logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Карта сталего побиту і Карта резидента. У чому відмінності?

Карта сталего побиту і Карта резидента. У чому відмінності?

Ті хто бажає залишитися в Польщі жити на тривалий термін повинні отримати необхідні документи. Чим відрізняється дозвіл на постійне проживання в Польщі (Карта сталего побиту) і дозвіл на перебування резидента ЄС – розбираємося в статті.

Дуже багато людей не розуміють різницю між поняттями Карта побиту, яка видана на підставі дозволу на постійне проживання (сталый побыт) і дозвіл довгострокового резидента ЄС (карта резидента ЄС). У розумінні багатьох укорінилося, що карта «сталего побиту» видається через 5 років після безперервного перебування у Польщі на підставі раніше виданих віз, карт «тимчасового» побиту (виданих на підставі роботи чи навчання). Це велика помилка.

Підстави для видачі дозволу на постійне перебування (карти «сталего» побиту) описані мною в цій статті. Згідно з нормами законодавства для одержання вище зазначеного дозволу немає такої правової основи, як «перебування по карті (візі) безперервно 5 років».

Але для зазначеної категорії людей (які працювали, навчалися в Польщі і безперервно проживали на її території 5 років), є можливість отримання дозволу довгострокового резидента ЄС.

Що це таке? На це питання може відповісти нам, як зазвичай, тільки закон, а саме ст. 211 закону «Про іноземців».

Відповідно до цієї статті, зазначений дозвіл може бути видано безстроково, за заявою іноземця, якщо він проживає на території Польщі безперервно і легально протягом 5 років і виконує наступні вимоги:

1) має джерело стабільного і регулярного доходу, достатнього для покриття витрат на утримання себе та членів сім’ї, які перебувають на його утриманні;

2) має медичну страховку (ZUS або у приватній страховій, наприклад, PZU).

Термін вважається безперервним, якщо жодна з перерв в ньому не перевищувала 6 місяців і всі перерви не перевищили у загальній складності 10 місяців в період, який є підставою для надання дозволів.

Є винятки, а саме, якщо перерва був викликаний:

1) виконанням професійних обов’язків або роботою за межами території Польщі на підставі договору, укладеного з роботодавцем, юридична адреса якого знаходиться на території Польщі, або
2) якщо іноземного громадянина, про який йдеться у п. 1, супроводжує чоловіка або неповнолітньої дитини, або
3) складна життєва ситуація, що вимагає особистої присутності іноземця за межами території Польщі і вона тривала не довше, ніж 6 місяців, або
4) поїздки за межі території Польщі були викликані проходженням практики або участі в заходах, передбачених в ході навчання у польському Виші.

Студентам зараховується лише половина терміну перебування, тобто якщо Ви на підставі навчання в Польщі скажімо 5 років, то Вам зарахують тільки 2,5 року. Але, зате студенти можуть отримати «карту випускника» на рік для пошуку роботи в Польщі.

Перевірити «безперервність» можна на підставі штампів в паспорті іноземця про перетин кордону або з інформації, отриманої з митниці.

При заповненні заявки на «сталий побит» або карту резидента ЄС від іноземного громадянина вимагають заповнити всі періоди перебування за межами Польщі. За надання неправдивої інформації громадянин несе відповідальність (відмову у видачі дозволу на проживання, кримінальна відповідальність і т. д.). Так що, краще всього записувати ці дані для себе, так як при перетині кордону з картою побиту ці дані не фіксуються в паспорті іноземця, але фіксуються митницею.