logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Іспит на Карту Поляка: 10 польських фільмів, після перегляду яких можна отримати Карту Поляка з першого разу

Іспит на Карту Поляка: 10 польських фільмів, після перегляду яких можна отримати Карту Поляка з першого разу
У новій рубриці «Іспит на Карту Поляка» портал Polsha24 розповідає про найбільш дієві методи підготовки до зустрічі з Консулом Польщі, про особливості отримання Карти Поляка, про питання та відповіді на іспиті та інші нюанси, пов'язані з даним видом документів.

На цьому тижні до уваги читачів пропонуються 10 фільмів польською мовою, подивившись які можна з легкістю скласти іспит на Карту Поляка. Завдяки цьому кіно, ви не тільки підтягнете знання польської, а й поринете в історію, культуру та мистецтво Польщі – а це й є основні теми більшості питань на іспиті.

Отже, фільм перший:

Miasto 44 (Місто 44), 2014 рік. Режисер: Ян Комаса.

Дія фільму починається перед самим початком Варшавського повстання 1 серпня 1944 року. У цій військовій драмі розповідається про молодих поляків, які змушені дорослішати в жорстоких реаліях окупації. Вони намагаються жити так, ніби кожен день може стати останнім. У фільмі досить детально, а головне, правдиво показано Варшавське повстання 1944 року, значимість якого для Польщі важко переоцінити. До речі, підготовка до зйомок кінострічки тривала цілих 8 років, а в якості історичних консультантів були запрошені реальні учасники повстання.

Фільм другий – також на військову тематику:

1920 Bitwa Warszawska (Варшавська битва 1920 року), 2011 рік. Режисер: Єжи Гоффман

Фільм присвячений знаменитому бою – Варшавській битві, яка відома як «чудо на Віслі». Це переломний момент у радянсько-польській війні 1919-1921 років, про яку є кілька питань на іспиті по Карті Поляка. Ці події важливі, оскільки тоді Польща чудесним чином змогла зупинити ворога. І згодом до неї відійшли території Західної України та Західної Білорусі. Однак фільм має не тільки військову лінію. На тлі всіх подій у стрічці розгортається й історія кохання, так що перегляд цього кіно вам точно запам'ятається.

Фільм третій:

Ogniem i mieczem (Вогнем і мечем), 1999 рік. Режисер: Єжи Гоффман

Це по суті міні-серіал з чотирьох серій. Фільм знятий за сюжетом однойменного роману Генрика Сенкевича – власника Нобелівської премії з літератури. Події у фільмі розгортаються на території південно-східної частини Речі Посполитої (нині Україна) під час повстання під проводом Богдана Хмельницького. Пан Чаплинський розорив господарство полковника Богдана Хмельницького, відвіз його дружину й на смерть засік десятирічного сина. Хмельницький, не знайшовши справедливості ні в суддів, ні у самого короля, піднімає повстання. На тлі боїв, грабежів, переслідувань і погонь благородний шляхтич Ян Ськшетуський веде боротьбу з суворим козацьким отаманом Богуном за любов красуні Олени. Однак у певний момент загін Яна повністю винищують, а він сам потрапляє в полон до Тугай-бея. До слова, у фільмі знялися найвідоміші польські актори, їх імена краще теж запам'ятати для успішного складання іспиту.

Фільм четвертий:

Pianista (Піаніст), 2002 рік. Режисер: Роман Поляньскій

У центрі сюжету цього фільму – доля одного з кращих польських піаністів єврейського походження Владислава Шпільмана. В основу фільму лягли його спогади про роки Другої світової війни й польської окупації. Крім автобіографічних даних, у фільмі показано багато подій Другої світової війни, наприклад, життя у Варшавському гетто. До речі, кінострічка отримала аж три премії Оскар, так що вона цілком заслуговує вашої уваги.

Фільм п'ятий:

Katyń (Катинь), 2007 рік. Режисер: Анджей Вайда

«Збродня Катинська» – одне з найпопулярніших питань на іспиті з КП. Для польського народу це болюча й дуже важлива тема, тому тут не можна помилитися. Цей знаменитий фільм не менш відомого польського режисера розповідає про розстріл комуністами польських офіцерів навесні 1940 року. В основу кінокартини ліг твір Анджея Мулярчика «Katyń. Post Mortem» і щоденники офіцерів-поляків. Крім того, батько самого режисера був розстріляний в Катині, тому для Анджея Вайди ця тема дуже близька. Звичайно, фільм досить складний для перегляду, але можна сказати, обов'язковий. Крім того, в кінокартині звучить музика Кшиштофа Пендерецького – польського композитора й диригента, якого теж слід знати.

