logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Карта поляка: рекордний наплив бажаючих жити в Польщі

Карта поляка: рекордний наплив бажаючих жити в Польщі

Власники Карти поляка масово звертаються за дозволами на проживання у Польщі, а також за матеріальною допомогою. Кількість клопотань – рекордна.

Нововведення в польському законодавстві, яке стосується надання фінансової допомоги власникам Карти поляка, простимулювали тисячі людей зі східного кордону переїхати до Польщі. Окрім репатріантів Казахстану, істотно зростає кількість заяв від осіб, які мають польське походження. У першу чергу вони просять про надання грошової допомоги, відтак три чверті суми, запланованої на цей рік, вже витрачено. «Гроші не закінчаться», – запевняє Міністерство внутрішніх справ та адміністрації, яке планує збільшити квоту видатків.

«У 2017 році іноземцям було видано 8,3 тис. дозволів на постійне проживання на підставі Карти поляка. Роком раніше ця цифра сягнула трішки більше 4 тисяч, а у 2014 році було видано усього 2,5 тисячі таких дозволів», – розповідає Якуб Дудзяк, прес-секретар Управління у справах іноземців Польщі. Минулого року найбільше таких клопотань було від українців (понад 60%) та білорусів.

Поправки до закону про Карту поляка були внесені минулого року. Нововведення надають право іноземцям, які мають польське походження, отримувати від держави матеріальну допомогу. Таке клопотання адресується до воєводи, у зв’язку з цим чиновники отримують сотні заяв. «Тому до Польщі вирішили приїхати наші земляки, а також ті, хто й раніше мав Карту поляка, але не наважувався на переїзд. Фінансова допомога зрушила процес. З початку року власники Карти поляка подали нам понад 1,5 тисячі клопотань. А у 2017 році ми видали 1,3 тисяч рішень про надання грошової допомоги», – говорить Єва Філіпович, прес-секретар Мазовецького воєводства. Наприклад, у Любліні вже понад 370 таких заяв, у Великопольському воєводстві – понад 200, у Малопольському – 232.

Уряд Польщі цього року виділив 30 мільйонів злотих на грошові виплати власникам Карти поляка. Така ж сума була й минулого року, але зараз Міністерство внутрішніх справ та адміністрації Польщі призупинило розгляд заяв, поданих після 2 березня. У відомстві пояснюють це тим, що вичерпано 75% ліміту усього бюджету програми, але запевняють, що грошей вистачить усім.

Що ж стимулює співвітчизників до повернення на історичну батьківщину? Ганна Шмітд-Розевич, голова парламентського комітету зв’язків з поляками за кордоном говорить, що це не лише сентимент до країни, про яку вони чули від своїх дідусів та бабусь, але й економічна складова. Фінансова допомога надає впевненості у завтрашньому дні та спрощує адаптацію в перші місяці переїзду. Окрім цього, істотну підтримку отримують репатріанти з Казахстану, де один член сім’ї може отримати від держави допомогу у розмірі  25 тисяч злотих, а отже ціла родина – до 100 000.