logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

Адвент — різдвяні традиції Європи

Адвент — різдвяні традиції Європи

Адвент — це період напередодні Різдва. Адвент (від лат. Adventus — пришестя) — передріздвяний час, до якого приурочені численні обряди і звичаї. Адвент — час очікування Різдва Христового. Тривалість Адвента близько чотирьох тижнів, що включає, як правило, 4 неділі, іншими словами, 3 повні тижні з додаванням від 1 до 6 днів у залежності від того, на який день тижня припадає Різдво. Під час Адвенту в храмах рано вранці служиться Свята Меса в честь Пресвятої Діви Марії — «рората».

Символом цієї меси запалена свічка, яка освітлює шлях тих, хто йде до церкви до сходу сонця. Щоб свічка не згасла, її поміщають у спеціальний ліхтарик з прозорими віконцями.

Коли святкують?

Перший день Адвента визначається як четверта неділю до Різдва. Залежно від року цей день випадає на період з 27 листопада по 3 грудня. У 2018 році Адвент у Польщі розпочинається 2 грудня. Кожна з чотирьох неділь Адвента має певну тематику, відтворену в євангельських недільних читаннях Письма на богослужінні в Церкві і вдома в сімейному колі.

Період Адвенту розглядається Церквою як час покаяння, в цей час парафіянам рекомендується здійснити таїнство сповіді, а духовенство носить облачення фіолетового кольору, що символізує образ покаяння. Крім цього в період Адвента Церква особливо закликає християн до благодійності, вчинення справ милосердя і допомоги нужденним.

Адвент ділиться на два календарних етапи: перший — з першої неділі до 16 грудня, — який присвячений роздумам про майбутнє Друге пришестя Ісуса Христа; і другий — з 17 до 24 грудня (Новен — дев'ять днів передсвяткування Різдва), — який є безпосередньою підготовкою до святкування Різдва Христового і присвячений спогаду Першого пришестя Ісуса Христа у світ — Боговтілення.

Усі неділі Адвента прирівняні за своєю значимістю до великих свят, і якщо на неділю Адвенту випадає будь-яке інше свято, воно переноситься на понеділок. Перша неділя Адвенту вважається початком нового літургійного (церковного) року. Кожна неділя Адвента присвячується певному спогаду, якому відповідають євангельські читання під час богослужіння: першу неділю присвячено прийдешньому пришестю Ісуса Христа в кінці часів, другу і третю — Івану Хрестителю, випереджаючи суспільне служіння Христа, четверте — подіям, що безпосередньо передували народженню Сина Божого і особливому місцю діви Марії в таємниці Боговтілення.

У цей день запалюють першу свічку у вінку Адвента — свічку Пророцтва. Вона символізує старозавітні пророцтва пришестя Спасителя. Ми святкуємо виконання цих пророцтв — пришестя Спасителя на землю Немовлям, Його пришестя в наші серця через віру в Слово Боже, і Його останнє пришестя у славі, щоб судити всіх людей.

Традиції

Календар Адвента

Відомий дітям календар Адвента з'явився на світ зовсім недавно, в кінці минулого століття. Його придумала німкеня фрау Ланг для свого сина, щоб зробити очікування Різдва більш «цікавим». Найбільш звичною формою календаря Адвента є коробочка з віконцями, що відкриваються, за кількістю днів Адвенту, який містить зроблені з шоколаду фігурки, яку тепер можна купити в кожному магазині під назвою «новорічний набір». Хоча куди більшу радість приносять календарі, зроблені своїми руками, а шоколадки у віконцях краще замінити або віршами зі Святого Письма, або картинками, або списком добрих справ, які варто було б у цей день зробити. Так що звична форма календаря зовсім не є єдиною. Наприклад, жителі скандинавських країн, з властивим їм почуттям гумору, роблять календар Адвента у вигляді поросяти, без якого різдвяний стіл просто немислимий. У велику картоплину встромляють сірники по числу днів Адвенту, роблять ніжки з паличок, маленький хвостик з закрученою стружки і мордочку з картону з рожевим п'ятки. І все від малого до великого знають, що в міру зникнення сірників з картопляного Хрюші, стрімко набирає вагу і смакові якості його живий побратим в хліві.

Різдвяні сходи

Є і ще одна традиція, пов'язана з періодом Адвента, про яку хотілося б розповісти — це сходи. Але незвичайна. Найчастіше її влаштовують у класах недільних шкіл. В ідеалі — це кілька сходинок, відповідних дням Адвента. У верхньої сходинки розміщується Віфлеємська зірка, а у нижньої — порожні ясла з сіном. А на сходах фігурка немовляти Христа, яка з кожним днем, у міру наближення Різдва, опускається на сходинку нижче, щоб 25 грудня виявитися в яслах. Подібно календарем Адвента ця своєрідна драбина допомагає малюкам наочно відчути наближення радісного свята.

Вінок Адвента

Найвідомішою традицією Адвента, яка поширилася по всьому світу, є вінок Адвента. Зазвичай він робиться з ялинових гілок, сплетених в коло дротом або волосінню, в які вплетені чотири свічки, кожна з яких має свій символічний духовний сенс.

У першу неділю Адвенту запалюється одна свічка, в другу — дві і так далі, щоб з кожним тижнем ставало світліше. У підсумку, в останню — четверту неділю Адвенту над ялиновим вінком будуть запалені всі свічки, сповіщаючи швидке настання Різдва Христового. Такими вінками прикрашаються як церкви, так і дома віруючих.