logo-image Робота в Польщі
RU
UA
logo-image Робота в Польщі
logo-image Робота в Польщі

5 найкрасивіших легенд, пов'язаних із Польщею

5 найкрасивіших легенд, пов'язаних із Польщею

Польща – країна загадкова. З походженням деяких її міст, унікальних місць і пам'яток пов'язано безліч цікавих легенд, які сотні десятків років передаються з покоління в покоління. Сайт Polsha24 пропонує увазі читачів 5 найкрасивіших легенд, пов'язаних із Польщею.

Король, якого з'їли миші

Над озером Гопло, в самому центрі містечка Крушвіца, самотньо височіє знаменита Мишача Вежа. Цілих 32 метра висоти, похмурий, середньовічний інтер'єр та неймовірні панорами, що відкриваються з оглядового майданчика. Вежа має таку потужну енергетику, що навіть входить у список місць, які, відкривають чакри, насичуючи організм сприятливою цілющою силою.

За легендою, багато-багато років тому, на березі Гопло правив жорстокий князь Попель. Але жорстоким він був не завжди, а перетворився на деспота після одруження на красуні Герді, яка навіть у себе на батьківщині, в Німеччині, прославилася неймовірною жорстокістю. І коли в один прекрасний момент Попелю натякнули, що пора йому від трону княжого відмовитися, в голові Герди виник підступний план. Під приводом згоди з Радою, княжна запросила всіх старійшин у замок на трапезу й напоїла їх отруєним вином. Тіла загиблих були скинуті в підземелля. Чи то через тіла, що розкладаються, чи то через господнє втручання, але за кілька днів замок атакували зграї мишей. Попель разом з дружиною та синами закрився у восьмикутній вежі, намагаючись обдурити долю, але не тут-то було. Гризуни увірвалися до вежі й загризли Попеля разом з нащадками та коханою дружиною на смерть.

Золота качка

У Варшаві, біля підніжжя замку Острозьких, прямо посеред фонтану сидить собі маленька скульптура Золотої качечки. Виявляється, з'явилася вона там не просто так, а щоб увічнити персонажа однієї з найбільш відомих варшавських легенд. Згідно з цією легендою, давним-давно в підземеллях замку Острозьких жила зачарована королівна, яку перетворили на качку. Вважалося, що того, кому вдасться її відшукати, вона зможе зробити багатим. Багато сміливці намагалися зробити це. Одного разу молодий швець у ніч на Івана Купала відправився в підземелля замку. Щастя посміхнулося йому, і зустрів він золоту качку, що обіцяла йому багатство. Вона поставила лише одну умову: капшук золотих дукатів, виданий йому, потрібно було витратити за один день і при цьому ні з ким не ділитися. Але в підсумку швець порушив умову: поділився грошима з бідняком.

Раптово він втратив все, що купив. І тоді він зрозумів, що не гроші приносять щастя, а робота, здоров'я та повага людей. З тих пір він жив праведним і спокійним життям підмайстра, а про золоту качку більше ніхто не чув.

Соколина скеля

У Ойцовському національному парку знаходиться химерної форми вапнякова скеля. Згадку про неї можна знайти в одній з казок письменника-фольклориста Казімєжа Владислава Вуйціцького – «Соколина скеля». Головний персонаж, пан Твардовський, в одному з трактирів уклав угоду з дияволом і продав свою душу. Щоб відзначити їх договір, диявол перевернув 25-метрову скелю. Зростаючи догори, вона дійсно виглядає, немов її перевернули. Сьогодні «Соколина скеля» або, як її ще називають, «Палиця Геркулеса», – одне з найпопулярніших туристичних місць в Малопольщі.

Соляна шахта у Величці

Про цю чудову соляну шахту також існує цікава легенда: польський князь Болеслав Стидливий подарував своїй нареченій, угорській принцесі Кінзі, обручку, але вона негайно викинула кільце в соляну шахту в Угорщині. На наступний день після вінчання вона наказала викопати яму в містечку Велічка неподалік від Кракова. В землі виявили соляну брилу, а в ній – о диво! – те саме кільце. «Ось моє придане, – сказала принцеса Кінга, – тут повинна бути соляна шахта». Виявляється, молода княгиня бажала, щоб її чоловік і їх спільна батьківщина процвітали, проте на території Польщі не було родовищ солі, тому шахта, отримана в придане, була перенесена з Угорщини. Яким чином? За допомогою вищих сил. З цього моменту сіль в Польщі стала доступною для всіх, навіть для найбідніших громадян, за що принцеса Кінга заслужила любов і повагу своїх підданих. Згодом Кінгу назвали святою, на її честь у звичайній соляній печері створили й унікальний палац з солі, й неповторний соляний собор. Ця каплиця донині вважається істинним шедевром підземної архітектури: її висота сягає 12 метрів, площа займає не менше 918 квадратних метрів. Каплиця працює, хоча богослужіння в ній проводяться нечасто.

Легенда про дуб Бартек

Згідно з легендою, до першого князю Мешко I прилетів Янгол і сказав, що Бог передав йому подарунок, який буде підкреслювати велич його народу. Янгол розтиснув долоню, і князь побачив маленький жолудь. І тоді Янгол пояснив, що з нього виросте могутнє дерево, яке буде символом Польщі. Усе погане від її жителів буде залишати слід на ньому. Скоєне ж людьми добро буде зміцнювати це дерево. А птахи, що живуть у його гілках, будуть символізувати тих, хто знайде в цій країні полегшення й тих, хто страждає в інших країнах. І якщо жителі Польщі будуть творити тільки добро, Бог буде з ними назавжди. Після цього Янгол зник, а князь Мешко посадив жолудь і з нього незабаром виріс молодий дубок, який отримав ім'я Бартек. Щоб зберегти дерево, князь розіслав гінців у всі куточки країни й ті розповіли людям цю історію. Після цього легенда стала передаватися з покоління в покоління, а слава про Бартек стала запорукою того, що дуб буде жити вічно. Вважається, що дубу Бартек вже більше 1000 років. Зараз на збереження зеленого довгожителя направлено чимало зусиль вчених. Поблизу дуба створені спеціальні колодязі, які сприяють кращому насиченню його коренів вологою. А під кроною стоять спеціальні опори, що підтримують важкі гілки.