logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Корисна інформація для іноземців у Польщі

Корисна інформація для іноземців у Польщі
Проживаючи в Польщі, іноземці часто стикаються з питаннями, які необхідно вирішувати на місці. Не завжди є можливість звернутися до юриста. Інформацію з багатьох питань можна знайти самостійно на сайтах державних служб Польщі. Представляємо Вашій увазі корисні посилання, які допоможуть Вам знайти відповіді на часто виникаючі питання.

Визначальним місцем у питаннях, пов’язаних з легалізацією перебування є Департамент іноземців воєводства. Саме тут ви можете отримати, наприклад, роз’яснення з питань щодо дозволу на тимчасове проживання, на отримання громадянства, на отримання статусу резидента ЄС. У Департаменті, окрім цього, вирішуються питання, які стосуються продовження чи оновлення віз, запрошення, зміни дозволу на проживання, видачі чи обміну проїзного документа іноземця, реєстрації права на проживання або отримання статусу постійного резидента Європейського Союзу.

Державна інспекція праці (Państwowa Inspekcja Pracy) надає безкоштовні юридичні консультації з питань трудового законодавства. Отже, в разі будь-яких сумнівів щодо прав і обов’язків, пов’язаних із трудовими відносинами, ви можете звернутися до Державної інспекції праці з проханням про допомогу. Більш детальну інформацію можна знайти в Інтернеті за адресою: www.pip.gov.pl або безпосередньо в представництвах цього органу у воєводствах. До прикладу, якщо ви працевлаштовані на підставі трудового договору, а роботодавець порушує ваші трудові права, ви можете подати скаргу до Державної інспекції праці, яка слідкує за дотриманням трудового законодавства.

Корисні посилання

На інтернет-сторінці Міністерства Юстиції Польщі (Ministerstwo Sprawiedliwości): www.bip.ms.gov.pl можна знайти список присяжних перекладачів. У закладці «Реєстри й облік → Присяжні перекладачі → Список присяжних перекладачів» (польською мовою: Rejestry i ewidencje → Tłumacze ptaysięngli → Lista tłumaczyprzysięglych).

Формуляри або ж зразки заяв у Департамент іноземців (карти перебування, заміна чи виготовлення нових і т.і.) можна знайти за посиланням www.udsc.gov.pl/do-pobrania/wnioski/. Формуляри заяв можна також знайти на інтернет-сторінці Мазовецької воєводської адміністрації: www.mazowieckie.pl в закладці для клієнта (польською мовою: Dla klienta → Poradnik klienta → Cudzoziemcy).

Список воєводських адміністрацій із адресами та номерами телефонів відділів із питань громадянства та іноземців можна знайти на інтернет-сторінці: www.udsc.gov.pl/lista-urzendow-wojewodzkich/.

Інформацію про добровільне медичне страхування в Національному фонді здоров’я (НФЗ) можна знайти на сайті Національного фонду здоров’я (польською мовою: Narodowy Fundusz Zdrowia: www.nfz.gov.pl) у закладці: Для пацієнта (польською мовою: Dla Pacjenta → Załatw sprawę krok po kroku → Jak ubezpieczyć się dobrowolnie).

Якщо ви шукаєте копії актів громадянського стану, які могли б підтвердити ваше польське походження, варто звернутися у ІІІ Відділ реєстрації актів громадянського стану і Забужанських реєстрів (метричних книг) відділу РАЦС столичного міста Варшава (польською мовою: ІІІ Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego i Ksiąg Zabużańskich USC m.st. Warszawy). Адреса: ul. Ignacego Kłopotowskiego 1/3, Варшава, тел: +48 22 443 12 77, Забужанські реєстри: +48 22 443 12 73. У цьому відділі РАЦС знаходиться фонд метричних книг (реєстрації народження, одруження, смерті), зокрема костельних, переданих Українською Радянською Соціалістичною Республікою в рамках повернення культурних цінностей із територій, які до Другої світової війни перебували у складі Польщі.