logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Махінації і підводні камені оренди житла в Польщі

Махінації і підводні камені оренди житла в Польщі

Усе частіше мігранти при пошуку зйомних квартир і кімнат стикаються з випадками обману та шахрайства, нерідко – з боку своїх же земляків. Як то кажуть, краще вчитися на чужих помилках, тому портал Polsha24 розповість кілька реальних історій...

Перш за все, будьте готові, що більшість оголошень на сайтах нерухомості (на перший погляд, свіжих), на перевірку виявляються неактуальними. Ці квартири (кімнати) або вже здані, або за вказаним номером на ваш дзвінок відгукуються тільки гудки. Справедливості заради відзначимо, що це характерно тільки для бюджетного сегмента. Так що запасіться терпінням і тримайте руку на трубці телефону й клавіатурі – у ваших інтересах першим відреагувати на знову опубліковані оголошення.

Думаєте, співбесіда та відбір кандидатів бувають тільки при пошуку роботи? Виявляється, в Польщі орендодавці часто влаштовують справжній конкурсний відбір між орендарями! На жаль, іноді мігранти програють кастинг, не виходячи на старт, – не всі поляки хочуть здавати житло на тривалий термін приїжджим. І все ж найчастіше враховують не громадянство, а платоспроможність, культурність, загальне враження, а тому дуже гарно, якщо вас рекомендує роботодавець.

Бувалі радять шукати житло напряму – без посередників. Особливо часто обманюють російськомовні «агенти», які використовують у своїх цілях не тільки загальну необізнаність мігрантів, а й мовний бар'єр. Шахраї дають оголошення в соціальних мережах, в тому числі, створюють тематичні групи.

Таким попередженням поділилися недавно на форумі. Читачі повідомляють, що з'явився новий тип шахрайства. У соціальній мережі «ВКонтакті» фігурує фірма, яка нібито допомагає мігрантам із пошуком житла, роботи, в розкручуванні бізнесу, виготовленні карт тимчасового або постійного місця проживання, консультує з усіх питань! За свої послуги просить передоплату в розмірі 500 доларів. Насправді всі документи (робочий договір, договір на оренду житла), які вони надають, виявляються липовими.

Один з найпоширеніших видів шахрайства – махінації з підселенням у квартиру. Мігранти знімають у поляків житло на своє ім'я, а потім запрошують на підселення в різні кімнати, здають ліжко-місця. Зокрема, якась Олена К. знімає з сім'єю трикімнатну квартиру. Підселює одноразово близько чотирьох осіб. З кожного просить 600-650 злотих, «потім запросто може перекласти вас спати на підлогу, ну або когось підселить до вас у кімнату спати на матраці. Постійні скандали з сином вдень і вночі для цієї сімейки норма. Відпочити у квартирі неможливо: кричать, шумлять на кухні, по дві години займають туалет із ванною. Беруть чужі продукти в холодильнику».

Новоявлені «господарі» дійсно часто роблять умови проживання нестерпними, щоб «поселенець» не витримав і з'їхав, не дочекавшись закінчення оплаченого строку проживання.

У жертви таких махінаторів виявився наш знайомий власник однокімнатної квартири. Недовгий час її орендувала заповзятлива українська пара, яка в різний час здавала койко-місця до десяти приїжджим одноразово! Звичайно, сусіди не стали миритися з таким станом справ, бізнес не пішов.

Орендодавці люблять злукавити з комунальними оплатами. У договорі прописується сума оренди, чинш і перераховані комунальні, які необхідно оплачувати додатково. Рідко хто попередить, що їх сума в холодну пору року може перевищувати літні показники більш ніж на 500 злотих щомісяця. А так як перерахунок проводиться в Польщі раз на кілька місяців (частіше за все – на три), то до Нового року, якщо ви заселилися на початку осені, може прилетіти подаруночок – лист з проханням про дуже суттєвою доплату. У ваших інтересах уточнити орієнтовні, але реальні суми заздалегідь.

Ну і, мабуть, найпоширеніший вид дрібного шахрайства з боку орендодавців – неповернення застави або кауції. Шукають тріщини і відколи на стінах, цятки і подряпини на меблях, варіантів дуже багато. Краще рішення, щоб уникнути подібних інцидентів – при складанні договору ретельно обстежити житло, оглянути з усіх боків меблі, посуд та інші речі, які власник надає в квартирі, все сфотографувати, скласти список і завірити підписом власника.