пацієнтам.
2. Клініки, що знаходяться в державній і приватній власності об’єднує зразкова чистота і своєчасний ремонт. Ви не знайдете в них старих меблів, обшарпаних стін, недоглянутих умивальників.
3. Також ви не зустрінете тут розлюченого персоналу.
4. Система ведення перебуваючого на обліку пацієнта повністю комп’ютеризована. Приймаючий лікар має всі необхідні дані в маленькому планшеті: ведення хвороби, знімки, терапевтичні приписи. Тому довідка з нашої поліклініки (наприклад, про щеплення) може сильно спантеличити місцевих фахівців.

Інші відмінності від української медицини
Клініки, які співпрацюють з NFZ, часто приймають пацієнтів на платній і безкоштовній основі. Так, один і той же лікар до обіду може обслужити громадян по державній страховці, а після обіду – за приватною оплаченою.
Ще один показовий момент – суворе законодавство щодо продажу ліків в аптеках. Препарати, які в Україні відпускаються без рецепта, в Польщі можна придбати тільки при його наявності. До вмовлянням аптекаря в цьому випадку вдаватися безглуздо.

Швидка допомога: як викликати невідкладну допомогу безкоштовно?
Правила виклику швидкої також чітко регламентовані. Швидка допомога має приїхати за 7-10 хвилин після надходження дзвінка. Але температура, головний біль не входять в перелік випадків, коли можна скористатися викликом даної служби. Ці підстави розцінюються як недостатньо вагомі. Зате карета, що приїхала в екстреній ситуації, буде укомплектована всім необхідним обладнанням новітнього зразка. А обмеження застосовуються тільки до виклику допомоги на безкоштовній основі.