logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Апостиль: що це і як його отримати?

Апостиль: що це і як його отримати?

Для вступу до ВНЗ або при працевлаштуванні в Польщі Вам необхідно легалізувати документи про освіту. Так як Польща належить до держав-учасників Гаазької конвенції від 5 жовтня 1961 р., юридичну силу документи про освіту отримують після проставлення штампа «апостиль» тільки на оригіналі документа. Копії для проставлення «апостиля» не приймаються.

Апостиль: Що необхідно зробити?

1. Перевірте, обраний вами ВНЗ вимагає проставлення апостиля на документи чи ні. Щоб не витрачати час і гроші даремно
Перед тим як перейматися питанням апостиля, необхідно звернути увагу на те, що не всі польські університети вимагають легалізацію документа про освіту (апостиль). Деякі навчальні заклади (в основному приватні) обмежують свої вимоги лише нотаріально завіреним перекладом на польську мову атестата та додатка до нього або диплома та додатка до нього. Тому, якщо ви остаточно визначилися з навчальним закладом, перевірте перелік необхідних для вступу документів - можливо, все, що написано далі, вас не торкнеться.

Перелік документів, які вимагає ВНЗ, можна отримати на сторінці обраного університету в розділі «Рекрутація» - «Документи, необхідні для вступу іноземних абітурієнтів, які отримали освіту в країнах, які не є членами ЄС». Такі розділи повинні бути на сторінках усіх польських університетів.

Важливо знати, тоді як деякі вищі навчальні заклади можуть не вимагати апостиль, інші навпаки - просять надати не тільки атестат і / або диплом і додаток з апостилем, а й довідку від Міністерства освіти і науки про підтвердження факту видання атестата, свідоцтва або диплома й академічного права. Цю довідку можна запросити разом з послугою проставлення апостиля на документах в інформаційному центрі Міністерства освіти і науки.

2. Підготуйте всі необхідні документи заздалегідь
Для проставлення апостиля документи можна подати як особисто, так і дистанційно. Дистанційна подача здійснюється виключно через сайт. В Україні це сайт apostille.in.ua, де ви можете знайти докладну інструкцію по всьому процесу (apostille.in.ua/ua/procedura-podachi/dystanciina-podacha).

Особиста подача документів не є складною процедурою за умови, що ви заздалегідь ознайомилися з вимогами та порадами від інформаційного Центру Міністерства освіти і науки. І пам'ятайте, що почати процедуру отримання апостилю краще заздалегідь, так як в літній період ви можете дуже багато витратити часу на черги, так як наплив бажаючих в цей період величезний.

Під час особистого візиту з собою необхідно мати:

- оригінал документа про освіту, на якому ви хочете проставити апостиль.
- дві ксерокопії цього документа (міністерство не вимагає нотаріальних завірень або будь-яких інших печаток на ксерокопіях, але слід знати, що в приміщенні Центру можливості зробити ксерокопії немає).
- згоду на обробку персональних даних. Відповідні бланки заповнюють як власник документів, так і особа-заявник, яка складає документи в міністерство. Подати документи для отримання апостиля може будь-яка особа-посередник, але заповнити й підписати згоду на обробку даних повинен особисто їх власник. Зразок заявки можна отримати на сайті.

Документи слід подавати в прозорому файлі і під час візиту необхідно мати з собою паспорт.

Проставити апостиль на документи можна в термін від двох годин до сорока днів. Від того, як швидко ви будете потребувати документів, буде залежати сума, яку потрібно буде сплатити. Не забувайте також, що окремо треба сплатити державне мито.

3. Реєструйтеся онлайн
Щоб стати в чергу на подачу документів, необхідно заповнити електронну заявку, в якій має бути вказано дані заявника, дані документа, на який проставляти апостиль, і інформацію про власника документів. Таку заявку можна заповнити безпосередньо в приміщенні Центру, де стоять спеціальні «бокси». Після проходження процедури, «бокс» видасть вам номер в черзі.

Але для економії власного часу краще заповнити заявку онлайн в будь-який зручний для вас час перед візитом на прийом. Зробити це можна, зареєструвавшись на сайті (apostille.in.ua) і створивши Персональний кабінет. В майбутньому це також дасть можливість відстежувати статус обробки ваших документів до моменту їх готовності.

4. Скористайтеся можливістю самостійно вибрати час прийому
При заповненні заявки на подачу документів через Інтернет існує кілька варіантів розвитку подій.

Оптимістичний варіант: після того як ви на сайті установи заповніть і збережіть заявку, їй буде призначений спеціальний номер. Далі сервіс запропонує вам вибрати годину візиту. Скористайтеся пропозицією і виберіть час онлайн. В цьому випадку вам не потрібно стояти в живій черзі, тільки прийти з готовим пакетом документів в певний час. Зазвичай влітку ліміт місць подачі документів на конкретну годину швидко вичерпується. Так як кількість бажаючих в літній період подати документи на апостиль зростає в 10-15 разів.

Менш оптимістичний варіант: після того як ви заповните і збережіть заявку, їй буде призначений спеціальний номер. Якщо сервіс пропонує ті дати або годинник, які вам не підходять, або взагалі інформує про відсутність вільних дат, вам треба буде якомога раніше прийти в Центр для особистого подання документів. В установі повідомляєте співробітникам номер вашої заявки, і вам призначають номер в черзі.

Варто пам'ятати, що в «гарячі» періоди живі черги дуже великі.

5. Вкажіть максимальну кількість осіб, які можуть забрати ваші документи
І остання порада. Під час особистого візиту вам необхідно буде заповнити кілька бланків. В одному з них слід вказати особу або осіб, які можуть отримати документи з апостилем. Якщо ви як заявник не зможете забрати документи самостійно, це зможуть зробити ті, хто буде вказано під час представлення. З собою їм потрібно буде мати тільки паспорт.