logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Дюжина фактів про Польщу, про які ви могли не знати

Дюжина фактів про Польщу, про які ви могли не знати

Перша в Європі конституція, зварювання в будівництві та хто придумав... горілку. Особисто мене багато фактів про Польщу дуже здивували!

1. Назва
Назва Польщі походить, на думку вчених, від назви племені Поляні, що проживали на територіях, прилеглих до Варти й Вісли та об'єднали багато племен під своєю владою. Від імені західних полян і пішла в східнослов'янській мові назва країни – Польща, а народу – поляки.

2. Поляків більше, ніж ви думали
У самій Польщі проживає 38.5 мільйонів осіб, з яких майже 95% – етнічні поляки. Але у світі поляків набагато більше. За наявними даними, всього на планеті проживає близько 60 мільйонів людей польського походження.

3. Прапор Польщі
Утворений геральдично й ніколи не мав мілітарної історії походження, на відміну від більшості прапорів світу. Кольори прапора Польщі утворені кольорами національного герба – Білий орел на червоному тлі. Тому й білий колір знаходиться у верхній частині прапора, а червоний у нижній.

4. Перша конституція в Європі
3 травня 1791 року в Польщі була прийнята перша конституція в Європі і друга після США у світі.

5. Вона крутиться!
Першою людиною, який розповів людству про те, що планети обертаються навколо сонця, а не навпаки, був поляк Микола Коперник.

6. Карта місяця
І вже раз ми почали про космос, то варто згадати ще про одне вихідця з Польщі – Яна Гевелія. Перу Гевелія належить складання детальної карти Місяця, а його фундаментальна праця – «Селенографія, або опис Місяця» - на півтора століття стає головною для вчених, які займалися вивченням супутника Землі.

7. Зварювання в будівництві
Застосовувати зварювання металевих конструкцій замість їх клепання вперше запропонував поляк Стефан Брила. Спочатку над ним жартували, мовляв – «склепана конструкція – це як зшитий одяг, а зварена – як склеєний. Яку б ви хотіли носити?» Але пройшло зовсім небагато часу, як запропонована й розроблена Брилою технологія проявила свої сильні сторони. Спробуйте зараз знайти будівництво без зварювального апарату.

8. Алфавіт
Польський алфавіт відрізняється від латинського. Він складається з 32 букв, в той час як в англійському їх 26. Більш того, не так давно літер було ще більше. Поступово вийшли з обігу - V, Q, X.

9. Краса
Мало хто пам'ятає, але творцем всесвітньо відомого бренду косметики Max Factro був виходець з Польщі Максиміліан Факторович (Maksymilian Faktorowicz). Більш того, історія марки має не тільки польське коріння, а й російське минуле. Син робітника з Лодзі, Максиміліан почав навчатися різним роботам з 7 років. З 14 років він перебрався на роботу в Москву помічником гримера у Великому театрі. Після армії відкрив у Рязані свій магазин косметики та перук, а через деякий час консультував по частині макіяжу царську сім'ю. В Америку Факторович поїхав у 1904. Там його косметика знайшла скажену популярність у кіноіндустрії.

10. Один навколо Землі
Поляк Петро Курило пробіг поодинці навколо нашої планети. Його забіг «За мир у всьому Світі» привернув до себе неабияку увагу. Його порівнювали з героєм знаменитого фільму Форрестом Гампом. За рік свого пробігу він подолав у цілому близько 20 тисяч кілометрів. Свій унікальний марафон він почав 7 серпня 2010 року в місті Августов Підляського воєводства. Фінішував він там же через рік - 6 серпня 2011 року.

11. Партер
У Польщі, натиснувши в ліфті на кнопку 1, ви потрапите не на перший поверх, а вище. У Польщі, як і в ряді інших європейських країн, перший поверх зовсім не перший, а другий. Звичний же для Росії, США та Англії перший поверх в Польщі називається «партер». Відповідно, якщо вам потрібно на перший поверх, в ліфті потрібно натиснути на кнопку «P».

12. Горілка
Якщо запитати поляка про те, де придумали горілку, він відповість, що в Польщі. Втім, якщо в Росії задати те ж питання, відповідь буде на користь... Росії. Ця суперечка між країнами йде вже багато років. І сумніви про першість у винаході цього напою поділяють не тільки в цих державах. Греки стверджують, що це вони першими в світі стали отримувати дистиляти спирту з вин. Але швидше за все першість взагалі в арабів. Так чи інакше, а в 2012 році сейм Польщі прийняв статут «Про визначення – Польська горілка». Польської горілкою може називатися та горілка, яка вироблена з картоплі або пшениці на території Польщі.