logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Чи отримають українці пенсію, працюючи в Польщі? За яких умов?

Чи отримають українці пенсію, працюючи в Польщі? За яких умов?

На сьогоднішній день у всій Польщі працює понад 570 тисяч іноземців, більшу частину яких складають українці. Чи означає це, що вони отримають у результаті хоча б мінімальну польську пенсію?

Охочих працювати в Польщі іноземців все більше

Польща стає все більш привабливою країною для іноземців. На даний момент тут легально працює понад 570 тисяч приїжджих. Наприклад, в Підляському регіоні їх стає все більше, проте не на стільки як в інших воєводствах – майже 10 тисяч (44% – українці, 42% – білоруси). Для порівняння, в минулому році легально працюючих громадян інших країн у Підляському регіоні було без малого 7 тисяч. В цьому році стало більше на 1847 білорусів і на 1343 українця. Внески за них перераховуються до Фонду соціального страхування. Дані кошти регулярно виплачуються на покриття страхових послуг.

– Польща підписала 13 угод з різними позаєвросоюзними державами щодо соціального страхування, в тому числі в рамках виплати пенсій. З цього випливає, що якщо хтось працює в Польщі, то отримує також пенсію з польської системи соціального страхування. Поляки, які працюють за кордоном, також мають такі гарантії. За роботу в США, Канаді або Південній Кореї вони отримують потім пенсію в цих країнах, – пояснює Катажина Крупицька, регіональний прес-секретар ZUS Підляського воєводства.

Такого роду угода була підписана в 2012 році Польщею та Україною. Вона має на увазі, що за роботу в Польщі й при відрахуванні певних виплат, українці, досягнувши пенсійного віку, зможуть претендувати на пенсію в цій же країні.

Потрібно однак мати на увазі, що це не означає, що ZUS буде платити пенсію українцям також і за той час, коли вони працювали в рідній країні. А сума виплати встановлюється пропорційно відпрацьованому часу в Польщі. Тобто уженд нарахує пенсію тільки за ті місяці/роки, коли українець працював саме в Польщі. У разі, якщо громадянин України пропрацював в Польщі 2-3 місяці й роботодавець зробив за нього тільки кілька відрахувань, то пенсія такого працівника складе всього кілька десятків злотих.

Коли українець отримає мінімальну пенсію?

На сьогоднішній день мінімальна пенсія в Польщі становить 1029,80 злотих. Отримує її кожен, хто відпрацював у Польщі 20 років (жінки) і 25 років (чоловіки). За умовами договору між Польщею та Україною в даному випадку загальний трудовий стаж підсумовується.

Це означає, що громадяни України можуть претендувати на мінімальну пенсію навіть тоді, коли не відпрацювали в Польщі належну кількість років, однак загальний стаж їхньої праці перевищує зазначений період. Втім, це не єдина умова, яка має бути виконана. Щоб отримати пенсію в Польщі за загальний стаж праці, необхідно проживати в Польщі. ZUS не виплатить мінімальної пенсії тим, хто буде проживати в Україні, Молдові, Південній Кореї та Австралії (країни, з якими діють двосторонні угоди), – інформує Крупицька.