logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Карта побиту: для чого насправді потрібен цей документ?

Карта побиту: для чого насправді потрібен цей документ?

Портал Polsha24 вже не раз піднімав тему легалізації іноземців в Польщі. У новій рубриці сайт детально зупиниться на питанні отримання посвідки на проживання в Польщі, як тимчасової, так і постійної. Що таке Карта Побиту? На що можуть розраховувати її власники? Для чого потрібен цей документ і чи потрібен він взагалі іноземцю, що і так на законних підставах працює в Польщі? Відповіді на ці та інші питання будуть дані в цілому циклі статей.

Якими бувають карти і де їх отримують?

Отже, Karta Pоbytu – це документ, що підтверджує статус та особу іноземця, що дозволяє йому працювати і проживати на території Польщі, а також перетинати кордони держави без додаткових віз. Іншими словами – це вид на проживання.

Цей документ буває різних видів: тимчасова Карту Побиту, постійна, дозвіл на перебування довготермінового резидента ЄС.

У кожного виду Карти є особливості отримання та терміни дії, а також переваги, якими можуть користуватися її власники. Так, наприклад, Karta Сzasоwego Роbytu або тимчасовий вид на проживання може бути виданий на строк не довше трьох років. Підставою для отримання постійної посвідки може бути Карта Поляка, або тимчасова посвідка (часовий побит). Видається Карта Сталого Побиту терміном на 10 років, але вже через рік проживання по ній в Польщі можна претендувати на польське громадянство.

Видається карта воєводою за місцем знаходження або роботи іноземця на підставі рішення.

Залежно від виду Карти, її власники мають різний статус, а їх права та обов'язки можуть відрізнятися. Наприклад, тимчасова Карта з доступом до ринку праці дозволяє іноземцю працювати, але тільки на того роботодавця, який вказаний в документах, наданих для отримання Карти. Звичайно, роботу можна змінити, але тут же доведеться поміняти і Карту. Незалежно від виду Карти вона дозволяє її власникам подорожувати країнами Шенгенської зони. Крім того, власники Карти можуть користуватися страховкою, брати кредити, купувати нерухомість і навіть отримувати субсидії від держави.

Хто може отримати Карту Побиту, і скільки це коштує?

Карту можуть оформити всі іноземці, які планують пробути в Польщі довше 3-х місяців. Правда, для цього мало просто перебувати країні, потрібно відповідати певним вимогам. Наприклад, мати діючий паспорт і джерело постійного доходу, довести мету і умови свого перебування в Польщі, мати договір оренди або право власності на житло в Польщі і багато іншого.

Крім того, претендентам на отримання будь-якої з Карт необхідно мати бездоганну репутацію гостя ЄС і громадянина своєї країни. Інакше факти минулих правопорушень можуть послужити приводом для відмови у видачі вам посвідки на проживання.

Скільки часу чекати Карту?

Офіційно термін розгляду заявок на карту побиту повинен відповідати суворим часовими рамками: 1-2 місяці на розгляд обставин справи у воєводстві і 30 днів на перевірку особистості заявника різними польськими службами. Але сьогодні кількість бажаючих оформити своє перебування в Польщі така велика, що держслужби просто не встигають укластися в терміни, і процес може затягнутися.

На перший погляд може здатися, що отримати посвідку на проживання в Польщі – тимчасову або постійну – складна й тривала процедура. Насправді, все набагато простіше, ніж здається. При цьому власники Карт Побиту мають безліч переваг і відчувають себе на території польської держави значно впевненіше. А тому, якщо ви плануєте перебувати в Республіці Польща не місяць-два, а кілька років, все ж краще зробити своє перебування тут максимально комфортним.