logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Доглядальниця в Польщі: як влаштуватися на роботу легально

Доглядальниця в Польщі: як влаштуватися на роботу легально

Робота доглядальницею в Польщі дуже затребувана, й часто для догляду за літніми людьми шукають саме українок. Але щоб працювати легально необхідно виконати деякі формальності. Про них ми детально розповімо у статті.

На польських порталах оголошень щодня з’являються чимало вакансій для доглядальниць. Часто в оголошеннях вказують, що хотіли б найняти на роботу жінок з України.

Деякі погоджуються виконувати цю роботу без укладення трудового договору. Але необхідно знати, що фізична особа, яка не є підприємцем та не має фірми, також може бути роботодавцем.

Для цього роботодавцю необхідно підписати трудовий договір з економкою, нянею для дитини або опікуном для літньої людини. А також відраховувати відсотки в ZUS, Фонд праці і податок в податкову інспекцію. При цьому до працевлаштування полячки або українки вимоги однакові.

Щоб легально працювати доглядальницею в Польщі, необхідно для початку отримати необхідний дозвіл (oświadczenie). Для цього роботодавець подає заяву про доручення роботи іноземцеві в Повятове управління праці. Це буде коштувати 30 злотих. Там заяву протягом семи робочих днів розглядають і видають позитивне або негативне рішення. Як повинен виглядати цей документ, можна подивитися тут.

Необхідно заздалегідь обговорити з роботодавцем вид трудового договору (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło), зарплату і графік роботи.

Оригінал заяви разом з відміткою про його реєстрацію роботодавець повинен надіслати майбутній працівниці з України. Цей документ необхідний при перетині кордону.

Далі можна подавати документи на піврічну робочу візу в Польщу або скористатися безвізовим режимом. Він дозволяє в’їхати в Польщу два рази на рік, за 90 днів кожен раз.

По приїзду до Польщi роботодавець повинен підписати з працівницею трудовий договір. При цьому мінімальна заробітна плата повинна становити не менше 2100 злотих брутто або ж 13,7 зл/год брутто (у 2018 році). Це ставки діють як для поляків, так і для іноземців.

Після цього людина, яка наймає доглядальницю, повинна звернутися до установи соціального забезпечення і заповнити формуляр ZUS.

Варто звернути увагу, що термін виконання робіт не може перевищувати шести місяців протягом року. Якщо ви хочете працювати довше, то після закінчення трьох місяців роботодавець повинен звернутися до воєводи за видачею дозволу на роботу.

Дозвіл на роботу (тип А) видається на термін до трьох років. У випадку українців застосовується спрощена процедура не проводиться, наприклад, так званий тест ринку праці, тобто не перевіряють, чи має роботодавець можливість задовольнити потреби в персоналі на основі місцевого ринку праці.