Фільм шостий:

Karol. Człowiek, który został papieżem (Кароль. Людина, яка стала Папою Римським), 2005 рік.

Karol. Papież, który pozostał człowiekiem (Кароль. Папа Римський, який залишався людиною) 2006.

Режисер: італієць Джакомо Баттіато.

Поляки дуже релігійні, а тому без перегляду обох частин цієї кінокартини вам просто не обійтися. У фільмах розповідається історія найвідомішого поляка – Кароля Войтили (Івана Павла II). У першій частині представлене його непросте життя з 1939 року, коли юному студенту довелося пережити жахи війни, стати свідком арештів його викладачів з Ягеллонського університету, втратити батька й друзів. Тут же розповідається й про його життя вже в післявоєнні роки, коли він став ксьондзом, потім біскупом і був згодом обраний Папою Римським у 1978 році. Друга частина кінострічки присвячена подальшому життю та діяльності Яна Павла II до моменту його смерті.

Фільм сьомий:

Wałęsa. Człowiek z nadziei (Валенса. Людина з надії), 2013 рік. Режисер: Анджей Вайда.

Цей біографічний фільм розповідає історію Леха Валенси, який разом з рухом «Солідарність» боровся за визволення Польщі від комунізму. Фільм присвячений подіям періоду 1970-1989 років: від початку робочих протестів до виступу Валенси в конгресі США після повалення комуністичного режиму в Польщі – перед тим, як він став президентом. Цей важливий для поляків політичний діяч пройшов нелегкий шлях від звичайного електрика до президента країни й отримав Нобелівську премію миру, тому біографію цієї людини треба знати обов'язково.

Фільм восьмий:

80 milionów (80 мільйонів), 2011 рік. Режисер: Вальдемар Кшистек

Ще один фільм для тих, хто хоче знати про рух «Солідарність» у Польщі, але віддає перевагу фільмам, а не книгам. Сюжет фільму заснований на абсолютно реальних подіях. У ньому розповідається, як діячі руху «Солідарність» всього за кілька днів до введення воєнного стану в Нижньосілезькому воєводстві зняли в банку профспілкові гроші. І зняли не мало, а цілих 80 мільйонів злотих. До слова, в реальності ця історія трапилася у Вроцлаві в 1981 році.

Фільм дев'ятий:

Chopin. Pragnienie miłości (Шопен. Бажання любові), 2002 год. Режисер: Єжи Антчак

Черговий біографічний фільм присвячений життю знаменитого польського піаніста й композитора Фредеріка Шопена. У фільмі розповідається про його стосунки з французькою письменницею Жорж Санд. Дія у фільмі починається у Варшаві в 1830 році ще до знайомства Шопена з Жорж Санд, а закінчується 1849 роком, коли великого музиканта не стало.

Фільм десятий:

Pan Tadeusz (Пан Тадеуш), 1999 рік. Режисер: Анджей Вайда

Фільм знятий за однойменною поемою Адама Міцкевича. У ньому показано життя старосвітської шляхти в 1811-1812 роках, зокрема в період очікування війни Наполеона з Росією. Юний дворянин Тадеуш мріє вступити до лав наполеонівської армії, а поки по вуха загруз в міжусобних чварах: два шляхетських клани, міцно зав'язані фамільними образами, ніяк не можуть поділити старовинний замок. Мало того, Тадеуш примудрився закрутити роман відразу з двома представницями прекрасної половини ворожої родини: тіткою й племінницею. Все заплутується вщент, і чергова гулянка закінчується різаниною. Один з кланів нападає на інший – польські патріоти розоряють один у одного курники й винні льохи. У справу втручаються російські полки, і горду шляхту укладають вусами в бруд. У фільмі добре показано настрій людей тієї епохи, їх побут, погляди й цінності. Кінострічка здобула успіх завдяки відмінній грі акторів, красивим пейзажам і костюмам героїв, а також музичному супроводу.