logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Дитячі садки в Польщі

Дитячі садки в Польщі
У Польщі не обов'язково відправляти дитину в дитячий сад (за винятком останнього року перед школою).

Багато педагогів, однак, рекомендують відправити дитину в дитячий сад, так як діти отримують там різні соціальні навички, вчаться взаємодіяти в групі, готуються до школи.

Іноземці мають таке ж право скористатися дитячими садами, як громадяни Польщі, принципи для всіх однакові. На жаль, місць для дітей у польських дитячих садах недостатньо - в результаті в деяких містах не так легко знайти дитячий сад, який прийме дитину. Як правило, дитячий сад приймає дітей у віці від трьох років (іноді від 2,5). Дитина відвідує дитячий сад протягом трьох-чотирьох років (зазвичай групи в дитячому садку класифікуються відповідно до віку: малюки (3-річні діти), середні (4-річні), старші (5-річні), нульовий клас (6-річні ) - буває, що нульовий клас знаходиться не в дитячому садку, а в школі). Розпорядок дня в дитячих садах організований по-різному. Як правило, приводять дитину з 7 до 9 ранку. Діти снідають разом, весело проводять час, у них спільні заняття, близько полудня обідають, а потім у молодших дітей настає час сну і відпочинку - т.зв. "leżakowanie". Коли погода дозволяє, йдуть на прогулянку, грають на майданчику. Сьогодні багато дитячіх садків пропонують дітям безліч додаткових навчальних занять: вивчення іноземних мов, танці, заняття мистецтвом або спортом. Як правило, ці заняття потрібно оплачувати додатково. Зазвичай в групі в дитячому садку 10-25 дітей, за якими стежать дві виховательки. Іноді додатково працюють вчителі англійської мови, танців і т.д. Як правило, дитячий сад закінчує роботу о 17:00.

Як записати дитину в дитячий сад?

Набір в дитячий сад починається в березні (в цьому випадку дитина починає відвідувати дитячий садок у вересні). У більшості міст набір здійснюється через Інтернет, потрібно заповнити форму заявки - але закон також передбачає можливість заповнити заяву безпосередньо в дитячому саду. Це стосується перш за все іноземців, чиї діти не мають номер PESEL, який необхідний для реєстрації на сайті. Всі, кого це стосується, можуть звернутися в дитячий сад з формою заяви, заповненої від руки. Використовуючи інтернет-систему, заяву теж потрібно роздрукувати, підписати і віднести в дитячий сад. Приблизно через 6 тижнів (десь в середині квітня) дитячі сади вивішують список прийнятих дітей, потім протягом декількох днів батьки повинні підтвердити свій намір направити дитину в певний заклад. Це підтвердження є обов'язковим! Якщо батьки не підтвердять свою заяву, дитину буде викреслено зі списку отриманих. Остаточний список оголошують через два тижні (в кінці квітня).

Вартість дитячого садка

Державними дитячими садами керують гміни. Кожна місцева управа - гміна - сама визначає вартість дитячих садків. 5 годин перебування дитини в дитячому саду є безкоштовним, зазвичай з 8:00 до 13:00. За решту часу перебування батьки платять 1 злотий за годину - тоді місячна вартість перебування дитини до 17.00 становить близько 80 злотих.

Важливо: з вересня 2017 року перебування в дитячих садах Варшави буде безкоштовним. Батьки будуть оплачувати тільки харчування своїх дітей.

Батьки також несуть витрати на харчування дитини (бл. 8-10 злотих щодня). У разі, якщо батьки заздалегідь повідомляють про відсутність дитини, оплата за перебування та дитяче харчування не стягується. Крім того, батьки зобов'язуються платити внески в Батьківський комітет (Rada Rodziców) - на ці гроші купують додаткові канцелярські товари для дітей, організовують екскурсії або, наприклад, пікніки. Ця плата зазвичай складає 10-40 злотих на місяць, і вона стягується на добровільній основі.

Сім'ї з низьким доходом можуть подати заяву про звільнення від плати за дитячий сад або про надання знижки. Таку можливість мають також батьки тих дітей, які потребують спеціальну освіту. Інформацію про це можна знайти в дитячому садку або районному центрі соціального забезпечення. Вартість приватних дитячих садів набагато вище - 850 злотих на місяць з харчуванням або більше (більше 2000 злотих для дитячих садків з групами англійською мовою або іншими спецпропозиціями). Часто, крім щомісячної плати, в приватних дитячих садах потрібно оплатити додатково (на самому початку) «вступний внесок» - одноразова плата в розмірі декількох сотень злотих. Крім того, навіть якщо дитина була відсутня, як правило, все одно потрібно оплатити 100% від вартості.

Що знадобиться дитині в дитячому садку?

Оскільки дитина спить в дитячому саду (3-х і 4-х річні діти), в деяких дитячих садах батьків попросять принести легку ковдра або плід і подушку (і наволочки для них), а також легкі піжами. Крім того, необхідно підготувати капці, які зберігаються в роздягальні в спеціальному мішку. Варто також принести в дитячий садок додатковий комплект одягу в разі, якщо ваша дитина забруднить або намочить одяг, в якій прийшов. Часто діти беруть з собою свої іграшки. Кожен дитячий сад надає батькам перелік необхідних предметів, «придане в дитячий сад» (wyprawka przedszkolaka). Слід також знати, що режим роботи дитячих садків змінюється з настанням літа: в липні і серпні працюють тільки деякі дитячі сади, т.зв чергові.

Категорiї: побут